Strona główna 0_Slider Twórcy filmowi nagrodzeni w Świdnicy

Twórcy filmowi nagrodzeni w Świdnicy [FOTO]

0

Stworzona z 62 tys. obrazów pełnometrażowa animacja „Twój Vincent” została uznana za najlepszy film III edycji Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum. Statuetkę przyznaną przez publiczność odebrał Robert Banasiak, dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu, które realizowało animację. Zwycięskim krótkim metrażem natomiast w tym roku był film „Milczenie polskich owiec” Macieja Stuhra.

Świdnicki Festiwal Filmowy Spektrum pod hasłem „Skupione na filmie” po kilku dniach pełnych kinowych emocji dobiega końca. W tym roku publiczność miała okazję obejrzeć i ocenić, w punktacji od 1 do 6, siedem filmów pełnometrażowych uczestniczących w Konkursie Głównym oraz siedem krótkich metraży biorących udział w Konkursie Filmów Krótkich. Nie zabrakło także dodatkowych seansów oraz ciekawych spotkań z aktorami jak chociażby Jakubem Gierszałem i Martą Nieradkiewicz, reżyserem Krzysztofem Zanussim czy pisarką i scenarzystką Olgą Tokarczuk. Imprezie towarzyszyły również panel dyskusyjny czy wystawa.

Jak podkreślali na podsumowaniu wydarzenia szefowie festiwalu Paweł Kosuń i Lech Moliński w tym roku zainteresowanie pokazami filmowymi i rozmowami z twórcami było ogromne. – Serce rośnie jak się widzi tak dużą publiczność. […] Dodatkową radością jest to, że udało nam się powołać do życia festiwal, na który przychodzą widzowie w różnym wieku i jest na sali międzypokoleniowo i różnorodnie – zauważył Lech Moliński i podziękował publiczności, gościom i ekipie organizacyjnej.

Tak jak na rozpoczęciu, tak i na zakończeniu Paweł Kosuń powtórzył swoją obietnicę na kolejną, czwartą edycję festiwalu. – Będziemy szli w międzynarodowość tego festiwalu i chyba będziemy musieli zadbać o drugą salę – dodał Paweł Kosuń.

Tradycyjnie nagrodzono zwycięskie konkursowe filmy. W Konkursie Filmów Krótkich wśród laureatów znaleźli się – na trzecim miejscu ze średnią 4,7 – „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej, na drugim (4,96) – „60 kilo niczego” Piotra Domalewskiego. Pierwsze miejsce (4,97) zdobył film „Milczenie polskich owiec” Macieja Stuhra, który niestety nie mógł osobiście odebrać nagrody. Jak przekazał prowadzącemu wydarzenie Jan Pelczar twórca filmowy pozdrawia Świdnicę, cieszy się z nagrody i już rozpoczął rozmowy z organizatorami, by być może w przyszłym roku odwiedzić świdnicki festiwal.

W pełnych metrażach na trzecim miejscu ze średnią 4,85 był film „Pokot” Agnieszki Holland. Drugie miejsce (4,89) otrzymał dramat „Niemiłość” w reżyserii Andrieja Zwiagincewa. Najwyżej ocenionym przez publiczność, bo aż 5,42 był film animowany „Twój Vincent”. Statuetkę za zdobycie pierwszego miejsca prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska wręczyła reprezentującemu twórców animacji Robertowi Banasiakowi.

Filmem zamykającym festiwal był pokazany przedpremierowo – „Najlepszy”, który wczoraj polecał na swoim spotkaniu autorskim  w Świdnicy odtwórca jego głównej roli, jeden z najciekawszych aktorów młodego pokolenia Jakub Gierszał. Dziś przed seansem kilka słów do publiczności powiedział także sam bohater historii, Triathlonowy Mistrz Świata Jerzy Górski. – Czy jestem najlepszy? Nie wiem. To się okaże. W tym momencie mojego życia, pokazanym na filmie, ja po prostu robiłem to, co kochałem i tak po prostu wyszło – powiedział do świdnickiej publiczności Jerzy Górski i zaprosił  po seansie na spotkanie i rozmowę o filmie.

Po rozmowie z Jerzym Górskim zaplanowano także koncert, w ramach Posłuchane 3.0” EABS plays Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda) feat. Tenderlonious.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułKomedia nad wyraz kryminalna [KONKURS]
Następny artykułJednostronne derby dla piłkarzy Polonii-Stali [FOTO, VIDEO]