Strona główna 0_Slider Wysprzątali zabytkowy park

Wysprzątali zabytkowy park [FOTO]

0
Jesienne słońce towarzyszyło społecznikom, którzy przygotowali do zimy park krajobrazowy i ogród wokół pałacu w Morawie koło Strzegomia. Inicjatorem projektu jest nieformalna grupa „Przyjaciele Parku w Morawie”.

Porządki mają charakter warsztatów. Za grabie, miotły i sekatory chwycili  uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Witosa w Mokrzeszowie  wraz z uczniami Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy, klasa ogrodników oraz ich nauczycielami zawodu. Dołączyła do nich mocna ekipa ekspertów z Parku Mużakowskiego w Bad Muskau i Ralf Sydow z Peter Lenne Schule z Berlina, którzy poprowadzą dla uczniów warsztaty na temat historii parku w Morawie, drzewostanu oraz fauny i flory. Pracom porządkowym i pielęgnacyjnym towarzyszyły zajęcia teoretyczne. Do porządków przyłączyli się również wszyscy ludzie dobrej woli, którym park w Morawie jest bliski sercu.

Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu w ramach Małych Grantów ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

Zdjęcie Paweł Cempura
Pałac w Morawie został wybudowany w 1864 roku i należał do końca II wojny światowej do rodziny von Kramsta. W latach 90-tych XX wieku do  Morawy wróciła Melitta Sallai, druga córka właściciela dóbr ziemskich Hansa-Christopha von Wietersheim-Kramsta i jego żony Herty. W rodzinnym domu założyła Fundację św. Jadwigi, która prowadzi przedszkole dla dzieci z uboższych rodzin i działania edukacyjne oraz kulturalne.  Melitta Sallai w 1998 roku została Kawalerem Orderu Uśmiechu.
/opr. red./
Zdjęcia Fundacja św. Jadwigi oraz Paweł Cempura
Poprzedni artykułSeniorada: Zapraszają seniorów do wspólnej zabawy
Następny artykułLatające spodki kontra helikoptery ze Świdnicy w serialu historycznym [FOTO]