Strona główna 0_Slider Nowa inicjatywa świdnickich mam

Nowa inicjatywa świdnickich mam

0

Stowarzyszenie „Mamy co kochamy” organizuje nową inicjatywę pod nazwą Gruba Grupa Wsparcia. Powstaje ona nie tylko, żeby walczyć z dodatkowymi kilogramami, ale przede wszystkim po to, aby wspierać osoby z nadwagą i otyłością w ich dążeniu do zdrowia. Pierwsze spotkanie zaplanowano w poniedziałek, 8 stycznia.


Łatwo jest nam ocenić otyłą osobę, że sama się doprowadziła do takiego stanu i uznać ją za zwyczajnie leniwą i żarłoczną, tymczasem tusza może wynikać z błędów żywieniowych popełnionych przez rodziców tej osoby w jej dzieciństwie, albo z problemów ze zdrowiem, hormonów, z przyjmowanych leków – mówi Karolina Osińska-Marcińczyk ze Stowarzyszenia „Mamy co kochamy”, która będzie prowadzić spotkania. Ona sama zmaga się z nadprogramowymi kilogramami i niedawno ukończyła studia podyplomowe na kierunku psychodietetyka.

Gruba Grupa Wsparcia powstaje nie tyle, żeby walczyć z dodatkowymi kilogramami (choć to też jest jednym z celów), ale przede wszystkim po to, aby wspierać osoby z nadwagą i otyłością w ich dążeniu do zdrowia. – Pierwszym celem jest samoakceptacja – wyjaśnia prowadząca. – Osoby z nadwagą czy otyłością bardzo często nie akceptują swojego ciała, nie akceptują siebie. Dopóki tego nie zrobią, nie uda im się skutecznie zmienić podejścia do żywienia, ruchu, stylu życia. Stąd też nieco zaczepna nazwa całego przedsięwzięcia: „Gruba Grupa Wsparcia”. Chodzi o nabranie dystansu do siebie i swoich problemów – tłumaczy.

Początek roku to czas postanowień i planów, to świetny czas, aby przyłączyć się do tej zupełnie darmowej grupy wsparcia. – Nie będziemy się odchudzać krótkodystansowo, przechodzić na drastyczne diety, głodzić! Nie będziemy się licytować na liczbę zgubionych kilogramów czy centymetrów. Będziemy zmieniać swoje życie, wspierać się i pomagać sobie wzajemnie w dążeniu do zdrowia – dodaje.

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną. Jednocześnie osoby z nadwagą i otyłe często są stygmatyzowane w społeczeństwie. Mają problemy ze znalezieniem pracy, często są uznawane za leniwe i mniej warte od tych z nienaganną sylwetką. Wstydzą się swojego wyglądu, wstydzą się zabierać publicznie głos, walczyć o swoje. Wszechobecne reklamy niezdrowych przekąsek, które według sloganów mają poprawiać nastrój, nie pomagają przejść na zdrowy tryb życia. Szczupłość jest promowana w mediach, co sprawia, że osoby z dodatkowymi kilogramami czują się wykluczone ze społeczeństwa. A to może prowadzić do kolejnych problemów psychologicznych i zdrowotnych. Za tuszą często kryją się prawdziwe tragedie.

Pierwsze spotkanie Grubej Grupy Wsparcia w poniedziałek, 8 stycznia, o godz. 18.00 w sali 001 w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Świdnicy (ul. Długa 33). – Zapraszamy serdecznie i tych, którzy po świętach czują, że powinni coś lekko zmienić w swoim stylu życia, jak i tych, dla których dodatkowe kilogramy to już prawdziwy problem zdrowotny – zachęca członkini „Mamy co kochamy”.

/Stowarzyszenie Świdnickich Mam „Mamy co kochamy”/
/Zdjęcie: Małgorzaty Niewady, sesja z 2015 roku Stowarzyszenia „Mamy co Kochamy”/

Poprzedni artykułOrkiestra w pełnej gotowości
Następny artykułKasa na kulturę, sport i zdrowie rozdana