Strona główna 0_Slider Wszystkich Świętych w Świdnicy. Najważniejsze informacje

Wszystkich Świętych w Świdnicy. Najważniejsze informacje

1

Zmiany w komunikacji miejskiej i w organizacji ruchu drogowego, wyszukiwarka miejsc pochówku bliskich – Grobonet czy msze św. na świdnickich cmentarzach. Przypominamy najważniejsze informacje związane z obchodami Wszystkich Świętych w Świdnicy i w okolicach.

Znajdź groby bliskich przez internet

Grobonet to specjalna wyszukiwarka, za pomocą której można szybko odnaleźć miejsce pochówku bliskich. Należy wpisać do formularza jedno lub więcej z następujących kryteriów: imię, nazwisko, datę urodzenia, datę śmierci lub lokalizację grobu (sektor, rząd, numer grobu). Otrzymamy listę osób pochowanych, które spełniają dane kryteria. Należy wybrać poszukiwaną osobę. Oprócz podstawowych informacji, takich jak imię, nazwisko, daty urodzenia i śmierci, wyświetlona zostaje także fotografia nagrobka oraz mapa cmentarza, z wyróżnionym sektorem, ułatwiająca odnalezienie wybranego grobu. Użytkownik wyszukiwarki może wybrać widok szczegółowy, gdzie w przejrzysty sposób zostaną zaprezentowane podstawowe dane o osobie pochowanej.

Przez Grobonet możemy także zapalić wirtualnego znicza, zlecić sprzątanie nagrobka lub jego udekorowanie czy dokonać opłaty za miejsce na cmentarzu drogą internetową. Aplikacja ta umożliwia również administratorowi skuteczne zarządzanie cmentarzami poprzez kontrolę nad płatnościami, prowadzenie analiz finansowych cmentarza, czy też racjonalną gospodarkę miejscami na cmentarzu. System ten spełnia aktualne wymagania określone przez ustawodawcę, dotyczące ewidencji osób pochowanych i grobów.

Z wyszukiwarki grobów można skorzystać na stronach:
http://swidnica.artlookgallery.com/– adres do strony głównej
http://swidnica.artlookgallery.com/grobonet/ – bezpośredni adres do wyszukiwarki grobonet.

Msze św. w Świdnicy i okolicach
Jak podaje na stronie internetowej świdnicki oddział Gościa Niedzielnego msze św. w poszczególnych parafiach i na cmentarzach w Świdnicy i w okolicach odbywać się będą:

Świdnica
1 listopada
14.00 Msza św. z procesją różańcową i modlitwą za zmarłych na każdym cmentarzu

Strzegom
1 listopada
11.30 Msza św. przed kaplicą cmentarną przy ul. Olszowej
15.00 Msza na cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej

2 listopada
9.00 Msza św. w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, po mszy procesja na cmentarz

Świebodzice
1 listopada
13.00 Msza św. na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej, później procesja
14.00 Msza św. na cmentarzu przy ul. Kamiennogórskiej, później procesja

Żarów
1 listopada
13.15 Msza  św. z Różańcem za zmarłych

2 listopada
Msze św. w parafii

Mysłaków, św. Katarzyny
1 listopada
10.00 Msza św. w kościele, później procesja na cmentarz,

Zebrzydów
12.00 Msza św. w kościele, później procesja na cmentarz, Mysłaków

Pszenno, św. Mikołaja
14.00 Msza na cmentarzu,później procesja

Śmiałowice, św. Wawrzyńca
1 listopada
8.00 Msza św. w Kościele, później procesja

Wierzbna, Wniebowzięcia NMP
1 listopada
12.00 Msza św, w Kościele, później procesja

Wiry, św. Michała Archanioła
1 listopada
10.00 Msza św, w Kościele, później procesja, Gogołów
13.00 Msza św. na cmentarzu, później procesja Wiry

Bojanice, NMP Częstochowskiej
1 listopada
9.30 Msza św. w kościele, później procesja na cmentarz
11.00 Msza św. w kościele, później procesja na cmentarz

Grodziszcze, św. Anny
1 listopada
9.30 Boleścin – Msza św, a po niej procesja,
12.00 Grodziszcze – Msza św.,
16.00 Krzczonów – Msza św. z procesją,

Lutomia  Dolna, Przemienienia Pańskiego
1 listopada
12.00 Msza św. w kościele, później procesja na cmentarz

Milikowice

1 listopada
8.00 Msza w kościele w Witkowie.
11.00 Msza i procesja na cmentarzu w Milikowicach
12.00 – św. Michała Archanioła, Milikowice
13.00 Msza i procesja na cmentarzu w Witkowie.

2 listopada
15.30 Msza św. na cmentarzu w Witkowie
17.00 Msza św.w kościele w Milikowicach

Zmiany w komunikacji miejskiej w Świdnicy
W związku z obchodami Wszystkich Świętych pojawiły się dodatkowe przystanki w rejonie największych cmentarzy w Świdnicy. Od wtorku, 31 października do czwartku, 2 listopada będzie można wsiadać i wysiadać przy ul. Zielonej (dla linii 30, 51 i 52 jadących w kierunku ul. Słowiańskiej) oraz przy ul. Kazimierza Odnowiciela (na wysokości cmentarza dla linii 6, 50, 51, 52 i 53). Przystanki przy ul. Przyjaźni będą wyłączone z ruchu.

Na linii nr 6 w godzinach od 8:30 do 17:00 autobusy będą jeździć co 20 minut, a poza tym przedziałem kursy będą wykonywane wg. sobotniego rozkładu jazdy. Ostatni kurs na trasie: E. Plater – Kopernika zostanie wykonany o godz. 22.20. Ostatni kurs na trasie: Inżynierska/Kopernika – E. Plater zostanie wykonany o godz. 22.14.

Wszystkie kursy na linii 10 będą realizowane do ul. Strzelińskiej.
Przez przystanek przy cmentarzu na ul. Słowiańskiej pojadą wszystkie kursy linii 30.

Dla linii nr 50, 51, 52 i 53 przygotowano również specjalny rozkład jazdy: autobusy będą jeździć z częstotliwością co 15 minut. Rozkład jazdy przybliżony będzie do rozkładu dnia powszedniego z tym, że pierwsze kursy linii 50 i 52 będą po godz. 7.00, a ostatnie o 19.35 i 20.13.

Dla pozostałych linii miejskich oraz linii zamiejskich będzie obowiązywał rozkład jazdy na niedzielę i święta.

Reorganizacja ruchu drogowego w Świdnicy
W związku z obchodami Wszystkich Świętych od wtorku, 31 października wprowadzone zostały zmiany w organizacji ruchu w okolicach świdnickich cmentarzy.

Trwają prace drogowe przy ul. Przyjaźni, z uwagi jednak na zbliżające się święto przejazd w tym rejonie miasta jest możliwy. Ruch pojazdów w rejonie ulic: Śląska – Przyjaźni – Zielona odbywa się po trójkącie tworzonym przez te ulice – jednokierunkowo. Taka organizacja ruchu zaplanowana jest aż do 5 listopada. Po tym terminie wprowadzone zostaną zmiany związane z kolejnym etapem prac przy ul. Przyjaźni.

Świdniczanie mogą dojść na cmentarz przy al. Brzozowej od strony parkingu przy ul. Śląskiej lub aleją Brzozową. Wjazd w aleję Brzozową od 27 października do 2 listopada będzie otwarty tylko dla pojazdów służb miejskich i osób niepełnosprawnych. Parkingi dodatkowe zlokalizowane zostaną:
– na łączce – dojazd z parkingu przy ul. Śląskiej (wyjazd wyłącznie w prawo),
– na ul. Sportowej – parkowanie jednostronne,
– na ul. Bokserskiej – parkowanie jednostronne,
– na części ul. Śląskiej (od ul. Zielonej do ul. Przyjaźni) – parkowanie jednostronne.

W rejonie cmentarza przy ul. Słowiańskiej obowiązuje zakaz zatrzymywania się na jezdni. Dopuszczone jest parkowanie pojazdów na trawie, na poboczu po stronie przeciwnej do cmentarza oraz pomiędzy wiaduktem a ul. Bobrzańską. Podobnie sytuacja wygląda również przy ul. Bobrzańskiej (na odcinku do ul. Trzeboszańskiej), tam również parkować można tylko na poboczu.

Przy ul. Kazimierza Odnowiciela, blisko bramy wejściowej na cmentarz, zlokalizowany jest tymczasowy przystanek dla autobusów MPK. W rejonie tego cmentarza organizacja ruchu pozostanie bez zmian.

Wzmocnione zostały również siły porządkowe, które będą pomagać w sprawnym przemieszczaniu się pojazdów oraz parkowaniu. Do kierowców Urząd Miejski w Świdnicy apeluje o większą samodyscyplinę i zwracanie uwagi na zmienione oznakowanie.

Komunikacja 1 listopada w Świebodzicach

1 listopada autobusy komunikacji miejskiej w Świebodzicach kursują od godz. 7.00 do 20.00 zgodnie z rozkładem jazdy obowiązującym w dni powszednie. Dodatkowo każdy z kursów został wydłużony o przystanek na cmentarz przy ul. Kamiennogórskiej. Tego dnia przejazdy miejskimi autobusami będą bezpłatne. Z kursów zostają wyłączone przystanki zlokalizowane przy TESCO oraz INTERMARCHE.

Urząd Miejski w Świebodzicach przypomina także o najważniejszych zmianach komunikacyjnych w związku z Dniem Wszystkich Świętych:
– w dniach 31.10-2.11 ul. Browarowa będzie ulicą jednokierunkową, jadąc od strony ul. Skłodowskiej
– dla odwiedzających cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej przygotowane będą dodatkowe, bezpłatne parkingi zlokalizowane przy sklepach: PSB Mrówka, Biedronka i TESCO
– wjazd na cmentarz przy ul. Kamiennogórskiej będzie otwarty, natomiast przed wjazdem będzie zakaz zatrzymywania się ze względu na zatrzymujący się tu autobus komunikacji miejskiej.

Wzmożone kontrole policji na drogach
Działania policyjne na Dolnym Śląsku związane z obchodami „Wszystkich Świętych” i „Zaduszek” rozpoczną się już 27 października i potrwają do 2 listopada br. W ramach akcji ZNICZ 2017 funkcjonariusze będą realizowali czynności mające na celu ograniczenie negatywnych zachowań na drogach, zapewnienie ich użytkownikom bezpiecznej podróży do miejsc docelowych i powrotu do domu oraz utrzymanie płynności ruchu. Intensywność działań dostosowana zostanie do przewidywanego natężenia ruchu i lokalnych uwarunkowań.

W trakcie działań na drogach policjanci będą sprawdzać m.in. przestrzeganie ograniczeń prędkości na drogach dojazdowych do miast, stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci, stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów, stosowanie się do ograniczeń, właściwe używanie świateł zewnętrznych pojazdów czy stosowanie przez pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych.

Funkcjonariusze obejmą również swoim nadzorem miejsca, gdzie nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego w okolicach cmentarzy i tam gdzie ruch dla pojazdów zostanie całkowicie zamknięty. Czynności podejmowane przez policjantów będą miały przede wszystkim charakter wsparcia, zarówno w przekazie informacyjnym, jak też w bezpiecznym dotarciu do nekropoli i samego poruszania się przy nich.

We wzmożone działania na rzecz bezpieczeństwa zaangażowani będą również policjanci z pionów prewencji i kryminalnego. Funkcjonariusze patrolować będą okolice cmentarzy i terenów przykościelnych. Zwiększonym nadzorem policjanci obejmą także dworce kolejowe i autobusowe, oraz komunikację zbiorową.

Patrole na cmentarzach

Jak co roku o tej porze, Straż Miejska w Świdnicy zwiększyła kontrole na świdnickich cmentarzach. – W związku z obchodami Wszystkich Świętych warto przypomnieć podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z przebywaniem w miejscach odosobnionych oraz przy wykonywaniu prac porządkowych. W ich trakcie należy pamiętać przede wszystkim o nadzorze swoich rzeczy, które zabieramy ze sobą na cmentarz. Nie zabierajmy ze sobą na cmentarz ani pieniędzy, ani biżuterii. Nie chowajmy do torebek, siatek i plecaków żadnych wartościowych przedmiotów. Telefon komórkowy trzymajmy zawsze przy sobie. W sytuacji zagrożenia zawsze będziemy mogli z niego skorzystać – apeluje Straż Miejska w Świdnicy.

Do dyspozycji mieszkańców są numery alarmowe telefonów: Straż Miejska – 986, Policja – 997, Centrum Powiadamiania Ratunkowego – 112. – Powiadomienie służb może nastąpić nie tylko z chwilą wystąpienia zagrożenia, ale również w sytuacji, gdy czyjeś zachowanie wydaje się nam podejrzane. Po poinformowaniu dyżurnego Straży Miejskiej na miejsce skierowany zostanie patrol strażników – dodaje.

/Zebrała: AN/

Poprzedni artykułJapońska baśń w Świdnicy
Następny artykuł30 kolizji, 3 wypadki, 3 ofiary śmiertelne