Strona główna 0_Slider Cena działek 3 miliony złotych. Na przygotowanie pod inwestycje prawie dwa razy...

Cena działek 3 miliony złotych. Na przygotowanie pod inwestycje prawie dwa razy tyle

6

1 marca 2018 roku ma zostać rozstrzygnięty przetarg na sprzedaż terenów przy ul. Pogodnej w Świdnicy. Cena wywoławcza, ustalona dla 3 działek o łącznej powierzchni ponad 5,5 hektara, to 2 miliony 973 tysiące złotych. Jednocześnie w budżecie miasta zarezerwowano w tym roku 5,6 miliona złotych na przygotowanie pod inwestycje terenów przy Pogodnej.

Zdjęcie ze strony nieruchomości-swidnica.pl

Dwie z wchodzących w skład nieruchomości działek są objęte ulgami podatkowymi w ramach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, trzecia została określona jako pomocnicza. Oferty mogą być składane do 23 lutego, otwarcie ofert w siedzibie WSSE w Wałbrzychu zaplanowano na 1 marca.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy prezydent Beata Moskal-Słaniewska informowała, że jest inwestor zainteresowany kupnem nieruchomości i szybką budową zakładu, który miałby zacząć produkcję już jesienią tego roku. Prezydent przekazując wiadomość powołała się na spotkanie z inwestorem. Nie podała, o jaką branżę chodzi ani jak duże ma być zatrudnienie. Zapewniła, że inwestycja nie będzie uciążliwa dla ludzi i szkodliwa dla środowiska. – Do tej inwestycji dużo wkładamy, ale będzie też duża częściowa rekompensata – mówiła podczas sesji.

Na przygotowanie inwestycyjne terenu w budżecie miasta w roku 2018 zarezerwowano 5,6 miliona złotych. – Przebudowa ulicy Pogodnej jest inwestycją niezbędną dla rozwoju miasta,  ponieważ brak uzbrojenia tego terenu utrudnia przygotowanie do sprzedaży gruntów znajdujących się wzdłuż tej ulicy. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego znajdują się tam tereny pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, pod zabudowę usługową  oraz tereny aktywizacji gospodarczej. Przebudowa ul. Pogodnej rozwiąże kolizję z istniejącą infrastrukturą techniczną drogi, poprawi bezpieczeństwo dla komunikacji miejskiej do schroniska i MZEC-u,  poprzez przede wszystkim wymianę nawierzchni, budowę kanalizacji deszczowej oraz oświetlenia drogowego. Mając na uwadze prowadzoną  politykę  środowiskową, wzdłuż przebudowywanej ulicy Pogodnej (od ul. Sikorskiego do osiedla Zawiszów) powstanie ciąg pieszo-rowerowy, który zachowa spójność i ciągłość dróg rowerowych w mieście – poinformowała Swidnica24.pl rzeczniczka UM Magdalena Dzwonkowska.

5,6 miliona złotych na przygotowanie terenów inwestycyjnych na Pogodnej zapisano w uchwale budżetowej. Decyzję o przeznaczeniu środków na cel związany z rozwojem gospodarczym podczas grudniowej sesji chwalił Lesław Podgórski, szef klubu radnych Wspólnoty Samorządowej. Przypomnijmy, że Wspólnota Samorządowa przez kilka lat była krytykowana przez obecnie rządzący miastem Sojusz Lewicy Demokratycznej za przeznaczenie w latach 2004-2005 4 milionów złotych na przygotowanie terenu pod pierwszy w Świdnicy zakład. Radni SLD twierdzili, że to niczym nieuzasadnione wydawanie pieniędzy świdniczan na rzecz giganta, jakim był (i jest nadal) Electrolux. Złożyli nawet zawiadomienie do prokuratury. Przypomnijmy, że w latach 1995 – 2002, za rządów SLD Świdnica przeżywała regres gospodarczy. Upadło kilka największych zakładów produkcyjnych, m.in. ŚFUP, Renifer, ZEM, nie pojawił się ani jeden nowy inwestor.  SLD nie zabiegało o utworzenie podstrefy ekonomicznej Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Została ona utworzona dopiero w 2004 roku. Świdnicę wyprzedził m.in. Żarów.

Osobnym pytaniem pozostaje, jak duże ma być zatrudnienie w nowym zakładzie przy ul. Pogodnej i czy firma zdoła pozyskać pracowników. Bezrobocie w powiecie świdnickim jest najniższe od 1991 roku i wynosi 6,4%. W Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest niespełna 1200 bezrobotnych świdniczan (dane z grudnia 2017 roku). W Świdnicy pracuje ogromna rzesza obywateli Ukrainy, bez których wiele zakładów po prostu przestałoby funkcjonować. Miasto pod względem liczby oświadczeń o zamiarze zatrudnienia jest drugie na Dolnym Śląsku. Jak informuje Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy, w 2017 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świdnicy pracodawcy złożyli 40.240 oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom, z czego 38.475 dotyczyło obywateli Ukrainy. Dane o faktycznej liczbie zatrudnionych nie są zbierane.

/asz/

Poprzedni artykułDroga gminna w Stachowicach już gotowa
Następny artykułGrażyna Łobaszewska wystąpi z młodymi talentami [KONKURS]