Strona główna 0_Slider Świdnickie gwiazdy kolędnicze nagrodzone

Świdnickie gwiazdy kolędnicze nagrodzone [FOTO]

0

Z kryształkami, pomponami i wstążkami, niezwykle barwne i co najważniejsze własnoręcznie wykonane gwiazdy kolędnicze został dziś nagrodzone w Świdnicy. Nie było ich wiele, bo zaledwie osiem, ale każda miała w sobie coś wyjątkowego. Wszystkie wezmą udział w Orszaku Trzech Króli, 6 stycznia. Która okazała się najpiękniejsza?

W tym roku konkurs na gwiazdę betlejemską Świdnicki Ośrodek Kultury realizował wspólnie z organizatorami Orszaku Trzech Króli. Jury w składzie – przewodnicząca i pomysłodawczyni konkursu Kazimiera Momot oraz Robert Kukla i Halina Szymańska ze Świdnickiego Ośrodka Kultury, ocenili osiem prac, zgłoszonych przez osoby indywidualne, szkoły i przedszkola ze Świdnicy.

Właściwie powinniśmy powiedzieć gwiazda kolędnicza. To z nimi, bowiem chodzą kolędnicy po domach w okresie bożonarodzeniowych. W zgłoszonych gwiazdach zaczynają wyróżniać się elementy miejscowe, jak herb Świdnicy, podobnie jak w konkursie na świdnicką szopkę betlejemską – mówiła na rozstrzygnięciu konkursu Kazimiera Momont i przytoczyła historię zwyczaju kolędowania.

Wyróżnienia, dyplomy i słodkie upominki trafiły do – Przedszkola Miejskiego nr 1 i nr 6, Justyny Kutyby, Niepublicznego Przedszkola Europejska Akademia Dziecka, Zespołu Szkół Mechanicznych oraz Szkoły Podstawowej nr 1- świetlica szkolna.

Pierwsze miejsce i bon podarunkowy w kwocie 100 zł przyznane zostało Niepublicznemu Przedszkolu Bajkowy Domek. – Gwiazda jest wykonana z brystolu i z pomponów, a całość została przyozdobiona kryształkami i choinkowymi lampkami. Przygotowanie gwiazdy, a szczególnie umieszczenie na niej kryształków, pochłonęło wiele czasu – mówi opiekunka Aleksandra Imirowicz, która wspólnie z Sylwią Koselską-Jończyk i Pauliną Mozol, wykonywały przepiękną gwiazdę.

Drugie miejsce i bon podarunkowy w kwocie 50 zł otrzymało Przedszkole Miejskie nr 4. – Gwiazda jest dosyć skompilowana, więc musiałam pomóc w jej przygotowaniu. Pomysł był taki, by nasza gwiazda była widoczna z daleka i się świeciła. Dodatkowo przy jej tworzeniu wykorzystaliśmy motywy folklorystyczne – stwierdza Agnieszka Grzesista z Przedszkola Miejskiego nr 4.

Nagrodą dla wszystkich uczestników konkursu jest udział w Orszaku Trzech Króli, 6 stycznia 2018 roku. Gwiazdy będą nieść przebrani aktorzy. Na razie można je oglądać w holu Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułMikołajkowe potyczki bramkarskie w Wałbrzychu
Następny artykułSamochód spłonął na środku drogi [FOTO/VIDEO]