Strona główna Kultura Rusza kolejny cykl „Wieczorów z kinem rosyjskim”

Rusza kolejny cykl „Wieczorów z kinem rosyjskim”

0

W zbliżającym się cyklu „Wieczory z kinem rosyjskim” widzowie będą mogli zobaczyć i podyskutować na temat dramatu „Sukces” Konstantina Chudiakowa, czarnej komedii „Udając ofiarę” Kiryła Serebrianikowa czy biografii „Chagall – Malewicz” Aleksandra Mitta. Najbliższe spotkanie już dziś o godz. 18.00 w Galerii Fotografii w Świdnicy.

Prelekcję przed filmem wygłosi Natalia Nikolska, filolog rosyjski i tłumaczka. Studiowała rusycystykę na Uniwersytecie Pedagogicznym w Moskwie, oraz reżyserię w Pracowni MIR-2 pod kierunkiem Borisa Juchananowa. Jest współautorką i realizatorką kilku performansów muzycznych i spektakli festiwalowych m. in. w ramach festiwali De Musica, oraz projektów zespołu Breslauer Cocktail.

Pochodząca z Rosji Natalia Nikolska od 2011 r. prowadzi w Świdnicy autorski program filmowy „Wieczory z kinem rosyjskim”. Cykl odbywa się dwa razy w roku i złożony z pięciu filmów, połączonych wspólną ideą i  poprzedzonych wstępem. Każdy program składa się z filmów starych, nowych i najnowszych, znanych lub nieznanych publiczności. Natomiast wstęp zawsze – i zupełnie świadomie – jest zaskakujący. Autorka wydarzenia sięga po informację, które pozostały poza polem widzenia polskojęzycznej prasy filmowej, za każdym razem przybliżając widzom sylwetki twórców, tło historyczne filmów, sytuacje na planie podczas pracy nad filmem lub nie do końca czytelne dla polskiego widza podteksty.

Nowy cykl Kinematograf rozpocznie się dziś o godz. 18.00 w Galerii Fotograficznej w Świdnicy dramatem „Sukces” Konstantina Chudiakowa. Kolejne spotkania poświęcone będą produkcjom – „Udając ofiarę” Kiryła Serebrianikowa, „Chagall – Malewicz” Aleksandra Mitta, „Andriej Rublow” Adrieja Tarkowskiego i „Film o Aleksiejewie” Michaiła Segała.

Patronat nad  „Wieczorami z kinem rosyjskim”  sprawuje Świdnicki Ośrodek Kultury, projekt jest realizowany dzięki wparciu klubu miłośników kina rosyjskiego „Horyzont” przy Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

/oprac. AN/

Poprzedni artykułMłodzież i seniorzy uczyli się od siebie [FOTO]
Następny artykułMiliony na wsparcie rodzin zastępczych