Strona główna 0_Slider Miasto zrywa umowę z Saltexem. O tym wiceprezydent nie poinformował radnych

Miasto zrywa umowę z Saltexem. O tym wiceprezydent nie poinformował radnych

35

W miniony piątek 24 listopada zastępca prezydenta Marek Suwalski odpowiadał na pytanie radnego Marcina Paluszka w sprawie przestoju na budowie miejskiego stadionu, że na dziś zaplanowano rozmowy z wykonawcą inwestycji. Nie poinformował, że dzień wcześniej miasto zerwało z Saltexem umowę. Dziś pisze o tym w komunikacie do mediów rzeczniczka prasowa UM Magdalena Dzwonkowska.

O sprawie stadionu pisaliśmy wielokrotnie. Przed tygodniem zadaliśmy pytania, dlaczego na stadionie nie są wykonywane żadne prace, odpowiedzi nie uzyskaliśmy do dzisiaj. Rzeczniczka UM Magdalena Dzwonkowska tymczasem wystosowała do mediów komunikat:

Świdnica zerwała umowę z firmą Saltex

23 listopada miasto odstąpiło od umowy z firmą Saltex Europa Sp. z o. o. na roboty budowlane na przebudowę obiektu lekkoatletycznego – etap I – w ramach zadania inwestycyjnego pn. “Przebudowa stadionu miejskiego w Świdnicy przy ul. Śląskiej 35a”.

Podstawą odstąpienia od umowy jest znaczące opóźnienie w wykonywaniu przez wykonawcę prac względem harmonogramu finansowo – rzeczowego, stanowiącego załącznik do umowy wynikającego z aneksu nr 1 z dnia 13.09.2017 r., które sprawia, że ich ukończenie w umówionym terminie nie jest prawdopodobne. W zaistniałej sytuacji miasto nie ma obowiązku wyznaczenia dodatkowego terminu do zakończenia robót.

Miasto na wniosek firmy Saltex w dniu 13.09.2017 r. podpisało aneks, mający na celu zmianę terminu wykonania prac do dnia 15.12.2017 r. Na dzień dzisiejszy zaawansowanie rzeczowe i finansowe znajduje się na poziomie ok. 21%. W związku z powyższym brak jest przesłanek, że wykonawca zdąży zakończyć roboty budowlane w umówionym terminie.

Opóźnienia w realizacji robót budowlanych były zgłaszane na cotygodniowych naradach koordynacyjnych. Wykonawca był świadomy tej sytuacji i nie podejmował kroków, aby ją zmienić.

W dniu 23.11.2017 r. prace zostały przerwane, na placu budowy przebywało trzech pracowników wykonujących prace porządkowe. W tym dniu zostało również usunięte zaplecze budowy. W związku z powyższym brak jest podstaw do tego, że termin umowny zostanie dotrzymany.

Wykazaliśmy się wobec wykonawcy dużą wolą współpracy, zgodziliśmy się na przesunięcie terminu realizacji prac. Niestety nasze zaufanie zostało nadużyte i nie zostawiono nam miejsca na inną decyzję. Planowaliśmy zrealizować inwestycję do końca tego roku, a przy obecnym zaawansowaniu prac i zaangażowaniu pracowników firmy Saltex jest to niemożliwe do wykonania. Nowy przetarg ogłoszony zostanie na początku przyszłego roku. Zależy nam na tym, aby obiekt ten został wykonany, gdyż świdniczanie od dawna czekają na nowoczesny i funkcjonalny miejski stadion. Ma to być obiekt spełniający najwyższe kryteria jakościowe – mówi zastępca prezydenta, Marek Suwalski.

Miasto wezwało wykonawcę do sporządzenia protokołu inwentaryzacji robót w toku, w terminie do 29.11.2017 r. Jednocześnie firma Saltex przekazać ma plac budowy wraz z kompletem dokumentacji budowy.

Miasto naliczy także kary umowne, związane z brakiem należytej realizacji umowy. Najszybciej jak to będzie możliwe sporządzona będzie inwentaryzacja wykonanych prac i ogłoszony przetarg na wyłonienie nowego wykonawcy.

Rzecznik Prasowy
Urzędu Miejskiego w Świdnicy
Magdalena Dzwonkowska

 

Poprzedni artykułRajdowy mistrz Krysiak oficjalnie utytułowany [FOTO]
Następny artykułPewne wygrane młodych siatkarek Polonii [FOTO]