Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Ochotnicza Straż Pożarna z Burkatowa działa już 70 lat

Ochotnicza Straż Pożarna z Burkatowa działa już 70 lat

0

W sobotę, 28 października o godzinie 14.00 rozpocznie się świętowanie jubileuszu OSP Burkatów. Ochotnicy działają w tej miejscowości już 70 lat.

W tym dniu nastąpi przekazanie sprzętu ratowniczego, kupionego z dofinansowaniem ze środków europejskich. – Ochotnicza Straż Pożarna w Burkatowie powstała w 1946 roku. Niestety nie zachowały się żadne dokumenty potwierdzające fakt założenia straży w Burkatowie – mówi szef OSP Paweł Ożóg. – Pierwsi osadnicy do naszej wsi przybyli tuż po wyzwoleniu, już w 1945 roku. Byli to młodzi ludzie z krakowskiego i ze Wschodu. Zastali na tych ziemiach murowane domostwa, zagospodarowane poniemieckie zagrody.  To właśnie od najstarszych mieszkańców naszego sołectwa dowiedzieliśmy się o powojennym funkcjonowaniu jednostki, o pierwszych strażakach ochotnikach, pierwszych pożarach i zawodach sportowo pożarniczych. W 1946 roku posiadaliśmy sikawkę konną i poniemiecką motopompę. 70 lat później jest to piękna remiza, trzy samochody bojowe i szereg wyszkolonych strażaków gotowych w każdej chwili nieść pomoc nie tylko w stanach zagrożenia życia, ale również we wszystkich inicjatywach kulturalnych, pracach społecznych w naszej miejscowości i parafii.

Ochotnicza Straż Pożarna w Burkatowie to jedna z 8 prężnie działających jednostek na terenie gminy Świdnica. 3 jednostki włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, tj. OSP Lutomia, OSP Burkatów, OSP Witoszów. Serdecznie zapraszam do udziału w obchodach 70-lecia OSP Burkatów – mówi Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica

Gmina Świdnica jest liderem projektu pn. „Zakup sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii celem wsparcia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych – projekt partnerski gmin pod przewodnictwem gminy Świdnica”. Przedmiotem projektu jest zakup 7 średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych, 3 lekkich wozów ratowniczo-gaśniczych oraz sprzętu w postaci: pomp, nożyc i węży hydraulicznych, rozpieraczy ramieniowych hydraulicznych, hydraulicznego rozpieracza teleskopowego, zestawu hydraulicznego do obcinania pedałów w samochodach oraz do wyważania drzwi. Projekt obejmuje swoim zakresem doposażenie 11 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej tj. OSP w Burkatowie, OSP w Ostroszowicach, OSP w Jaworzynie Śl., OSP w Męcince, OSP w Goczałkowie, OSP w Ujeździe Górnym, OSP w Pożarzysku, OSP w Leśnej, OSP w Tworzyjanowie, OSP w Siekierczynie, OSP w Brzegu Dolnym. Projekt dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

/UG Świdnica, opr. red./

 

Poprzedni artykułTydzień maratonów w CINEMA 3D [ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU]
Następny artykułRodzeństwo porwał lis, Junior został sam [Aktualizacja]