Strona główna 0_Slider Wigilia z Sercem i specjalnymi wyróżnieniami

Wigilia z Sercem i specjalnymi wyróżnieniami

0

Nie zabrakło Mikołaja z prezentami zamówionymi wcześniej w listach, suto zastawionego stołu, życzeń, przytulań i występów. Jak co roku dzieci, opiekunowie i przyjaciele spotkali się na wigilii Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce”. Trzy osoby zostały uhonorowane specjalnymi medalami za starania o ochronę praw dziecka.

Centrum Przyjaźni Dziecięcej przy ul. Kościelnej w Świdnicy, gdzie działające blisko trzydzieści lat stowarzyszenie ma swoją siedzibę, na co dzień zapewnia popołudniową opiekę ponad 60 dzieciom ze Świdnicy. Tutaj mogą odrabiać lekcje, otrzymują pomoc pedagogiczną i psychologiczną, uczą się i bawią. Założone przez Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka „Serce” działa dzięki pomocy ludzi wielkiego serca. Jedno wspierają dzieciaki finansowo, inni swoim czasem i wiedzą. Trojgu  z nich podczas poniedziałkowej wigilii przedstawicielka BRPD, Agnieszka Rękas, wręczyła przyznane przez Rzecznika Praw Dziecka państwowe odznaczenie Za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka  INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI. Uhonorowani zostali Zdzisława Dix, emerytowana nauczycielka matematyki, która od lat pomaga „sercowym” dzieciom w nauce, a także Jadwiga i Eugeniusz Kępowie, pierwsi i najwierniejsi sponsorzy „Serca”, właściciele świdnickiej cukierni „Kasia”.

Pod nieobecność Marka Michalaka, który po raz pierwszy od lat ze względów zdrowotnych nie mógł przyjechać na wigilijne spotkanie, honory domu pełniła prezes Ewa Górecka. Wśród gości znaleźli się m.in. Kawalerowie Orderu Uśmiechu Zuzanna Nawrot i Eugeniusz Kępa, poseł Katarzyna Mrzygłocka, prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska i burmistrz Żarowa Leszek Michalak. Nie zabrakło przedstawicieli kościołów katolickiego i ewangelicko-augsburskiego, sponsorów i wolontariuszy, którzy bezinteresownie włączają się w działania domu Serca.

Najważniejsze były dzieci. To one pod okiem opiekunów przygotowały przeplataną kolędami recytację. Do nich popłynęły serdeczne życzenia, a pod choinką czekały paczki z prezentami. Od lat podopieczni „Serca” otrzymują dokładnie to, o co proszą w listach. Zebraniem świętych Mikołajów, którzy ufundowali paczki, zajęła się Fundacja „Serce”. Dzieci dostały wymarzone ubrania, zabawki, klocki i sprzęt muzyczny.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

 

Poprzedni artykułUczniowie świdnickiej czwórki obdarowali dzieci z Przylądka Nadziei
Następny artykułPijany kierowca uciekał przed policją