Strona główna 0_Slider Radny za oskarżenia o rasizm żąda przeprosin od prezydenta Świdnicy

Radny za oskarżenia o rasizm żąda przeprosin od prezydenta Świdnicy

16

Moje wystąpienie nie miało żadnych znamion rasizmu i nie zgodzę się na to, by przypisywać mi treści, których nie wypowiedziałem! – mówi radny Dariusz Sienko ze Świdnicy i żąda przeprosin. Sprawa dotyczy udziału Kenijczyków w półmaratonie świdnickim i zapytania, jakie w tej sprawie radny złożył podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej. Po jego wystąpieniu rozpętała się burza.

Pod koniec sesji 24 listopada radny Sienko odczytał rozbudowane zapytanie do prezydent Świdnicy Beaty Moskla-Słaniewskiej, dotyczące RST Półmaratonu Świdnickiego. W pierwszym akapicie zaznaczył: W związku z udziałem Urzędu Miasta Świdnica we współorganizowaniu RST Półmaratonu Świdnickiego mam do Pani Prezydent kilka pytań, które w konsekwencji sprowadzę do jednego: Co Pani Prezydent zamierza zrobić, aby powstrzymać proceder jakim jest współudział Urzędu Miasta Świdnica w tzw. „Biznesie na Kenijczyka”?

PEŁNA TREŚĆ ZAPYTANIA TUTAJ. KLIKNIJ!

Po tym wystąpieniu na głowę radnego posypały się gromy.

Tak na portalu społecznościowym wystąpienie skomentowała prezydent Beata Moskal-Słaniewska: Smutek, zażenowanie, gorycz. A przede wszystkim stanowcze NIE!!!! Nie dla rasizmu, ksenofobii, uprzedzeń. Nie dla pogardy dla drugiego człowieka. Na pytania radnego odpowiadam zdecydowanie – nie. Z jednym wyjątkiem – tak, w Świdnicy podczas półmaratonu robi się badania antydopingowe. Wstyd Panie radny. I wstyd, że reprezentuje Pan mieszkańców.” Ostrych słów nie szczędził także przewodniczący Rady Miejskiej Jan Dzięcielski oraz wiceprzewodniczący Marcin Paluszek.

Radny Sienko podczas sesji przeprosił tych, którzy poczuli się urażeni i zapytania nie złożył. Zrobił to jednak dzisiaj. – Po konsultacji z radcą prawnym upewniłem się, że oskarżenia o rasizm są absolutnie bezpodstawne. Protestuję przeciwko procederowi wykorzystywania ludzi, a nie przeciwko Kenijczykom. Nie zmieniłem ani słowa, by nie być podejrzewanym o manipulacje. Oczekuję, że pani prezydent i pozostałe osoby przeczytają treść zapytania i przeproszą mnie – mówi radny.

Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że dla niego temat jest zakończony i nie zamierza wracać do sprawy. Wiceprzewodniczący Marcin Paluszek zapytany, czy w tej sytuacji przeprosiny należą się, odpowiada:Nie wiem, za co Pan radny żąda przeprosin. Ja na sesji zadałem konkretne pytanie. Następnie sam Pan Radny publicznie przeprosił i oznajmił, że wycofuje swoje zapytanie. Wiec zapytam: za co Pan radny przepraszał na sesji? Czy przeprasza osoba, która nie czuje winy? I jeszcze otwarte pytanie do Pana Radnego. W swoim zapytaniu pisze Pan: „Za mediami podaję, że jeden zawodnik potrafi wystartować w tydzień w czterech zawodach. W weekend są to imprezy biegowe, a w dni powszednie mityngi. Później menedżer daje zawodnikowi z wygranej część kwoty na utrzymanie. Taka sytuacja powoli zaczyna mieć podobieństwo do cyrku wędrownego ze zwierzętami, na którego występy miasto Świdnica jak wiemy od jakiegoś czasu nie wraża zgody”. Proszę o wyjaśnienie, jaki był cel porównania opisywanego przez Pana „Biznesu Na Kenijczyka” do „cyrku wędrownego ze zwierzętami”? Proszę o wskazanie argumentów, które udowodnią, że powyższe stwierdzenie nie jest porównaniem. Za encyklopedią PWN śpieszę jeszcze Panu wyjaśnić, czym porównanie jest: „dwuczłonowa konstrukcja semantyczna, w której cechy przedmiotu lub zjawiska (czyli tego, co porównujemy, comparandum) do scharakteryzowanego w członie pierwszego słowa zostają uwydatnione przez wskazanie na jego podobieństwo do przedmiotów lub zjawisk scharakteryzowanych w członie naszego pierwszego słowa (czyli tego, do czego porównujemy, comparans)”.

Pytanie w tej sprawie wystosowaliśmy również do prezydenta Świdnicy. “Temat jest zakończony. Prezydent nie będzie tego komentować.” – odpowiedziała Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

/asz/

 • Misza

  Wszyscy wiedzą, że w amatorskich biegach gdzie są duże nagrody biegają zawodowcy.
  To czysty biznes, niestety niszczy to biegi amatorskie. Jeśli biegać mogli by np. tylko obywatele Polscy. Sprawa była by załatwiona.

 • oloderay

  A samego Bolta ściągnąć tak dla podniesienia rangi imprezy.

 • Ewka

  Biega się dla biegania a nie dla pieniędzy. Większość ludzi robi to dla siebie, przełamując własne słabości. A poza tym, z tego co czytałam na świdnickich portalach nagrody były przyznawane w różnych kategoriach – dla najlepszych świdniczan, harcerzy itd. A nagrody to chyba funduje firma RST – sponsor biegu a nie miasto. A jeśli chodzi o wypowiedź radnego – to oglądałam nagranie na portalu społecznościowym i stwierdzam, że to było nie na miejscu, to rasistowska wypowiedź i niczym się ten pan nie obroni, w moich oczach stracił bardzo. Niestety rozsławił nasze miasto, ale nie tak jak powinien.

  • Grzesiek

   Haha Kenijczycy biegają dla biegania ?

 • Politolog z Katowic

  No właśnie przed chwilą tvn24 podłapał ten temat, z wypowiedzi mało błyskotliwego radnego zrobioną aferę rasistowską że chyba grożą nam zamieszki jak w jednym stanie USA niedawno. Wiadomo o co chodzi: radny kandydował z PIS-u, nie był tam nie jest tam, nieważne, jest szansa ażeby przez radnego Sieńko dokopać PIS-owi.
  Ostatnio z pianą na ustach Olejnik atakowała Beatę Kempę też w tvn24, że jakoby to PIS wstawił byłego komendanta Niziołka do spółki miejskiej w Strzegomiu, słabe i jedno i drugie.

  • Ewka

   Słabe to było zachowanie radnego na sesji. Proszę sobie zobaczyć nagranie. Chyba, że widział pan to na żywo? To tym lepiej. To nie żaden atak na PIS, to moim zdaniem piętnowanie nieodpowiednich zachować tego człowieka. Wstyd na całą Polskę, że takie słowa padły w naszym mieście.

   • Politolog z Katowic

    To ewidentny fake news, ale już poszedł w eter (bo takie jego zadanie). Radny Sieńko to nie jest omnibus na miarę profesora Tatarkiewicza czy Bertranda Russella, ale dokładanie mu gęby PIS-owca w mediach kłamliwe, nigdy tam nie był poza tym, że kandydował z ich listy.

  • nmisiek

   Na dobrą sprawę to ktoś organizuje Kenijczykom udział w biegach – trzeba zorganizować transport, nocleg, wyżywienie itd. Zatem, jak nie będzie Kenijczyków, to będą inni, byleby dobrze biegali. Warto zainteresować się dlaczego tacy sportowcy, w taki sposób zarabiają i kto na tym jeszcze lepiej zarabia.

  • Stańczyk

   Jasne, najlepiej zrobić z gościa poczciwego głupka, który chciał dobrze a wyszło jak zwykle tylko z domieszką ksenofobii i nutą rasizmu..on mało błyskotliwy ale ogólnie swój chłop, a wszystko to zaaranżowane przez Słaniewską, żeby się PIS-owi dostało..może zaraz się okaże, że mu Słaniewska tą interpelacje pisała..

 • Harrison Jones

  No PAn radny narozrabiał, trochę się zagalopował ze swoimi “porównaniami” i teraz odwraca kota ogonem. Panie Sienko niech Pan od innych nie żąda przeprosin tylko samemu powinien pan przeprosić. Po pierwsze za zachowanie, a po drugie za język.

 • BrawoJa

  Sienko nie powinien odzywać się za dużo, święta idą niech bombki na reniferze powiesi. I już zabłyśnie.

 • Nie usuwajcie konta!

  Dzięcielski oczywiście nic nie zrozumiał z wystąpienia Sieńki, nie zrozumiał że nie chodzi o narodowość a tym bardziej kolor skóry tylko o nie do końca etyczny biznes na biednych Kenijczykach. Nie zrozumiał, bo włączyła mu się niepotrzebnie głupia poprawność polityczna i już nie słuchał Sieńki do końca.

  Nie można sobie słowami rasizm, faszyzm itp. gęby wycierać i obrażać człowieka. Jeśli Moskal-Słaniewska, Dzięcielski i Paluszek nie przeproszą, to Panie Sieńko – wal Pan do sądu!

  Widzę, że już nawet redakcja trochę ochłonęła i bardziej obiektywnie zdarzenie przedstawiła.

  • Politolog z Katowic

   Tylko, że to już poszło w eter, a wyprostować te kłamstwo będzie ciężko.

   • Franek

    Mamy klasyczny przykład, jak działa klasyczne “dorabianie komuś gęby’-
    nieważne jest to , co powiesz, tylko to co ktoś z tego zrozumiał…
    A później lawina rusza …

    I taka jest teraz mądrość etapu, żeby przy każdej okazji dowalić PIS-owi.

    • JAcenty

     No przyznasz, że jakoś tak się dziwnie składa, że PiS jakoś dużo daje powodów aby mu przywalać…

 • mieszkaniec miasta

  Ten człowiek to wstyd dla naszego miasta!