Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

1

Obchody Święta Niepodległości z koncertami, wystawami i biegami, festiwal filmowy w Świdnicy czy wieczór z muzyką klasyczną. Podpowiadamy, jakie wydarzenia czekają w ten weekend w powiecie świdnickim.

Świdnica uczci odzyskanie niepodległości
W ramach obchodów Narodowe Święta Niepodległości w Świdnicy zaplanowano liczne wydarzenia patriotyczne. Świętowanie rozpoczęło się już 6 listopada od konkursu recytatorskiego poezji patriotycznej. Dziś zaplanowano wykład „Polskie drogi na niepodległości” i pokaz filmu „Cud nad Wisłą” w Muzeum Dawnego Kupiectwa” czy wystawę „Barwy Niepodległości” w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy. W piątek odbędą się m.in. flashmobe – 11 minut poezji, wystawa prac pokonkursowych „Historia nauczycielką życia” czy Śpiewanki Patriotyczne w Klubie Bolko. Centralne uroczystości nastąpią 11 listopada. W ramach obchodów zaplanowano również msze św. w świdnickiej katedrze, wystąpienia na placu św. Jana Pawła II i program artystyczny. O godz. 11.15 pod Pomnik Zwycięstwa na pl. Grunwaldzkim oddany zostanie hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność Ojczyzny. Tego dnia poprzez składanie wieńców i kwiatów w kilku miejscach w mieście, uczcimy Ich pamięć. Więcej na plakacie.

Wystawa w Wieży Ratuszowej
10 listopada o godz. 14.30 w Wieży Ratuszowej przy ul. Wewnętrznej 4 w Świdnicy odbędzie się uroczyste rozpoczęcie wystawy prac pokonkursowych, które nadeszły do świdnickiego aresztu w ramach organizowanego przez nas konkursu „Historia nauczycielką życia” („Historia magistra vitae”) T. Kościuszko i J. Piłsudski – symbole bohaterstwa i patriotyzmu.

Bieg Niepodległości w Świdnicy
Półtora tysiąca pamiątkowych koszulek i medali czeka na uczestników 10. Biegu Niepodległości Świdnica 2017. Impreza organizowana przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji odbędzie się tradycyjnie 11 listopada. Start i meta, jak zawsze, w Rynku. Zapisy i odbiór pakietu startowego (koszulka, opaska) już od godziny 9.00 odbywać się będą w Muzeum Dawnego Kupiectwa (wejście od Rynku, wyjście przy Wieży Ratuszowej). O 11.50 odbędzie się wspólna rozgrzewka, którą poprowadzą instruktorki z Energia Fitness Klub. Oficjalny start z udziałem włodarzy miasta i powiatu zaplanowany jest na godzinę 12.00 spod Wieży Ratuszowej. Dla biegaczy i amatorów nordic walkingu przygotowano cztery okrążenia trasy: Rynek, ul. Grodzka, ul. Zamkowa, ul. Kotlarska, Rynek, ul. Długa, ul. Daleka, ul. Pułaskiego, Rynek. Długość jednego okrążenia wynosi 1250 metrów. Przebiec można maksymalnie cztery pętle. Każdy sam decyduje ile okrążeń chce pokonać. Tradycyjnie nie będzie mierzony czas i notowane zajęte miejsce. Ważny jest sam udział i dobra zabawa w atmosferze radosnego rekreacyjno-patriotycznego pikniku.

Rzeczpospolita Śpiewająca w Świdnicy
Z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości młodzi muzycy z Wrocławia stworzyli program nowych aranżacji piosenek patriotycznych i żołnierskich. Odświeżone wersje zaprezentują na koncercie w Świdnicy 12 listopada o godz. 17.30 w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Publiczność będzie mogła włączyć się do śpiewania. Wstęp wolny.

Uroczysta akademia w gminie Świdnica
10 listopada, uroczystą akademią władze gminy Świdnica upamiętnią 99. rocznicę odzyskania niepodległości. W tym dniu zostaną wręczone odznaczenia „Zasłużony dla Gminy Świdnica” dla Stanisława Burczyńskiego, Ryszarda Gawrona i Henryka Sary. Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy o godz. 18.00.

Świętowanie niepodległości w Dobromierzu
Tegoroczne uroczystości gminy Dobromierz związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości odbędą się w piątek, 10 listopada. O godz. 17.00 w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Roztoce odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. Na godzinę 18.00 zaplanowano uroczystą akademię patriotyczną w świetlicy wiejskiej w Roztoce. Prezentację programu artystycznego powierzono uczniom ze Szkoły Podstawowej w Roztoce oraz dzieciom z Małego Przedszkola. Listopadowa uroczystość będzie także doskonałym momentem na wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych.

Uroczystości w Żarowie
Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się 10 listopada od Festiwalu Piosenki Patriotycznej. 11 listopada od godz. 11.30 zaplanowano mszę św., uroczystości pod Pomnikiem Pamięci Narodowej, wystawę „Marszałek Piłsudski” i koncert finałowy Festiwalu Piosenki Patriotycznej.

Obchody w Strzegomiu
Uroczystości 11 listopada rozpoczną się mszą św. o godz. 12.00 w Bazylice Mniejszej pod przewodnictwem biskupa świdnickiego ks. Ignacego Deca w asyście honorowej Wojska Polskiego – X Brygady Logistycznej w Opolu w intencji Ojczyzny, po której uczestnicy przejdą pod pomnik I. J. Paderewskiego, gdzie odbędzie się uroczyste wciągnięcie flagi na maszt oraz Apel Pamięci, a następnie złożenie kwiatów i wiązanek pod pomnikiem.


W Strzegomskim Centrum Kultury o godz. 15.00 będzie można zobaczyć program patriotyczny w wykonaniu amatorskich grup artystycznych z gminy Strzegom. Strzegomskie obchody Święta Niepodległości uświetni gwiazda wieczoru Tomasz Stockinger. Wstęp wolny.

W dniach od 6 do 30 listopada w Izbie Tradycji Ziemi Strzegomskiej (CAS Karmel) odbędzie się wystawa przedwojennych czasopism pt. „Wspomnienie o marszałku”.

Uroczystości w Świebodzicach
11 listopada będzie miał w Świebodzicach jak zawsze zróżnicowany charakter. Dla lubiących aktywność miasto przygotowało tradycyjnie Bieg Niepodległości i Marsz Nordic Walking, które startują o godz. 10.00 na Osiedlu Piastowskim. Trasa biegu wytyczona będzie ulicami: Mieszka Starego, Dąbrówki, Piasta, Mieszka I, Siemowita, Bolesława Chrobrego, Mieszka I, Piasta, Henryka Pobożnego, Mieszka Starego. Dystanse biegu: 4 km i 8 km (dwukrotnie ta sama trasa), dystans marszu: 4 km.

O godz. 13. 00 w kościele pw. Św. Mikołaja oprawiona zostanie uroczysta eucharystia w intencji Ojczyzny, w której udział wezmą Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz, radni miejscy i powiatowi, duchowieństwo i oczywiście mieszkańcy naszego miasta. Serdecznie zapraszamy do udziału.

Święto Niepodległości w Jaworzynie Śląskiej
W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada w kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca w Jaworzynie Śląskiej o godz. 11.00 zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji naszej Ojczyzny. Miłośników sportu i pasjonatów tenisa stołowego zapraszamy do udziału w XI Turnieju Tenisa Stołowego z okazji Narodowego Święta Niepodległości o Puchar Burmistrza Jaworzyny Śląskiej, a zwolenników biegania zachęcamy do udziału w VI Biegu Niepodległości o charakterze otwartego biegu ulicznego, który w tym roku odbędzie się na Stadionie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej.

Patriotyczny bieg w Jaworzynie Śląskiej
W Narodowe Święto Niepodległości, 11 listopada o godz. 14.00 w Jaworzynie Śląskiej wystartuje Bieg Niepodległości. wszystkich chętnych do wzięcia udziału w Biegu Niepodległości.

W tym roku trasa Biegu Niepodległości będzie wiodła ulicami Sportową, Ogrodową oraz w części pomiędzy ogródkami działkowymi, a dla najmłodszych grup wiekowych na terenie Stadionu Miejskiego. Biuro wyścigu wyścigu oraz start także będą zlokalizowane na Stadionie Miejskim przy ul. Sportowej 1.

Zapisy do udziału w biegu telefonicznie pod numerem 504 088 676 bądź osobiście w Sekretariacie SOKiBP (ul. Sportowa 1) do 10 listopada lub od 12:30 do 13:30, w dniu biegu. Każdy zawodnik jest zobowiązany do wypełnienia oświadczenia i dostarczenia najpóźniej przed zakończeniem zapisów, w dniu imprezy. Formularze dostępne są na stronach internetowych www.sokibp.pl oraz www.jaworzyna.net.

Święto Niepodległości w Muzeum Techniki
Do wspólnego świętowania niepodległości zaprasza także Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Podczas wydarzenia zaplanowanego 11 i 12 listopada muzealnicy i zaproszeni goście przybliżą najbardziej ikoniczne konstrukcje – zarówno to z okresu II Rzeczpospolitej jak i PRL. Instytucja chroniąca zabytki techniki zaprasza na spotkanie z Grzegorzem Dejneką, autorem jedynej na rynku wydawniczym monografii w całości poświęconej pierwszej, seryjnie produkowanej, polskiej parowej lokomotywy pospiesznej – Pt31.

RAMOWY PROGRAM 11/11/2017 i 12/11/2017
10:00 OTWARCIE MUZEUM
11:00 (Hala) Prezentacja parowozu Ok22-21 (pierwszej seryjnie produkowanej polskiej lokomotywy osobowej),
12:00 (Wachlarz) Prezentacja parowozu Ty23-145 (pierwszej seryjnie produkowanej i zaprojektowanej w całości w Polsce parowej lokomotywy towarowej),
12:30 Przejazd lokomotywą 409Da-1 po Trasie Parowozowej,
13:00 (Sala Zegarowa) Prezentacja i wykład – Zembrzuski i Pt31 – prowadzi Grzegorz Dejneka; możliwy zakup książki Pt31 z autografem autora,
14:00 (Hala) Prezentacja parowozu Pt31-49,
14:30 Przejazd lokomotywą 409Da-1 po Trasie Parowozowej,
15:00 (Tor 301)  Prezentacja parowozu Ty42-1 (pierwszego parowozu wyprodukowanego w Polsce po wojnie),
16:00 ZAMKNIĘCIE MUZEUM

Festiwal Filmowy w Świdnicy

Trzecia edycja Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM  rozpoczęła się 9 listopada i potrwa do 12 listopada. W programie – przedpremierowe i premierowe pokazy filmowe, spotkania z twórcami kina, panele dyskusyjne, konkursy czy koncert. Gościem specjalnym tegorocznego wydarzenia będzie m.in. ceniony reżyser Krzysztof Zanussi, Olga Tokarczuk czy Jakub Gierszał.

Program:

10 listopada (piątek)
12:00-13:30 Pokaz dla seniorów
15:30-18:15 „Rok spokojnego słońca”, reż. Krzysztof Zanussi, 105’ + spotkanie z reżyserem
18:30-21:15 KONKURS GŁÓWNY: „Pokot”, reż. Agnieszka Holland, 128’ + spotkanie z Olgą Tokarczuk
21:30-23:40 KONKURS GŁÓWNY: „Niemiłość”, reż. Andriej Zwiagincew, 127’
23:00-00:00 Quiz filmowy „Rozpoznaj kadr” | AMBASADA SAN ESCO BAR
00:00 – 02:00 DJ set: Tomek Krzeczkowski | AMBASADA SAN ESCO BAR

11 listopada (sobota)
10:00-11:15 Poranek Filmowy: „Nazywam się cukinia”, reż. Claude Barras, 70’
11:00-12:15 Panel dyskusyjny: „Długie życie krótkiego metrażu” | GALERIA FOTOGRAFII
12:30-15:30 KONKURS FILMÓW KRÓTKICH: „Nic nowego pod słońcem”, reż. Damian Kocur, „Heimat”, reż. Emi Buchwald, „Koniec widzenia”, reż. Grzegorz Mołda, „Najpiękniejsze fajerwerki ever”, reż. Aleksandra Terpińska, 97’’ + spotkanie twórcami
14:30-15:30 Spotkanie z Jakubem Gierszałem | Klub Bolko
16:00-18:15 KONKURS GŁÓWNY: „Serce miłości”, reż. Łukasz Ronduda, 78’ + spotkanie z twórcami
18:30-20:45 KONKURS GŁÓWNY: „Dzikie róże”, reż. Anna Jadowska, 93’ + spotkanie z aktorką Martą Nieradkiewicz
21:15-23:45 KONKURS FILMÓW KRÓTKICH: „Milczenie Polskich Owiec”, reż. Maciej Stuhr, „Deer Boy”, reż. Katarzyna Gondek, „60 kilo niczego”, reż. Piotr Domalewski, 79’’ + spotkanie z twórcami

12 listopada (niedziela)
10:00-12:15 Poranek Filmowy: „Tarapaty”, reż. Marta Karwowska, 85’ + spotkanie
11:00-12:15 Panel dyskusyjny: „Dźwięk i muzyka w filmie” | GALERIA FOTOGRAFII
12:30-14:10 KONKURS GŁÓWNY: „Po tamtej stronie”, reż. Aki Kaurismaeki, 100’
13:00-14:30 Świdnicki Spacer Filmowy, 90’ [oprowadzanie: Lech Moliński] 14:30-17:45 Wręczenie nagród + „Najlepszy”, reż. Łukasz Palkowski, 110” + spotkanie z twórcami
20:00-21:30 [POSŁUCHANE 3.0] EABS plays Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda) feat. Tenderlonious

Koncerty Ziemi Świdnickiej

10 listopada o godz. 18.00 w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Witoszowie Dolnym odbędzie się kolejne wydarzenie z cyklu „KONCERTY ZIEMI ŚWIDNICKIEJ”. Przed publicznością wystąpią – Zuzanna Bator (Świdnica) – organy oraz Oskar Koziołek-Goetz (Głogówek – Berlin) – baryton.

Będzie to kameralny koncert w klimatycznym kościółku w Witoszowie Dolnym. Duet baryton – organy wykona muzykę dawną, w tym kompozycje Heinricha Schütza i Franza Tundera.

Wstęp wolny.

Mecz piłkarzy ręcznych

Na Hali Zawiszów 11 listopada o godz. 19.00 odbędzie się mecz I ligi piłkarzy ręcznych. W rozgrywkach zmierzą się ŚKPR Świdnica – MKS Wieluń.

Spacer w Kościele Pokoju

Spotkanie pod tytułem – „Architektura kościołów ewangelickich na Śląsku i w Europie”, w ramach projektu „Spotkajmy się na placu Pokoju – Rok Reformacji” odbędzie się 12 listopada o godz. 16.00. Wstęp wolny.

Zebrała: AN

Poprzedni artykuł„Medyk” i „kolarze” przed jubileuszem
Następny artykułKierowca busa miał wylew