Strona główna 0_Slider Śladami umarłych świdnickich artystów

Śladami umarłych świdnickich artystów

1

Przed rokiem poetka Barbara Elmanowska wydała niezwykłą książkę. „Czarny Pegaz” jest pamiątką po zmarłych, pochowanych w Świdnicy twórcach z najróżniejszych dziedzin sztuki i literatury. Dzisiaj autorka zaprasza na drugi już spacer śladami umarłych artystów. Tym samym rozpocznie się Festiwal Literacki – Cztery Żywioły Słowa.

Zdjęcie archiwalne

Na świdnickich cmentarzach spoczywają 23 osoby, które zajmowały się teatrem, malarstwem, były poetami, pisarzami, kompozytorami, a także były działaczami na rzecz kultury. Dzisiejszy spacer, który rozpocznie się o 17.15 w Galerii Fotografii na Rynku w Świdnicy, obejmie tylko cmentarz przy alei Brzozowej. Spoczywa tu 14 artystów, m.in.  znakomity malarz Antoni Brade, kompozytor Mieczysław Kozar-Słobódzki, współtwórcy świdnickiej zawodowej sceny teatralnej Idalia i Mieczysław Jarzynowie, uczeń Jana Matejki Tadeusz Gadomski czy tragicznie zmarła młoda plastyczka Joanna Girej. – Chciałabym, byśmy odwiedzili wszystkich, ale to będzie uzależnione od pogody i dość późnej pory dnia – mówi Barbara Elmanowska. Przy każdym grobie zmarłemu zostanie poświęcone krótkie wspomnienie.

Zanim rozpocznie się spacer, o godzinie 17.00 będzie można posłuchać wierszy świdnickiego poety Mieczysława Jaska. Poezja popłynie z balkonu teatru.

Abstract background with connecting dots and lines

 

 

Poprzedni artykułXV konkurs Wesoła Kokoszka rozstrzygnięty! [FOTO]
Następny artykułUmowa na sfinansowanie modernizacji letniego basenu podpisana