Strona główna 0_Slider Ostatni Targ Ziemi124 w Kraskowie, pierwszy jarmark w Bagieńcu

Ostatni Targ Ziemi124 w Kraskowie, pierwszy jarmark w Bagieńcu [FOTO]

0

Inicjatorki co miesięcznego Targu Ziemi w gospodarstwie ekologicznym Bzowa Ostoja w podświdnickim Kraskowie miały obawy, że nikt nie będzie przyjeżdżał. Tymczasem po pół roku, na ostatnią tegoroczną edycję wydarzenia wybrały się setki zainteresowanych. Sporo osób pojawiło się także w sąsiednim Bagieńcu, gdzie po raz pierwszy w Spichlerzu Kultury został zorganizowany świąteczny jarmark.

Na kończącym sezon Targu Ziemi swoje produkty oferowało aż 50 wystawców. – Wystawców weryfikujemy, to jest klucz naszego przedsięwzięcia – podkreśla Izabela Gamperl ze stowarzyszenia Kooperatywa124. – Produkty muszą być naturalne, nieprzetworzone, najlepiej ekologiczne, ale to nie jest warunek konieczny. Jeśli ktoś uprawia metodami tradycyjnymi, bez użycia chemii, szczerze, wtedy bardzo chętnie go zapraszamy. Natomiast w przypadku rzemiosła musi być to autorskie, manufakturowe, przy użyciu naturalnych produktów, by nie było tzw. chińszczyzny. Mamy tu wspaniałe osoby i stale ich przybywa.

Torbę pełną prezentów odebrała Agnieszka Kaźmierczyk, zwyciężczyni konkursu Swidnica24.pl i Targu Ziemi.

Panie z Kooperatywy miały obawy, czy targ w tak odległym od miasta miejscu będzie miał choćby minimalne zainteresowanie. Okazało się, że informacje obiegły niemal cały Dolny Śląsk. W Kraskowie pojawia się mnóstwo zwolenników produktów regionalnych ze Świdnicy, ale nie brakuje także gości z Wałbrzycha, Dzierżoniowa czy Wrocławia. Ostatni Targ Ziemi miał wyjątkowy, świąteczny charakter. Obok serów, miodów, wędlin, ryb, nalewek, domowych ciast i przetworów pojawiły się także pierniki, ozdoby świąteczne, bombki, stroiki. Na kolejne spotkanie w Kraskowie trzeba będzie poczekać. – Myślałyśmy o kwietniu, jednak gmina Marcinowice mam w tym czasie swoją sztandarową imprezę Stoły Wielkanocne i chcemy to uszanować. Może uda się w marcu… Ale na pewno już w maju znów będziemy! – dodaje Izabela Gamperl. W organizacji targu stowarzyszenie wspiera Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach.

Położony w sąsiedniej gminie Bagieniec zasłynął  przede wszystkim letnich wydarzeń, wystaw, spotkań z teatrem i Dni Goethego. Po raz pierwszy w Spichlerzu Kultury został zorganizowany jarmark mikołajowy. To jedno z działań w ramach projektu „Partnerska Akademia Przedsiębiorczości”. W Bagieńcu można było spróbować lokalnych wypieków i przetworów, a także kupić ozdoby świąteczne. W projekcie bierze udział siedem gmin z Dolnego Śląska.

/red./
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułOłówek Pawła: Mikołajki [KONKURS]
Następny artykułTylko dla Swidnica24.pl Felipe Salinas, lekarz Leo Messiego! [FOTO]