Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Orszak Trzech Króli w powiecie, kolędowanie z Antoniną Krzysztoń w świdnickiej katedrze, koncert kolęd i pastorałek w Świebodzicach i w Żarowie, VI Charytatywny Halowy Turniej Piłkarski w Świdnicy czy Blues Jam Session w Klubie Bolko.  Podpowiadamy co można robić w ten weekend.

Kolędowanie z Góralską Horą

Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu kapeli Góralska Hora 5 stycznia odbędzie się w dwóch miejscowościach w powiecie świdnickim. O godz. 17.00 zespół wystąpi w Kościele pw. św. Mikołaja w Świebodzicach, natomiast o godz. 19.00 grupę będzie można posłuchać w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Mickiewicza 8 w Żarowie.

Zespół muzyczny Góralska Hora jest folk kapelą, a nazwa grupy pochodzi od nazw szczytów górskich, określanych tak w Tatrach i Beskidach, jak również w całych Karpatach. Zespół sięga także po oryginalne i unikatowe instrumenty góralskie, takie jak trombita, róg pasterski, dudy, okaryna oraz różnego rodzaju piszczałki.

W dniu koncertu oprócz najpiękniejszych polskich kolęd publiczność usłyszy poezję i opowieści o góralskich zwyczajach wigilijnych.

Orszaki Trzech Króli w powiecie

W tym roku Orszak Trzech Króli, organizowany 6 stycznia, przejdzie ulicami polskich miast pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich”. W Świdnicy zamiast trzech kolumn pochód będzie tworzyć jedna. W trakcie marszu zostaną odegrane dwie scenki teatralne przygotowane przez Młodzieżowy Dom Kultury, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Młodzieżową Radę Miasta Świdnica. W barwnym orszaku zobaczymy też trzy osiołki, które przyjadą do Świdnicy z Lubachowa, a jego właściciel wcieli się w rolę jednego z trzech króli.

Korowód wyruszy o godz. 14.00 z pl. św. Jana Pawła II i jak co roku przejdzie ulicami – Długą, Wrocławską, 1 Maja i Franciszkańską do Rynku. W sercu Świdnicy nastąpi finałowa scena ulicznych jasełek, a następnie wspólne kolędowanie z zespołem muzycznym. – Na uczestników będzie czekać również ciepły poczęstunek przygotowany przez świdnickie parafie – mówi Jan Jaśkowiak, koordynator inicjatywy. Uczestnicy marszu otrzymają korony i śpiewniki. Orszak tradycyjnie poprowadzi biskup świdnicki Ignacy Dec.

Orszak Trzech Króli zostanie zorganizowany także w Strzegomiu. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00 od mszy św. w Parafia pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel w Strzegomiu. Po zakończeniu nabożeństwa nastąpi przemarsz orszaku – przez Rynek – do Strzegomskiego Centrum Kultury. Tam o godz. 13.30 odbędą się Jasełka.

Pochód przejdzie 6 stycznia również w Świebodzicach. – W barwnym, śpiewającym kolędy korowodzie, w asyście Trzech Królów, aniołków, diabełków i wesołych przebierańców, przejdziemy z Rynku ulicami: Kopernika, Plac Jana Pawła II, Świdnicką na ul. Wolności pod Szkołę Podstawową nr 3, gdzie mędrcy pokłonią się narodzonej Dziecinie. Początek godz. 14.00, Rynek – informuje Agnieszka Bielawska, rzecznik prasowy UM w Świebodzicach.

Turniej piłkarski JAKO Polonia-Stal Świdnica

Kolejny turniej piłki nożnej halowej z cyklu JAKO Polonia-Stal Świdnica Cup 2017/2018 zaplanowano w sobotę, 6 stycznia w godz. od 8.30 do 15.00. W Hali Zawiszów, przy ul. Galla Anonima zmierzą się zawodnicy i zawodniczki z rocznika 2010.

Blues Jam Session w Świdnicy

Robert Johnson, John Lee Hooker i Etta James to niektóre z legendarnych postaci bluesa, których utwory będzie można usłyszeć w sobotę od godz. 20.00 w Klubie Bolko w Świdnicy. Na scenie pojawią się też muzycy Zakazu Wjazdu ze swoim własnym materiałem.

Każdy może przyjść i zagrać lub zaśpiewać razem z muzykami prowadzącymi jam session – wystarczy przynieść własny instrument, a resztę sprzętu (perkusja, wzmacniacze, mikrofony) udostępni zespół w składzie: Roman Bednarz –  basista m.in. w Sonny Blues, Radek Duszyński – świdnicki perkusista grający m.in. w Pornos Karabinos, Marek Olszycki – pochodzący z Jawora gitarzysta, uczestnik i organizator wydarzeń bluesowych, Agata Wojtasik – pochodząca z Jawora wokalistka.

Nie zabraknie też innych świdnickich muzyków, m.in. Witka Kowaliszyna (perkusjonalia), Piotra Krakowskiego (gitara), Sylwka Wenerskiego (perkusja), Bartka Bednarza (bas), Artura Wojtysiaka (klawisze), Mateusza Chochołka (perkusja).

Organizatorem Blues Jam Session jest Świdnicki Ośrodek Kultury. Wstęp bezpłatny.

Świdnicka Giełda Staroci

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę miesiąca Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza miłośników starych mebli, militariów, bibelotów i innych osobliwości na Rynek w Świdnicy. Giełdę Straci i Numizmatów można odwiedzić w godzinach od 7.00 do 13.00.

Charytatywny Turniej Piłki Nożnej w Świdnicy

Szósta edycja Charytatywnego Halowego Turnieju Piłkarskiego, organizowanego przez Fundację „Łączy nas Football”, odbędzie się w niedzielę, 7 stycznia (godz. 15.00, hala na Zawiszowie). Polskie gwiazdy piłki nożnej pomagać będą trójce ciężko chorych dzieci – Krystianowi ze Świdnicy, Lili z Lubina oraz Łukaszowi z Poznania.

W turnieju piłkarskim do rywalizacji przystąpią cztery zespoły: Polonia Świdnica i Przyjaciele, Zagłębie Lubin, Lech Poznań – oldboje i reprezentacja Fundacji Wspierania Sportu „Łączy nas Football”. Na parkiecie nie zabraknie oczywiście jak zawsze znanych piłkarzy i przedstawicieli sceny muzycznej oraz kabaretowej. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Koncert kolęd w Dobromierzu

W niedzielę, 7 stycznia o godz. 16.00 zaplanowano Koncert Kolęd. Tym razem w Kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Dobromierzu rozbrzmiewać będą najpiękniejsze kolędy i pastorałki w wykonaniu Haliny Frąckowiak.

Organizatorami koncertu są – Parafia pw. św. Michała Archanioła w Dobromierzu, Gmina Dobromierz i GOKSiR. Wstęp wolny.

Kolędowanie z Antoniną Krzysztoń

Piąta edycja Świdnickiego Kolędowania odbędzie się 7 stycznia o godz. 19.00 w katedrze. W tym roku gwiazdą wieczoru będzie Antonina Krzysztoń wraz z zespołem. Koncert będzie okazją do wysłuchania i wspólnego zaśpiewania najpiękniejszych polskich kolęd. Wstęp wolny!

Zebrała: AN

Poprzedni artykułWięcej mieszkańców w gminie Świdnica
Następny artykułJutro Wigilia. Boże Narodzenie obchodzą prawosławni