Strona główna 0_Slider Świdnica od podwórza cz. II

Świdnica od podwórza cz. II [FOTO]

4

Trzepak, kubły na śmieci, parking, ale i zadbany trawnik z zieloną wyspą pomiędzy kamienicami – Świdnica od podwórza ma wiele wizerunków, od przygnębiających po pełne uroku. Dzieli je bardzo często zaledwie kilka metrów, łączy jedno – mimo bliskości uczęszczanych ulic to miejsca bardzo intymne.

W kolejnym odcinku zaglądamy za fasady kamienic i bloków między Rynkiem 1-10 a ulicami Bohaterów Getta, Siostrzaną i Franciszkańską.

mapy google

Ul. Pułaskiego – Bohaterów Getta 3-5-7.

Miejsce to ogromnie zmieniło swój wizerunek wraz z masowym wyburzaniem kamienic przy ul. Siostrzanej, Pułaskiego, Bohaterów Getta. Miejsce oryginalnej zabudowy zastąpiły typowe dla PRL bloki i to one w śródmiejskiej tkance podyktowały charakter podwórek, przypominający bardziej osiedle z połowy XX wieku niż stare miasto. Na pewno jednak warto docenić starania mieszkańców, którzy dbają o elewacje i  sąsiadujący z prowizorycznym parkingiem skwer przy blokach od ul. Bohaterów Getta.

Rynek 10-5 – ul. Siostrzana

Także w tym miejscu widać straty po wyburzeniach z XX wieku. Nie ma oryginalnych kamienic przy ul. Siostrzanej, nie ma także oficyn, co czyni przestrzeń olbrzymią i  niezagospodarowaną.

Rynek 4

Mini podwórko na zapleczu dawnej siedziby Szkoły Muzycznej, a później banku. Od kilku lat opustoszałe.

Rynek 1-3 – ul. Franciszkańska

Jak wiele daje remontowanie całych kamienic, także od podwórza, można przekonać się właśnie w tym miejscu.

/opr. asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułPrezentujemy najmłodsze drużyny piłkarskie Polonii-Stali Świdnica [ZDJĘCIA GRUPOWE]
Następny artykułMistrzowie parkowania [FOTO]