Strona główna Kultura Przez sztukę o problematyce HIV/AIDS

Przez sztukę o problematyce HIV/AIDS [FOTO]

0

Najbardziej znane piosenki brytyjskiego zespołu Queen, w wykonaniu świdnickiej Orkiestry Music Label, zespołu Piú Mosso z Wrocławia i solisty Łukasza Batóga rozpoczęły Dzień Walki z AIDS w Świdnicy. Oprócz koncertu młodzież obejrzała także krótkometrażowy film „Pętla” oraz uczestniczyła w happeningu… Kulturalne inicjatywy miały na celu przybliżenie problematyki HIV/AIDS.  
W Świdnicy po raz kolejny, w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS, przygotowano liczne inicjatywy edukacyjne-kulturalne, skierowane szczególnie do młodzieży.

W auli widowiskowej I Liceum Ogólnokształcącego delegacje świdnickich szkół obejrzały projekcję filmową „Pętla”. Poruszający problem uzależnień krótkometrażowy film został stworzony przez grupę filmową I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, pod opieką nauczycielki Beaty Wierzbickiej.

Młodzież miała okazję także zapoznać się z twórczością legendarnego zespołu Queen, którego wokalista Freddie Mercury, po wieloletniej walce z wirusem HIV, zmarł na AIDS. Na symfonicznym koncercie „We are the champions” zaprezentowano najbardziej znane piosenki brytyjskiej grupy, w tym chociażby „Who Wants to Live Forever” czy „I want it all”. Utwory, w aranżacji Dawida Dorożyńskiego, wykonała świdnicka Orkiestra Music Label pod dyrekcją Joanny Janas, a także zespół Piú Mosso z Wrocławia. Partie wokalne zaśpiewał Łukasz Batóg, uczeń III LO.

Tego dnia nie zabrakło także prelekcji o problematyce HIV/AIDS. O zagrożeniach, mitach, faktach i tak ważnej profilaktyce związanej z tą nieuleczalną chorobą mówiła Adrianna Kalin ze Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy. Tradycyjnie przed Teatrem Miejskim odbył się także happening przygotowywany przez pracowni teatralnej Młodzieżowego Domu Kultury, pod kierunkiem instruktorki i nauczycielki Joanny Chojnowskiej. W tym roku była to zabawa „Lęk przed nieznanym”. Młodzież miała za zadanie przejście przez tunel i sprawdzienie jedynie za pomocą zmysłu dotyku, co kryje się w umiejscowionych tam pudełach. Przed i w trakcie wydarzenia rozdawano ulotki informacyjne oraz przypinano czerwone wstążki na znak solidarności z chorymi na AIDS.

W realizację działań edukacyjno-kulturalnych włączyli się również m.in. przedstawiciele Wydziału Zdrowia Starostwa Powiatowego, Zarząd Rejonowy PCK w Świdnicy czy Świdnicki Ośrodek Kultury.

/AN/
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułCo? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz imprez
Następny artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Ul. Sikorskiego / ul. Zamenhofa