Strona główna 0_Slider Wsie zadymione. Nie ma chętnych do podjęcia interwencji?

Wsie zadymione. Nie ma chętnych do podjęcia interwencji? [FOTO]

19

Nad pobliskimi posesjami zrobiło się siwo. Nie było widać oddalonej ode mnie o około 30 metrów latarni – opisuje czytelnik portalu Świdnica24, który w myśl dbania o środowisko  postanowił sprawę zgłosić do odpowiednich instytucji. Okazało się to jednak prawdziwym wyzwaniem, a całej sprawie towarzyszyła dezinformacja.

Czytelnika portalu Świdnica24 (dane do wiadomości redakcji) zaniepokoił gęsty dym wydobywający się z komina jednego z domów w Mokrzeszowie. – W większych miastach zajmuje się tym Straż Miejska. Nie wiedząc, gdzie powinienem sytuację zgłosić zadzwoniłem na policję w Świdnicy. Zamiast zwyczajnego przyjęcia zgłoszenia usłyszałem pytanie – czy ma pan świadomość, że jak się rozpala w piecu, to jest dym. Liczyłem na informację, że się tym zajmą – relacjonuje czytelnik portalu Świdnica 24, choć policja zaprzecza jakoby rozmowa w ten sposób się potoczyła. – Sformułowanie dotyczące pouczenia mieszkańca jest nieprawdziwe – odpowiada oficer prasowy KPP w Świdnicy Magdalena Ząbek.

Jeden z funkcjonariuszy rozmawiał później z czytelnikiem – Policjant, który otrzymał do realizacji interwencję skontaktował się telefonicznie ze zgłaszającym w celu potwierdzenia zgłoszenia i uzyskał informację, że w tej chwili interwencja jest nieaktualna. Zgłaszającego pouczono o przysługujących mu prawach i obowiązkach oraz o możliwości zgłoszenia interwencji, gdyby sytuacja się potwierdziła – mówi oficer prasowy policji. Czytelnik rozmowę zapamiętał jednak nieco inaczej. – Funkcjonariusz spokojnie i rzeczowo wyjaśnił mi, że sprawdzą dom pod kątem nieprawidłowego palenia, ale w tej chwili nie jest to możliwe, gdyż mają zbyt dużo interwencji – opowiada i zaprzecza, by miał cokolwiek odwoływać.

Sytuacja zgłoszona została także do Urzędu Gminy w Świdnicy, a dokładnie do Wydziału Środowiska, gdzie, jak twierdzi czytelnik, odesłano go do dzielnicowego. Podjęcie interwencji przez dzielnicowego ostatecznie potwierdził, według czytelnika, sołtys wsi. – Jaka jest polityka antysmogowa gminy Świdnica? Gdzie interwencję zgłosić? Jeżeli chcemy walczyć ze smogiem i dbać o środowisko, powinny być numery telefonów, gdzie można sygnalizować tego typu zastrzeżenia – apeluje czytelnik.

Zadaliśmy te pytania gminie Świdnica. Odpowiedzi nie zgadzają się z tym, co usłyszał czytelnik – Zdarzenie można zgłosić na posterunek policji w Słotwinie lub do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Świdnicy – mówi rzecznik prasowy Urzędu Gminy w Świdnicy Janusz Waligóra.

A jak gmina dba o środowisko? – O ustawowym zakazie palenia śmieciami mieszkańcy gminy są systematyczne informowani, także w okresie jesienno-zimowym. W przypadku polityki antysmogowej gmina Świdnica jest w trakcie jej opracowywania. O rozwiązaniach będzie można więcej powiedzieć w nowym roku. Nie mniej jednak cały czas wprowadzamy zmiany. Nasze budynku użyteczności publicznej, w tym ostatnio szkoły w Grodziszczu i Pszennie, zostały zmodernizowane, jeśli chodzi o ogrzewanie. Zastosowano w nich pompy ciepła i panele słoneczne tzw. fotowoltaiczne i sposobem chcemy zmniejszać emisję CO2. Są to kosztowne inwestycje, dlatego niezbędne jest dofinansowanie, które udało nam się uzyskać chociażby ze środków Aglomeracji Wałbrzyskiej – tłumaczy rzecznik

Co grozi za palenie śmieciami?
Za naruszenie przepisów dotyczących gospodarowania odpadami, właścicielowi posesji, który przykładowo pali nimi w piecu może  grozić grzywna lub kara aresztu. Jeżeli jego działalność zagraża życiu lub zdrowiu człowieka lub powoduje istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi, bądź zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach to podlega karze pozbawienia wolności  nawet do lat 5 – informuje oficer prasowy KPP w Świdnicy. Problemem pozostaje skuteczne podjęcie interwencji wobec osób palących groźnymi dla zdrowia odpadami.

Numery kontaktowe do dzielnicowych można znaleźć TUTAJ.

Osoby, które mieszkają na terenach wiejskich w powiecie świdnickim Redakcja Swidnica24.pl zachęca do informowania o problemach z interwencjami dotyczącymi zanieczyszczenia powietrza na adres [email protected]. Do tematu wrócimy.

Tekst: Agnieszka Nowicka
Zdjęcie czytelnika

Poprzedni artykułBudżet powiatu świdnickiego na 2018 rok przyjęty
Następny artykułŚwidniccy radni zadecydują o budżecie miasta na 2018 rok [TRANSMISJA]