Strona główna Kultura Historia niezwykłej fotografki i świdnickiego Renifera

Historia niezwykłej fotografki i świdnickiego Renifera

1

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza 25 października o godz. 19.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury na zakończenie projektu „Okiem młodych reportażystów – warsztaty reportażu literackiego” – wokół „Renifera” – połączone z projekcją filmu „Szukając Vivian Maier”.

W październiku grupa świdnickiej młodzieży spotykała się z reportażystą Jędrzejem Morawieckim („Głubinka. Reportaże z Polski”; „Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie”) i pracowała nad swoimi własnymi tekstami. Uczniowie świdnickich szkół przedstawią historie osób, które pracowały w Dolnośląskich Zakładach Białoskórniczych „Renifer”, jednym z najważniejszych pracodawców w Świdnicy okresu PRL.

Film „Szukając Vivian Maier” opowiada prawdziwą historię Vivian Maier amerykańskiej fotografki ulicznej, która urodziła się w Nowym Jorku, ale większość swojego dzieciństwa spędziła we Francji. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych, pracowała przez około czterdzieści lat jako opiekunka w Chicago, w stanie Illinois. W ciągu tych lat wykonała ponad 100 tysięcy zdjęć, przede wszystkim ludzi i różnych miejsc w Chicago. Po jej śmierci odkryto niewywołane negatywy fotografii. Pośmiertnie Maier z dnia na dzień została uznana przez krytyków za jedną z najważniejszych artystek XX wieku, a jej prace wystawiane były w galeriach całego świata.

/informacje organizatora, opr. red./

 

Poprzedni artykułDopingować będzie ich mistrz świata Paweł Fajdek!
Następny artykułPoznają historię świdnickich Żydów