Strona główna 0_Slider Od 10 lat radują się, tańczą i śpiewają. Jubileusz uczczą koncertem

Od 10 lat radują się, tańczą i śpiewają. Jubileusz uczczą koncertem

0

Wspólnie tańczą, śpiewają, świetnie się bawią i dzielą się radością z publicznością już 10 lat. Zespół Ludowo-Estradowy „Mokrzeszów”, który tworzą ludzie z ogromnych poczuciem humoru i dystansem do siebie, w sobotę 25 listopada będzie obchodził w Teatrze Miejskim w Świdnicy swój jubileusz.

Zespół Ludowo-Estradowy „Mokrzeszów” z gminy Świdnica oficjalnie rozpoczął działalność w 2007 roku. – Był to jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie. Z inicjatywy ówczesnej dyrektor szkoły Elwiry Kinast wspólnie z mamą przygotowaliśmy program przekrojowy, w którym uczestniczyli także absolwenci tej szkoły – opowiada świdnicki choreograf Wojciech Skiślewicz, który wraz z Marią Skiślewicz prowadzi zespół. Inicjatywa bardzo się spodobała się stawiającym pierwsze kroki na scenie mieszkańcom. – Okazało się, że występujący na jubileuszu absolwenci chcą kontynuować spotkania i wspólnie bawić się oraz tańczyć – dodaje.

Ta artystyczna przygoda mieszkańców przede wszystkich Mokrzeszowa, ale także okolicznych miejscowości trwa już 10 lat. Członkowie grupy spotykają się regularnie w świetlicy wiejskiej i pod okiem świdnickich instruktorów przygotowują bardzo różnorodne programy, których autorką jest przede wszystkim świdnicka choreografka Maria Skiślewicz. – W większości programy oparte są na polskim folklorze i kulturze ludowej. Mamy opracowane tańce na przykład górnośląskie, dolnośląskie, góralskie, estradowe czy warszawskie. Od czasu do czasu przygotowujemy także programy tematyczne na przykład w związku ze Świętem Niepodległości. Nie brakuje także regionalnych obrzędów jak chociażby kiszenie kapusty czy tradycje dożynkowe i sobótkowe – mówi Wojciech Skiślewicz.

W skład zespołu wchodzą amatorzy, pasjonaci muzyki i tańca w wieku od 30 do nawet powyżej 80 lat. Do artystycznej grupy należeli chociażby lekarz, pielęgniarka, nauczyciele, inżynier, myśliwy, emerytowany policjant czy rolnicy. Grupa zaczynała od 10 osób, a w tej chwili należy do niej około 28 członków, ludzi z ogromnych poczuciem humoru i dystansem do siebie.

Jest to zespół gminy Świdnica i to najczęściej na jej obszarze występuje. Często można zespół zobaczyć także w samej Świdnicy. Były również wymiany partnerskie i występy m.in. na Kaszubach, w Łowiczu czy Zakopanym – wymienia świdnicki choreograf. „Mokrzeszów” ma na swoim koncie także wyjazdy zagraniczne chociażby do Grecji, Bretanii czy Austrii.

Sukcesem zespołu jest zdobycie w 2011 roku Grand Prix, w swojej kategorii wiekowej, na Międzynarodowym Festiwalu Grand Music w Świdnicy. Nagrody czy konkursy nie są dla nich jednak ważne. – Tańczymy dla samej przyjemności spotkania się i radości tańczenia – stwierdza Wojciech Skiślewicz.

Z okazji swojego 10-lecia zespół „Mokrzeszów” przygotował wyjątkowy, wspominkowy, pełny radości, tańca i energii koncert. – Występ można zapowiedzieć słowami – przeżyjmy to jeszcze raz. Zaprezentujemy przekrój wszystkich programów, które tworzyliśmy, zarówno ludowych, jak i estradowych – zaprasza Wojciech Skiślewicz. Widowisko zaplanowano w sobotę, 25 listopada o godz. 17.00 w Teatrze Miejskim w Świdnicy.

Tekst: AN
Zdjęcia: zespół „Mokrzeszów”

Poprzedni artykułRusza wielkie piłkarskie granie!
Następny artykułRekordowa liczba kartek świątecznych. Wyłoniono laureatów [FOTO]