Strona główna 0_Slider Zakazać startów Kenijczykom? Rasistowski eksces czy niefortunna wypowiedź?

Zakazać startów Kenijczykom? Rasistowski eksces czy niefortunna wypowiedź?

26

Interpelacja radnego Dariusza Sienki wywołała burzę pod koniec dzisiejszych obrad Rady Miejskiej. Poszło o kwestię występów Kenijczyków w RST Półmaratonie Świdnickim. Radny złożył zapytanie, czy można tak zmienić regulamin, by nie dopuszczać do traktowanego jak biznes udziału sportowców z Afryki.

W trzech edycjach półmaratonu podium należało do Kenijek i Kenijczyków.

O skandalicznym rasistowskim zachowaniu mówili m.in. wiceprzewodniczący Marcin Paluszek i radny Wiesław Żurek. – To nieprawdopodobne, że radny Sienko przywoływał w tej kwestii zakaz dotyczący występów cyrku ze zwierzętami! – mówi radny Paluszek. Oświadczenie wydał przewodniczący Jan Dzięcielski: “Jako Przewodniczący Rady Miejskiej z oburzeniem wysłuchałem odczytanej interpelacji jednego z radnych w sprawie udziału biegaczy narodowości kenijskiej w RST Półmaraton Świdnicki. Jest to przejaw ksenofobii i rasizmu, które do tej pory nie miało miejsca nigdy na sesjach rady. Świdnica to miasto otwarte, tolerancyjne i przyjazne wszystkim gościom odwiedzającym nasze miasto.”

Radny Sienko tłumaczy, ze nie jest rasistą i został źle zrozumiany. – Chodzi mi o to, czy jest szansa, by zrezygnować z nagród pieniężnych, bo tylko tak można zweryfikować, czy Kenijczycy rzeczywiście przyjadą tu wyłącznie dla pucharów. Nie chciałem nikogo obrazić i absolutnie nie mam nic do tych sportowców – zapewnia. Radny swoje zapytanie wycofał i przeprosił. Stwierdził, że musi zmienić sformułowania tak, by nikt nie został urażony.

/asz/

Treść zapytania Dariusza Sienko:

ZAPYTANIE W związku z udziałem Urzędu Miasta Świdnica we współorganizowaniu RST Półmaratonu Świdnickiego mam do Pani Prezydent kilka pytań, które w konsekwencji sprowadzę do jednego: Co Pani Prezydent zamierza zrobić, aby powstrzymać proceder jakim jest współudział Urzędu Miasta Świdnica w tzw. „Biznesie na Kenijczyka”? Jestem głęboko przekonany, że Pani Prezydent doskonale wie o tym, że zawodnicy z Kenii przyjeżdżają do Świdnicy podobnie jak i do innych miast nie po to aby uczestniczyć w sportowej rywalizacji, ale po to aby pracować… Za mediami podaję, że jeden zawodnik potrafi wystartować w tydzień w czterech zawodach. W weekend są to imprezy biegowe, a w dni powszednie mityngi. Później menedżer daje zawodnikowi z wygranej część kwoty na utrzymanie. Taka sytuacja powoli zaczyna mieć podobieństwo do cyrku wędrownego ze zwierzętami, na którego występy miasto Świdnica jak wiemy od jakiegoś czasu nie wraża zgody. Czy Kenijczycy pojawili się kiedykolwiek w Świdnicy na Biegu Niepodległości lub Biegu Wilczym Tropem? Odpowiem także za Panią – nie pojawili się, ale niech tylko znajdą się nagrody finansowe w wysokości 1500zł za I miejsce to zapewne pojawią się. Dla uwiarygodnienia mojej tezy przedstawiam następującą historię. Po ukazaniu się informacji o organizowanym półmaratonie w Korycinie do organizatora półmaratonu dzwoni telefon. – Co by państwo powiedzieli na dodatkową reklamę dla biegu? – słyszy. – Przywożę Kenijczyków, dodadzą kolorytu. Potrzeba kilkaset złotych: paliwo, nocleg itp. Organizator oferty nie przyjmuje, Kenijczycy przyjeżdżają i tak. I wygrywają w cuglach, zajmując wszystkie miejsca na podium. Żywej krowy – tradycyjnie głównej nagrody w korycińskim biegu – nie zabierają. Kasują za to ekwiwalent, w sumie 3 tys. zł z nagród. Materiał o krowie i Kenijczykach publikuje “Fakt”. Proszę mnie nie zrozumieć źle. Nie jestem za tym aby zabronić Kenijczykom udziału w RST Półmaratonie Świdnickim…o czym piszę dalej. Czy Pani Prezydent wie, że organizatorzy tegorocznego Półmaratonu Henrykowskiego po incydencie z mdlejącą Kenijką zdecydowali, że w przyszłym roku nagród finansowych nie będzie w ogóle? W ten sposób nie zarobią ani Kenijczycy, ani Polacy, ani menadżerowie. Biegacze pobiegną bez pieniędzy. Pobiegną po prostu po zdrowie. I pewnie na tym Pani i dużej liczbie biegaczy powinno zależeć. Czy w związku z powyższym Pani Prezydent podejmie decyzję o zakończeniu przyznawania nagród finansowych dla zwycięzców RST Półmaratonu Świdnickiego?
 

 

 • Madzia

  Zwykła głupota, która pokazuje jaki poziom prezentują ludzie w radzie miasta. Masakra.

 • Franek

  Porównanie do cyrku bardzo (!) niefortunne, ale pomysł, żeby maratony były świętem sportu, a nie -imprezą zarobkową, jak najbardziej popieram.

  Pytanie do pani redaktor:
  Przeczytałem dokładnie zapytanie radnego Sienki, ale nie ma tam ani słowa o tym, że “Radny złożył zapytanie, czy można tak zmienić regulamin, by nie dopuszczać to udziału sportowców z Afryki.”

  Proszę nie manipulować.

  • Swidnica24.pl

   Przyznaję rację: Radny złożył zapytanie, czy można tak zmienić regulamin, by nie
   dopuszczać do traktowanego jak biznes udziału sportowców z Afryki.

   • Franek

    Radny Sienko:
    “Proszę mnie nie zrozumieć źle. Nie jestem za
    tym aby zabronić Kenijczykom udziału w RST Półmaratonie Świdnickim…o
    czym piszę dalej.”

    Wydaje mi się, że ta wypowiedź radnego jest JEDNOZNACZNA.
    Radny nie chce ZABRANIAĆ udziału Kenijczykom, a także nie chce zmieniać regulaminu, żeby kogoś NIE DOPUSZCZAĆ, tylko jest za tym, żeby udział w maratonie nie dawał gratyfikacji finansowych.
    I tyle …

 • Domino

  Radny ma rację i trudno mi zrozumieć skąd takie oburzenie. Oburzać powinno to, że ktoś wykorzystuje Kenijczyków,aby na nich zarobić. Naprawdę nikt tego nie widzi? Rozumiem, że zakaz brania udziału w polskich maratonach byłby odebrany jako rasizm,ale może ktoś wreszcie powinien sprawdź, na kogo oni tu tyrają, bo na pewno nie dla sportowej satysfakcji

  • Obi von Kenobi ;-)

   “Taka sytuacja powoli zaczyna mieć podobieństwo do cyrku wędrownego ze zwierzętami ” – gdzie tu rasizm ? Rasizm w Pislandzie ? Przecież, zacytuję klasyka: ” Różnego rodzaju pasożyty, pierwotniaki, które nie są groźne w organizmach tych ludzi, mogą tutaj być groźne” !
   I na nic słowa sprzed kilku ładnych lat : Jeżeli w waszym kraju osiedli się przybysz, nie będziecie go uciskać. Przybysza, który się osiedlił wśród was, będziecie uważać za obywatela. Będziesz go miłował jak siebie samego, bo i wy byliście przybyszami w ziemi egipskiej. Ja jestem Pan, Bóg wasz!”

 • Olga

  Dla większości sportowców zaszczytem jest rywalizowanie z najlepszymi, nie widzę powodu, żeby zaniżać poziom.

 • Marek Cccc

  Tak nie pobiegna Kenijczycy ani żaden polski mocny zawodnik. Bieg po zdrowie to czasy komuny. A kto Ci zwróci pieniądze za odżywki, treningi, sprzęt itp. To kosztuje. Po za tym skoro jest tak duże wpisowe to nagrody pieniężne powinny być w tej kwocie. A regulamin można zmienić ze nagrody pieniężne beda dla obywateli RP ale to też idzie obejść .

  • Krzysztof Czarnecki

   Za hobby się płaci. Skąd pomysł, żeby bieganie miało się “zwracać”? Wędkarzom też mamy płacić za sprzęt i przesiedziany nad wodą czas?

   • Obserwator

    Święte słowa, panie dzieju.

   • Obi von Kenobi ;-)

    albo… za “pędzenie” piwka w miejskich obiektach 😉

   • Marek Cccc

    Za hobby się płaci biega się w biegu aby wygrać za co są nagrody bardzo często pieniężne wiec w ten sposób zawsze się zwracają inwestycje poniesione w związku z pasją. A wędkarze chociaż mają rybkę na grila bądź karpia na święta

 • Natalia

  ,,,cyrk na kolkach kasa, kasa i wyszlo komu te biegi sluza…. zenada

 • Nie usuwajcie konta!

  Przede wszystkim pan Sienko powinien domagać się przeprosin od Redakcji (od Paluszka nie trzeba, bo jego słowo od dawna jest niewiele warte) za insynuowanie rasizmu. Po pierwsze to jest raczej troska o wyzysk Kenijczyków przez menedżerów, a po drugie gdyby na podobnych zasadach stale wygrywali np. Francuzi (z dziada pradziada, nie ci nowoprzyjezdni) , to też pojawiały by się pytania o sens ich udziału. Przypominam, że to jest impreza amatorska i zawodowcy po prostu psują imprezę. Pan Sienko powiedział to, co wielu myśli, ale strachali się wysłowić.

  • Franek

   100% racji!

 • Michał

  Czy ktoś w ogóle wie jak wysokie są to nagrody? Bo ja nigdzie nie znalazłem. Mam teorię, że Kenijczyków sponsoruje znany producent odzieży sportowej, bo od skarpetek po kurtki wszystko mają obrandingowane znanym logotypem. To taka reklama podprogowa – z nami wygrywasz!

 • Marcel

  Sto procent racji radnego! Chodzi o wyzysk, a nie o to czy gość jest czarny czy zielony. Poprawność polityczna zniszczy ten kraj tak jak niszczy Europe! Gość został tu przywieziony w celach zarobkowych jakoś wcześniej gdy bieg był o “marchewkę ” to biegaczy z a Afryki nie było. Dyplom, medal a kasę przeznaczyć na fajne nagrody dla dzieci, żeby je zachęcić do sportu a nie sponsorować sutenerów którzy wykorzystują predyspozycje sportowe kenijczyków podróżując z nimi po całym świecie od biegu do biegu….

 • Grzesiek

  Niech sobie biegają w Afryce, nyga…

  • Wojtek Woliński

   Zacytował bym Freda z Chłopaki nie płaczą, lecz wyszło by na jaw że jestem rasistą

 • YES

  no i o co ten krzyk? ja bardzo lubie za darmo obejrzeć w Świdnicy mistrzostwa Kenii-a te biegacze to takie chudzinki że pewnie przynajmniej za te nagrody pojeść mogą –

 • abc

  Proponuję połączyć przyjemne z pożytecznym. Nagrody finansowe mają być, ale całość ma zostać przekazana na wybraną przez zwycięzcę organizację pożytku publicznego.

  Zawodnikom w nagrodę można zwiększyć ilość nagród rzeczowych. Kenijczycy też by na tym skorzystali, bo otrzymali by np. jakże potrzebny w Polsce komplet ubrań zimowych.

  • Nie usuwajcie konta!

   Ubrania mają od sponsora, a organizację pożytku publicznego zaraz by sobie menedżerowie jakąś założyli 😉

   • abc

    Zawsze mogą dostać jeszcze więcej różnych ubrań + np. porządne buty do biegania.

    Co do organizacji pożytku to nie jest takie proste, jak Ci się wydaje.

    Najsprawiedliwiej byłoby podzielić nagrody pieniężne tak, aby całość poszła na obniżenie wpisowego. Skoro miasto współfinansuje bieg to Świdniczanie powinni być całkowicie zwolnieni z wpisowego. W tej chwili mają ulgowe wpisowe.

 • Wojtek Woliński

  Moim zdaniem radny P. Sienko bardzo dobrze zadał pytanie, nie ukrywajmy ale pieniądze które są wypłacane Kenijczykom pochodzą od nas, obywateli którzy płacą podatki. To w jaki sposób są oni zapraszani do naszych miast jest przejawem chciwości sponsorów, co z tego że na podium staną Oni “kolorowi biegacze” to nie moda na mieszanie ras, białych i czarnych lecz to jest okazja by zachęcić ludzi do zdrowego trybu życia, do podejmowania wyzwań a nie płacenia podatków by Kenijczyk mógł wybiegać swoją zapłatę

 • Maciej Miłosz

  Jaki znowu rasizm? Gdzie on się odniósł do rasy?

 • Ken Adams

  Pytanie czy pan radny jest rasista czy po prostu idiotą? Bo równie dobrze by mógł powiedzieć, że manager sióstr Radwańskich traktuje je jak małpy z obwoźnego cyrku, bo wozi je na zawody gdzie do wygrania są miliony USD a nie grają 4fun w turnieju np. Wektora w Świdnicy 😉 Albo miał pretensje do lekkoatletów, że jeżdżą na zawody Golden Ligue, gdzie są sztaby złota do wygrania.