Strona główna 0_Slider Schronisko gotowe na przyjęcie kobiet i niepełnosprawnych

Schronisko gotowe na przyjęcie kobiet i niepełnosprawnych

3

Od jutra nowy budynek przy ul. św. Brata Alberta 1 w Świdnicy będzie miał pierwszych 10 pensjonariuszy, 7 kobiet i trzech niepełnosprawnych mężczyzn. Dzisiaj inicjatorzy budowy zaprosili gości do zwiedzenia obiektu, a biskup świdnicki Ignacy Dec poświęcił pokoje i odprawił mszę.

W Świdnicy od wielu lat schronisko dla bezdomnych mężczyzn prowadzi Towarzystwo imienia św. Brata Alberta. W budynku głównym schronienie znajduje do 100 osób. Problemem zawsze były miejsca dla kobiet. Schronisko nie może być koedukacyjne, dla pań wydzielono kilka miejsc w sąsiednim obiekcie. Stowarzyszenie szukało możliwości i środków, by wybudować schronisko dla bezdomnych kobiet z dziećmi i swój plan zaczęło realizować na pozyskanej za symboliczną opłatą miejskiej działce vis a vis szpitala Latawiec. Już w trakcie budowy zmieniły się przepisy, stąd zmiana funkcji nowego obiektu. Jest to schronisko dla samotnych kobiet i osób niepełnosprawnych.

W budynku powstały 2, 3 i 4-osobowe pokoje z łazienkami dla około 60 osób, jest pralnia, stołówka, kuchnia, świetlice. Inwestycja kosztowała 2,5 mln zł zł, z czego 40% pokryła dotacja z Banku Gospodarstwa Krajowego. Pozostała część środków pochodzi z wynajmu i sprzedaży nieruchomości należących do stowarzyszenia oraz z kwest.

W tej chwili pokoje są już wyposażone w niezbędne meble. Kolejne sprzęty będą kupowane z datków. Na doposażenie obiektu trafi część środków z kwesty, przeprowadzonej 1 listopada na świdnickich cmentarzach. Zebrano wówczas ponad 12 tysięcy złotych.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

 

Poprzedni artykułTłumy po pyszności na Targu Ziemi [FOTO]
Następny artykułWładze Świdnicy naciągają kierowców