Strona główna 0_Slider Skazany za zastrzelenie gołębia

Skazany za zastrzelenie gołębia

15

Tylko pozornie sprawa jest błaha – podkreśla prokurator rejonowy w Świdnicy Marek Rusin. – Ma głęboki sens i znaczenie społeczne – dodaje. Po zażaleniu sąd zajął się sprawą zastrzelenia gołębia i wymierzył karę 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na rok.

Zdjęcie Artur Ciachowski

Dariusz M. 18 lipca 2016 roku nie wytrzymał. Miał dość gołębi, które wyszarpywały styropian i brudziły elewację. Strzelił do ptaków śrutem z wiatrówki, jeden gołąb padł martwy. Sprawa trafiła do prokuratury, która w październiku skierowała do sądu akt oskarżenia. Sąd na posiedzeniu zadecydował o umorzeniu, uznając, że zastrzelenie uciążliwego gołębia jest czynem o niskiej szkodliwości społecznej. – Sąd uznał, że mężczyzna nie zastrzelił gołębia dla rozrywki i to legło u podstaw umorzenia – mówi prokurator Marek Rusin. – Nie zgodziliśmy się z takim rozstrzygnięciem z jednego, bardzo ważnego powodu. Gdyby ta osoba, która zresztą przyznała się do zastrzelenia ptaka, pozostała bezkarna, mogłoby to stanowić fałszywy sygnał dla społeczeństwa. Gołębie powszechnie brudzą i są bardzo uciążliwe. Czy to jednak ma oznaczać, że wolno je zabijać? Artykuł 1 ustawy o ochronie zwierząt mówi: „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.” Dotyczy to również gołębi.

Sąd wyższej instancji uwzględnił zażalenie prokuratury i sprawa trafiła na wokandę. 12 grudnia tego roku zapadł wyrok. 52-latek ze Strzegomia został skazany na 3 miesiące więzienia z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na rok. Co 6 miesięcy mężczyzna ma składać pisemne raporty o przebiegu okresu próby. Sąd orzekł również nawiązkę w wysokości 500 złotych na schronisko dla bezdomnych zwierząt w Świdnicy.  Wyrok nie jest prawomocny.

/asz/

Poprzedni artykułOrszak Trzech Króli w duchu tradycji
Następny artykułNastolatka potrącona na alei Niepodległości