Strona główna 0_Slider Otwarty Salon Mediatora: Nie ze wszystkim trzeba iść do sądu

Otwarty Salon Mediatora: Nie ze wszystkim trzeba iść do sądu

2

-Niech pan coś zrobi, bo się pozabijamy! – nie raz i nie dwa takie dramatyczne apele słyszą mediatorzy od osób umęczonych niekończącymi się sporami i sprawami sądowymi. – Pomagamy stworzyć przestrzeń do rozmowy – podkreśla Wojciech Obraniak, jeden ze świdnickich mediatorów. Czym są mediacje, w jakich sytuacjach można z nich skorzystać, gdzie szukać mediatorów? O tym można będzie się dowiedzieć już jutro, 17 października podczas Otwartego Salonu Mediatora, który rozpocznie się o godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Franciszkańskiej w Świdnicy.

Mediator nie jest cudotwórcą ani za nikogo nie rozwiązuje problemu. Nie ocenia, nie podpowiada rozwiązań, nie prowadzi negocjacji. – Stwarza przestrzeń i spokojną atmosferę do rozmowy – podkreśla Wojciech Obraniak. – To strony się dogadują, na własnych warunkach dochodzą do kompromisu i ustaleń. Nie ma gwarancji sukcesu, ale fakt, że zwaśnieni rodzice, rodzeństwo czy sąsiedzi czasem po wielu latach sporu zaczną nie tylko dochodzić swoich racji, ale wysłuchają też drugiej strony, bardzo często jest milowym krokiem do znalezienia rozwiązania. A jest to przy okazji na pewno metoda tańsza, mniej czasochłonna i mniej stresująca niż proces sądowy.

Taka forma rozwiązywania sporów, choć od lat obecna w polskim systemie prawnym (w sprawach karnych od 1998, w procesie cywilnym od 2005 roku), z trudem zyskuje zainteresowanie. – Jest jednak coraz lepiej – dodaje mediator z Sudeckiego Centrum Mediatorów. – Teraz szczególnym zainteresowaniem cieszy się polubowne ustalanie alimentów w związku z nowymi warunkami programu 500 plus, ale mamy także sprawy spadkowe, podział majątku czy kwestie opieki nad dziećmi po rozwodzie rodziców.

Katalog spraw, które mogą objąć mediacje, jest bardzo szeroki. Ideę wspiera i promuje od wielu lat sędzia Agnieszka Połyniak, koordynator ds. mediacji w Sądzie Okręgowym w Świdnicy. Dzięki jej staraniom na stronie internetowej sądu w specjalnej zakładce można znaleźć wszystkie potrzebne informacje.

MASZ PRAWO DO MEDIACJI. KLIKNIJ TU!

Od początku września tego roku w Sądzie Okręgowym w Świdnicy prowadzone są stałe dyżury mediatorów w każdy wtorek od 10.00 do 13.00 w pokoju B-022 na parterze Sądu Okręgowego, plac Grunwaldzki 14. W tych terminach czynna jest także infolinia – 74 85 18 306.

Dzisiaj rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień Mediacji. W związku z tym do 20 października dyżury mediatorów będą prowadzone codziennie:

Specjalnym wydarzeniem będzie Otwarty Salon Mediatora, do udziału w którym Sudeckie Centrum Mediatorów zaprasza już jutro o godzinie 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy. Spotkają się mediatorzy oraz przedstawiciele kilku instytucji – sądu, prokuratury, policji, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Planujemy dyskusję i wymianę poglądów, ale przede wszystkim zapraszamy wszystkich chętnych, którzy jeszcze nie wiedzą, że istnieje taka forma prawnego rozwiązywania konfliktów jak mediacje – zachęca Wojciech Obraniak. Po części otwartej będzie można uzyskać poradę mediatora. Wstęp jest bezpłatny.

/asz/

Poprzedni artykułWyszedł tylko wyrzucić śmieci
Następny artykułBlady występ Karoliny, remis AKS-u