Strona główna 0_Slider II LO w Świdnicy z nowym patronem

II LO w Świdnicy z nowym patronem

4

Przez ostatnie 27 lat świdnickie II Liceum Ogólnokształcące nie miało patrona. Postać, której imię będzie nosiła szkoła, wskazali uczniowie, zaakceptowali rodzice i nauczyciele, a podczas wczorajszej sesji decyzji rangę prawną nadała Rada Powiatu. Wybór padł na Stefana Banacha, genialnego matematyka ze szkoły lwowskiej.

II LO w Świdnicy, zdjęcie Dariusz Nowaczyński

Nowy patron II LO został wybrany z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego. Wśród kandydatur byli m.in. Wanda Rutkiewicz i Leonardo da Vinci. Do wyboru profesora Banacha szczególnie zachęcali nauczyciele matematyki. Lwowski matematyk był osobą nie tylko ogromnie utalentowaną, ale również imponującą hartem ducha i determinacją. Urodzony w 1892 roku w Krakowie dzięki szczęśliwemu splotowi wydarzeń mimo nieukończonych studiów został jednym z filarów lwowskiej szkoły matematycznej, doktoryzował się i uzyskał tytuł profesorski, został członkiem Polskiej Akademii Nauk.  Był twórcą podstaw analizy funkcjonalnej, autorem ponad 60 prac naukowych. Zmarł w sierpniu 1945 roku w Krakowie.

Stefan Banach, zdjęcie wikipedia

Wybór Stefana Banacha nie jest przypadkiem. Nasza szkoła jest placówką, w której nauczanie szczególnie w zakresie nauk matematycznych i przyrodniczych jest na bardzo wysokim poziomie – podkreśla dyrektor Jacek Iwancz. Nadanie szkole imienia oznacza szereg zmian o charakterze formalnym, na które potrzeba kilku miesięcy. – Uroczystość zaplanowaliśmy na 23 marca 2018 roku. Chcemy, by nasi absolwenci, którzy świadectwa otrzymają w kwietniu, w oficjalnych dokumentach mieli już nazwę szkoły z nowym patronem – dodaje dyrektor.

Do 1989 roku szkoła nosiła imię generała Aleksandra Zawadzkiego, działacza komunistycznego, wysokiego funkcjonariusza KC PZPR.

/asz/

Poprzedni artykułPogrom w Jaworzynie Śl. Karolina rozbita przez Polonię-Stal! [FOTO]
Następny artykułZa dużo zadają do domu. Rzecznik Praw Dziecka apeluje do minister edukacji