Strona główna 0_Slider Świdnica i Jaworzyna Śląska zainteresowane programem Mieszkanie Plus

Świdnica i Jaworzyna Śląska zainteresowane programem Mieszkanie Plus

0

Świdnica i gmina Jaworzyna Śląska chcą skorzystać z rządowego programu Mieszkanie Plus. Z najmu lub najmu z opcją wykupu będą mogły skorzystać te osoby, których nie stać na zakup własnego M, a nie kwalifikują się do otrzymania mieszkania socjalnego lub komunalnego.

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Dariusz Nowaczyński

Koszt czynszu ma zależeć od lokalizacji, jednak miał się mieścić w widełkach od 10 do 20 złotych za metr kwadratowy. Osoby, które zamierzają dochodzić do własności będą musiały dopłacić dodatkowe 20%. Czynsz będzie co roku ustalany rozporządzeniem Rady Ministrów. Na stronie programu wysokość czynszu dla województwa dolnośląskiego (z wyłączeniem dużych miast) określono na 7,97 zł za m2. Do tego należy obliczyć opłatę eksploatacyjną.

I filar pakietu Mieszkanie Plus, obejmujący budowę mieszkań na wynajem z opcją wykupu, realizowany jest przez dwa uzupełniające się modele:tzw. komercyjny – realizowany przez BGK Nieruchomości SA (BGKN) oraz regulowany – prowadzony przez Krajowy Zasób Nieruchomości (państwową osobę prawną); zasady tego modelu określone są w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która weszła w życie 11 września 2017 r. – informuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Wstępne zainteresowanie budową mieszkań z wykorzystaniem instrumentów dostępnych w I filarze programu Mieszkanie Plus wyraziły Świdnica i Jaworzyna Śląska.

– Miasto Świdnica podpisało list intencyjny ze spółką BGK Nieruchomości SA, która na zlecenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa rozpoczęła wdrażanie programu. Strony zobowiązały się do podjęcia rozmów o współpracy przy budowie ok. 65 mieszkań. Zasady realizacji inwestycji są uzgadniane pomiędzy gminą a spółką – informuje Szymon Huptyś, rzecznik prasowy MIiB. – Chęć udziału w rządowym programie mieszkaniowym wyraziły także władze gminy Jaworzyna Śląska. Mieszkania na wynajem planowane są do realizacji na zasadach ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. W tym celu podpisano list intencyjny pomiędzy samorządem a Pełnomocnikiem Rządu do spraw budowy mieszkań w zakresie Krajowego Zasobu Nieruchomości, wiceministrem infrastruktury i budownictwa Tomaszem Żuchowskim. W ramach programu w gminie Jaworzyna Śląska może powstać 45 mieszkań., nie zostały jednak jeszcze ustalone wszystkie szczegóły dotyczące mieszkań czy też warunków najmu – porozumienie zostało zawarte pod koniec listopada 2017 r.

/asz/

 

Poprzedni artykułZagrają o zwycięstwo na koniec 2017 roku
Następny artykułWypadek na krajowej 35-tce [FOTO/VIDEO]