Strona główna 0_Slider Świąteczna parada polskich i czeskich seniorów w Świdnicy

Świąteczna parada polskich i czeskich seniorów w Świdnicy [FOTO]

0

W radosnych nastrojach i ze świątecznymi akcentami seniorzy z Polski i z Czech tłumnie przeszli ulicami Świdnicy. Kolędniczy korowód prowadzony był przez mikołaje, śnieżynki i orkiestrę dętą. Oprócz świątecznej parady na seniorów czeka wspólne kolędowanie przy wigilijnej wieczerzy.

Świąteczna parada wyruszyła spod Młodzieżowego Domu Kultury i przeszła ulicami Nauczycielską i Trybunalską do Rynku Świdnicy. Wzięli w niej udział seniorzy ze Świdnicy, ale także z miejscowości – Česká Skalice, Náchod, Hronov, Kędzierzyn-Koźle oraz Kłodzko. Radosny korowód prowadzony był przez mikołaje, śnieżynki i orkiestrę dętą.

W ramach międzynarodowego, świątecznego spotkania seniorzy zwiedzali także atrakcje miasta, w tym świdnicką katedrę czy Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz mieli okazję zobaczyć dziś rozpoczęty Jarmark Świąteczny. Przed nimi jeszcze jeszcze wigilijna wieczerza w Klubie Bolko z występami chóru z Kędzierzyna-Koźle, zespołu Barunka z miejscowości Česká Skalice oraz świdnickiego Jubilata.

Wydarzenia „Świdnickiej Kolędy” z udziałem polskich i czeskich seniorów to kolejna inicjatywa zorganizowana w ramach projektu „Aktywny senior polsko-czeskiego pogranicza”. Celem jego jest utworzenie i rozwój transgranicznej sieci współpracy samorządów lokalnych, ich jednostek oraz organizacji pozarządowych pracujących na rzecz seniorów. Projekt ma wykreować wśród seniorów postawy aktywności, otwartości na nowe znajomości, otaczający świat oraz dodać odwagi osobom starszym i zachęcić je do zaangażowania się w życie lokalnej społeczności. Działania współfinansowane są przez Unię Europejską, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej 2014 – 2020 Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułWłaściciele wyjechali, kotki zostawili [AKTUALIZACJA]
Następny artykułSylwestrowa wielka gala operetki, musicalu i tańca [ROZWIĄZANIE KONKURSU]