Strona główna 0_Slider Biskupi do wiernych w sprawie smogu

Biskupi do wiernych w sprawie smogu

14

Jeździć autobusami, ubierać się cieplej i zakręcać kaloryfery. Biskupi Metropolii Wrocławskiej włączają się do akcji antysmogowych. List do wiernych podpisał także biskup świdnicki Ignacy Dec. W Świdnicy od stycznia do marca 2017 roku normy zanieczyszczenia powietrza pyłami były przekroczone przez 36 dni. W styczniu i lutym blisko czterokrotnie.

„Jako mieszkańcy województwa dolnośląskiego nie możemy udawać, że problem smogu nas nie dotyczy, tym bardziej, że niektóre z naszych miast znajdują się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce” – napisali w liście do wiernych Dolnego Śląska biskupi Metropolii Wrocławskiej, który będzie odczytany w najbliższą niedzielę, 10 grudnia we wszystkich kościołach archidiecezji wrocławskiej, diecezji legnickiej i diecezji świdnickiej.

Arcybiskup Józef Kupny metropolita wrocławski oraz biskup Ignacy Dec biskup świdnicki i biskup Zbigniew Kiernikowski biskup legnicki opublikowali 5 grudnia br. list do wiernych Dolnego Śląska w sprawie troski o jakość powietrza. Duchowni podkreślają w słowie, że zwiększona emisja pyłów i szkodliwych gazów zagraża zdrowiu i życiu ludzi. „Szczególnie narażonymi grupami są dzieci oraz seniorzy, a także osoby z chorobami układu krążenia i układu oddechowego” – piszą na wstępie biskupi. Jak dalej czytamy w liście, główną przyczyną zanieczyszczeń jest emisja niebezpiecznych substancji chemicznych z indywidualnego ogrzewania budynków. Jednocześnie biskupi doceniają pozytywne działania polityków, samorządowców i różnego rodzaju organizacji, zmierzające do eliminowania przyczyn zanieczyszczenia powietrza.

Podkreślają również, że od każdego zależy czy powietrze, którym mieszkający w miastach oddychają będzie służyło zdrowiu i życiu czy będzie przyczyną chorób wcześniejszej umieralności. „Papież Franciszek w ‘Laudato Si’ zachęca do prostych czynności, jak: korzystanie z komunikacji zbiorowej czy cieplejsze ubranie się zamiast odkręcania kaloryferów, gdyż wielkie cele osiąga się małymi krokami” – piszą biskupi. Treść listu dostępna jest na stronie  www.diecezja.swidnica.pl

W Świdnicy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nie prowadzi pomiaru zanieczyszczeń powietrza w czasie bieżącym. Wyniki pomiarów ze stacji manualnej, umieszczonej przy ul. Folwarcznej, podawane są w miesięcznych raportach z dużym opóźnieniem. W tej chwili ostatni raport, obejmujące wyłącznie zanieczyszczenia pyłami PM 10, dotyczy października 2017.

Najwyższe przekroczenia, nawet czterokrotne, pomiary ze stacji wykazały w lutym 2017 roku. Przez 17 dni poziom pyłów sięgał od 61 do 176 µg/m3. Wyniki pomiarów świdnickiej stacji znajdziesz TU. Radni apelowali do władz miasta o sfinansowanie zakupu automatycznej stacji do pomiaru zanieczyszczeń powietrza, jednak taka decyzja nie zapadła.

W Świdnicy około połowa mieszkań ogrzewana jest indywidualnymi piecami. Do dziś nie podano wyników ankiet, przeprowadzonych przez MZEC na zlecenie Urzędu Miejskiego, które miały określić dokładną liczbę palenisk. Dzięki dotacji z programu KAWKA około 600 mieszkań zostanie przyłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej.

/Wykorzystano informacje rzecznika prasowego Kurii Świdnickiej, raporty WIOŚ oraz informacje z archiwum/
opr. red.

 

Poprzedni artykułPrzedszkole w Marcinowicach niebawem
Następny artykułOdpowiedź na zarzuty Saltex Europa [Oświadczenie]