Strona główna 0_Slider Miasto zrywa umowę z Saltexem. O tym wiceprezydent nie poinformował radnych

Miasto zrywa umowę z Saltexem. O tym wiceprezydent nie poinformował radnych

35

W miniony piątek 24 listopada zastępca prezydenta Marek Suwalski odpowiadał na pytanie radnego Marcina Paluszka w sprawie przestoju na budowie miejskiego stadionu, że na dziś zaplanowano rozmowy z wykonawcą inwestycji. Nie poinformował, że dzień wcześniej miasto zerwało z Saltexem umowę. Dziś pisze o tym w komunikacie do mediów rzeczniczka prasowa UM Magdalena Dzwonkowska.

O sprawie stadionu pisaliśmy wielokrotnie. Przed tygodniem zadaliśmy pytania, dlaczego na stadionie nie są wykonywane żadne prace, odpowiedzi nie uzyskaliśmy do dzisiaj. Rzeczniczka UM Magdalena Dzwonkowska tymczasem wystosowała do mediów komunikat:

Świdnica zerwała umowę z firmą Saltex

23 listopada miasto odstąpiło od umowy z firmą Saltex Europa Sp. z o. o. na roboty budowlane na przebudowę obiektu lekkoatletycznego – etap I – w ramach zadania inwestycyjnego pn. “Przebudowa stadionu miejskiego w Świdnicy przy ul. Śląskiej 35a”.

Podstawą odstąpienia od umowy jest znaczące opóźnienie w wykonywaniu przez wykonawcę prac względem harmonogramu finansowo – rzeczowego, stanowiącego załącznik do umowy wynikającego z aneksu nr 1 z dnia 13.09.2017 r., które sprawia, że ich ukończenie w umówionym terminie nie jest prawdopodobne. W zaistniałej sytuacji miasto nie ma obowiązku wyznaczenia dodatkowego terminu do zakończenia robót.

Miasto na wniosek firmy Saltex w dniu 13.09.2017 r. podpisało aneks, mający na celu zmianę terminu wykonania prac do dnia 15.12.2017 r. Na dzień dzisiejszy zaawansowanie rzeczowe i finansowe znajduje się na poziomie ok. 21%. W związku z powyższym brak jest przesłanek, że wykonawca zdąży zakończyć roboty budowlane w umówionym terminie.

Opóźnienia w realizacji robót budowlanych były zgłaszane na cotygodniowych naradach koordynacyjnych. Wykonawca był świadomy tej sytuacji i nie podejmował kroków, aby ją zmienić.

W dniu 23.11.2017 r. prace zostały przerwane, na placu budowy przebywało trzech pracowników wykonujących prace porządkowe. W tym dniu zostało również usunięte zaplecze budowy. W związku z powyższym brak jest podstaw do tego, że termin umowny zostanie dotrzymany.

Wykazaliśmy się wobec wykonawcy dużą wolą współpracy, zgodziliśmy się na przesunięcie terminu realizacji prac. Niestety nasze zaufanie zostało nadużyte i nie zostawiono nam miejsca na inną decyzję. Planowaliśmy zrealizować inwestycję do końca tego roku, a przy obecnym zaawansowaniu prac i zaangażowaniu pracowników firmy Saltex jest to niemożliwe do wykonania. Nowy przetarg ogłoszony zostanie na początku przyszłego roku. Zależy nam na tym, aby obiekt ten został wykonany, gdyż świdniczanie od dawna czekają na nowoczesny i funkcjonalny miejski stadion. Ma to być obiekt spełniający najwyższe kryteria jakościowe – mówi zastępca prezydenta, Marek Suwalski.

Miasto wezwało wykonawcę do sporządzenia protokołu inwentaryzacji robót w toku, w terminie do 29.11.2017 r. Jednocześnie firma Saltex przekazać ma plac budowy wraz z kompletem dokumentacji budowy.

Miasto naliczy także kary umowne, związane z brakiem należytej realizacji umowy. Najszybciej jak to będzie możliwe sporządzona będzie inwentaryzacja wykonanych prac i ogłoszony przetarg na wyłonienie nowego wykonawcy.

Rzecznik Prasowy
Urzędu Miejskiego w Świdnicy
Magdalena Dzwonkowska

 

 • Harrison Jones

  No Panowie z Saltex widocznie się przeliczyli i nie podołali. Kolejny dobitny przykład złych przepisów przetargowych. Cena, cena, cena, im niższa tym większe ma się szanse wygrać, co z tego, że później nie zrobią tego co deklarowali. Szkoda.

  • Janusz B.

   Dobrze że podziękowali firmie która nie wywiązywała się z umowy. To normalna procedura jak ktoś nie dotrzymuje ustaleń. Niestety, teraz firmy dyktują warunki, bo jest rynek wykonawców. Czytam o podobnych sprawach w innych gminach.
   Dla ludzi ważneże w następnym roku bedzie stadion skończony i nieistotne ktora firma to zrobi.

  • Jan

   Głupota, głupota i jeszcze raz głupota. Gdzie jest napisane ze ma być 100 cena?

   • Harrison Jones

    A gdzie ja napisałem, że cena ma być 100%? A wytykanie komuś głupoty to objaw jej posiadania 😉

    • Mareczek

     Nie uczą was w urzędzie czytać ze zrozumieniem?

  • BrawoJa

   Dobrze, że rozstali się z nierzetelną firmą. Mnie interesuje jednak pierwsza część tego artykułu- dlaczego Stalin okłamał radnego?

   • Stańczyk

    a kogo Stalin nie okłamał..

 • hanka

  Nie poinformował na sesji..a moze trwały jeszcze rozmowy, a moze były inne sprawy kt w danym momencie nie pozwalały na przekazanie takiej informacji, w takiej materii duża rola prawników UM, być moze tak władze miasta miały działać. Dzisiaj pojawił się oficjalny komunikat i zerwanie umowy przez miasto stało się faktem medialnym.

  • Rafa

   Dzień po rozwiązaniu umowy trwały rozmowy? No, no…
   Ciekawe jakie to inne sprawy nie pozwalały na przekazaniu tej informacji.

 • mieszkaniec

  A ja zapytam inaczej, czy podejmując decyzję o wyborze tej a nie innej firmy, zostały odpowiednio przeanalizowane dane o wykonawcy, czy on był wstanie wykonać zlecenie, czy spełnił wszystkie wymogi przetargu? Bo jeśli nie, to osoba zatwierdzająca przetarg powinna również wylecieć.

  • hanka

   Spokojnie..takie rzeczy najprościej sprawdzić i instytucji które mogą i potrafią to zrobić jest kilka, z resztą CBA to sprawdza. Poza tym wykonawca moze spełnić wymogi, moze mieć referencje i doświadczenie a inne często finansowe czy organizacyjne kwestie mogą doprowadzić do niewywiązania się z umowy.

 • sąsiad z przeciwka

  to było do przewidzenia, szkoda tylko wszystkich podwykonawców…

  • Stańczyk

   jak podwykonawca był zgłoszony do inwestora to jest chroniony, ma zabezpieczenie jak mu Saltex nie zapłaci to wystawi fakturę urzędowi. Podwykonawcy powinni już znać reguły gry i pilnowac aby generalny zgłaszał ich do inwestora

 • Mareczek

  Jedyne co miasto wykazało to totalny brak kompetencji oraz wielką naiwność !!!

  • henryk

   I to nieprzerwanie od 3 lat.

  • Ewka

   Ale jaki brak kompetencji – że nie potrafiło wróżyć z fusów i nie przewidziało, że firma się nie wywiąże z tego co miała zrobić? A naiwnością jaką? Że chciało współpracować, dawało szansę firmie i ludziom w niej pracującym. Jeśli coś było nie tak, to przecież CBA to sprawdzi. Bardzo dobrze, że naliczą im kary i jak najszybciej wybiorą nowego
   wykonawcę, który wybuduje nam stadion. Świdnica od wielu lat zasługuje na taki obiekt. Mamy już wyremontowane lodowisko, nowe siłownie zewnętrzne, place zabaw i chyba prawie wszystkie szkoły mają piękne boiska. Teraz kolej na stadion. Od dziesiątek lat nie modernizowany, więc nie zbawi chyba nikogo jakiś poślizg. W zimie raczej nikt nie będzie z niego korzystać.

   • Krzysztof Czarnecki

    To, że Saltex jest niesolidną firmą, wiadomo od dawna, i to z całkiem niedalekiej inwestycji – basenu w Żarowie. Wystarczyło tam się zapytać o jakość prac i płatności podwykonawcom. W tej sprawie nie ma żadnego usprawiedliwienia. Kary można im naliczać do upojenia – i tak nie zapłacą.

   • Mareczek

    Droga Ewo nie chcę być niegrzeczny ale jak nie masz zielonego pojęcia to choć się nie kompromituj tymi swoimi wypocinami. Każde Twoje zdanie ma się nijak do rzeczywistości i pięknie się komponuje do poczynań cesarzowej. Jesteś idealnym odzwierciedleniem jej nieudacznych poczynań.

    • Ewka

     Nie muszę się znać na wszystkim, w odróżnieniu od Ciebie. Jestem tylko mieszkańcem oceniającym to, co się dzieje. I niestety jesteś “Mareczku” niegrzeczny, kultury u Ciebie nie ma za grosz. Twoje każde zdanie to opluwanie i brak szacunku do innych.

     • Madzia

      Czytam i nie wierzę zarzucasz innym niegrzeczność przyznając jednocześnie, że się nie znasz na tym o czym piszesz. A może jest tak że to Ty droga Ewciu stoisz murem w obronie nieporadnych poczynań obecnej władzy i jesteś odzwierciedleniem ich kompetencji ?

   • sąsiad z przeciwka

    za rok też będzie zima, więc po co się spieszyć

 • Politolog z Katowic

  Co tam Saltex, w mediach społecznościowych i fakt, go2 krąży inny temat: Coming out innego wiceprezydenta, redakcja zaspała?

  • hanka

   Mysle ze redakcja nie zaspała tylko ma gdzieś kto z kim jest czy z kim sypia..czyli innymi słowy są istotniejsze sprawy..facet nie szczególnie się krył z byciem gejem, żaden to news

   • Czytelnik

    Dokładnie , na takim stanowisku liczy sie profesjonalizm , wykształcenie itd . a nie orientacja seksualna .

    • Krzysztof Czarnecki

     Zwłaszcza profesjonalizm 🙂 Świetny żart z rana.

     Redakcja nie zaspała, tylko nie wie, jak się do tego ustawić – chwalić, czy ganić.

     • Harrison Jones

      Lepszym żartem jest pański komentarz. Profesjonalizm to akurat obce pojecię w odniesieniu do pana osoby 🙂

    • Mareczek

     Najlepszy tekst dnia. Będę rekomendował do nagrody Złotych ust.
     Dawno się tak nie uśmiałem , Szymonek i profesjonalizm. O tym geniuszu i symbolu pracowitości legendy krążą po całym Dolnym Śląsku.

     • Ewka

      I kolejny objaw braku szacunku. Trochę więcej kultury i mniej agresji. To niezdrowe tak się nakręcać w tych obelgach.

     • Madzia

      Na szacunek trzeba sobie zasłużyć, a niestety Marek ma 100% racji bo nasz geniusz nie ma dobrych notowań i spektakularnych sukcesów,

 • Czytelnik

  Proste pytanie . Dlaczego Pan wice skłamał ? Czemu to miało służyć ?

 • Czytelnik

  A ja zapytam , po co następny przetarg , dla czego nie zapytać firmy która zajęła drugie miejsce w przetargu . Firma ze Świdnicy , na 100% zrobiła by wszystko aby na lokalnym rynku pokazać sie z jak najlepszej strony . A tak to znowu wygra firma ala saltex i bedziemy czekac tatka latka .

  • Harrison Jones

   Spieszę z odpowiedzią. Zapoznaj się proszę z przepisami odnośnie przetargów publicznych i zrozumiesz dlaczego tak być nie może.

   • sąsiad z przeciwka

    firma ze Świdnicy już pokazała, i boisko na Oświęcimskiej i na Wałbrzyskiej. Ale niestety prawo zamówień publicznych jest i tego przy zamówieniach publicznych trzeba sie trzymać innaczej było by kolesiostwo

   • Młody

    Gdyby urzędnicy miejscy znali przepisy i wykazali procesy myślowe to inwestycja już dawno byłaby zakończona.

 • Paweł Kiszczyszyn

  czy nie należało poczekać do 15.grudnia ? teraz prawnicy Saltexu będą wyceniać wykonane prace i te które mogłyby być wykonane … ?