Najlepsze zestawy, dwukrotnie nagrodzony laureat, wystawa z największymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej i niespodzianka rozpoczęły organizowane w Świdnicy już po raz 30. Dni Fotografii. Jubileuszowe wydarzenie z ciekawymi wystawami i fotograficznymi wyzwaniami potrwa do niedzieli, 17 września.
XXX Dni Fotografii tradycyjnie rozpoczęto od otwarcia wystawy pokonkursowej „Zestaw – Świdnica 2017”. – Po obejrzeniu nadesłanych na konkursu 212 zestawów prac 88 autorów zakwalifikowało się do wystawy pokonkursowej w dziale fotografii reportażowej 15 autorów, 28 zestawów prac oraz w fotografii poszukującej – 15 autorów, 25 zestawów prac – czytał werdykt tegorocznego konkursu na najlepszy zestaw fotograf Piotr Tomczyk, przewodniczący jury. W komisji konkursowej znaleźli się również fotografowie – Maciej Hnatiuk i Andrzej Protasiuk pomysłodawca i współorganizator Dni Fotografii.
Jednogłośnie zdecydowali oni o przyznaniu Grand Prix, statuetki i 5 tys. zł Jakubowi Wawrzakowi za zestaw zdjęć „Outside the image”. – Zestaw lokuje się pomiędzy dwoma kategoriami – fotografii poszukującej i reportażowej. Z jednej strony zawiera fotografie reportażowe, które powstały w sposób spontaniczny. Z drugiej zawiera pewien pierwiastek inscenizacji. W całym zestawie starałem się zobrazować dwie sfery życia – pasję malarską i prozę życia, zmagań z codziennością i chorobą głównego bohatera, którym jest toruński artysta Tadeusz Gapiński – mówi Jakub Wawrzak, fotograf z Torunia. Zwycięzca konkursu otrzymał również nagrodę 1 tys. zł i drugie miejsce za drugi swój zestaw „Kopuły” w kategorii Fotografii Reportażowej. – Projekt „Kopuły” jest dla mnie szczególny w kontekście wystawy. Nigdy nie był prezentowany publicznie. Powstał rok temu 15 września we Florencji w trakcie oczekiwania w ogromnej kolejce na wejście do wnętrza katedry Santa Maria del Fiore. Jest taki moment, w którym fotograf czuje, że dzieje się coś ważnego i aura, która temu towarzyszyła była wyjątkowa bez względu na konsekwencje. Padał bowiem ulewny deszcz, a mój aparat nie posiadał żadnego zabezpieczenia i przez kilka najbliższych dni nie działał, gdyż całkowicie zamókł – opowiada Jakub Wawrzak.
Wśród laureatów znaleźli się również w kategorii fotografia reportażowa – Tadeusz Koniarz z Tarnowa, który zajął I miejsce i Waldemar Kałasznikow z Wałbrzycha (wyróżnienie). W kategorii fotografii poszukującej zwycięzcami zostali – Marek Hasso – Agopsowia z Olsztyn (I miejsce), Anna Jakubowska z Gdańska (wyróżnienie) i Jacek Boczar z Tychów (wyróżnienie). Nagrody laureatom wręczyli – Andrzej Protasiuk, Piotr Tomczyk, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury Anna Rudnicka, zastępca prezydenta Świdnicy Szymon Chojnowski oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy Jan Dzięcielski.
Na koniec wydarzenia wieloletnia dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy Adriana Miara wraz z przyjaciółmi Andrzeja Protasiuka przygotowali niespodziankę dla pomysłodawcy Dni Fotografii. – Jubileusz to urodziny. Święto Fotografii ma 30-te urodziny, z czego jesteśmy bardzo dumni. Chcielibyśmy złożyć podziękowania za to, że przez te wszystkie edycje Andrzej w sposób wyjątkowy i szczególny zbliżał nas do fotografii i do siebie – mówiła wzruszona Adriana Miara i podziękowała wszystkim współorganizatorom fotograficznej imprezy. – Ta łódź nie płynęłaby na tak szerokich wodach, gdyby nie ten kapitan – dodała i wręczyła zaskoczonemu inicjatorowi Dni Fotografii pamiątkowy album jednej z jego ulubionych artystek Zofii Rydet.
Piątkowe, jubileuszowe Dni Fotografii zakończyła wyjątkowa wystawy „Twarze Muzyki 1982-2015”, na której obecny był autor, znany fotograf Andrzej Tyszko. Szeroko na temat postaci polskiego fotografa muzycznego, działającego od lat 70-tych w Grupy Twórczej „Zwyczajna 44”, a od lat 80-tych tworzącego indywidualnie projekty opowiadał Andrzej Protasiuk. – Andrzej Tyszko jest autorem ponad 70 okładek płyt różnych muzyków od rocka przez pop po jazz i muzykę poważną. W Świdnicy mieliśmy okazję prezentować jego fotografie ostatni raz w latach 80-tych – zauważył Andrzej Protasiuk. Wystawa stanowi kolekcję pięknych portretów największych i najbardziej znanych polskich muzyków od Hanny Banaszek, Ewy Bem przez zespół Czerwone gitary, Kombi, Perfekt, Lombard, TSA po wybitnych polskich jazzmanów jak Tomasz Stańko. – Dziękuję za zaproszenie. Prezentowane zdjęcia to 35 lat pracy z muzykami i podsumowanie mojej działalności. Jest tu około 70 artystów, ale powiem o tych, których już z nami nie ma. Tych wielkich, wspaniałych artystów jak Tomasz Szukalski, Tadeusz Nalepa, Marek Jackowski, Janusz Muniak czy Sławomir Kulpowicz, nie ma już wśród nas, ale są na płytach, w moim albumie „Twarze muzyki” i na tej wystawie – mówił fotograf. Wyjątkową ekspozycję można oglądać w Galerii Fotografii.
Tekst: AN
Zdjęcia: Artur Ciachowski
Program:
16 września /sobota/
godz. 10.00 START „XXVI FOTOMARATONU ŚWIDNICKIEGO 2017”
/Klub „Bolko”, pl. Grunwaldzki 11/
godz. 9.30 – 15.30 Warsztaty fotografii otworkowej pod kierunkiem STANISŁAWA KUSIAKA
/Klub „Bolko”, pl. Grunwaldzki 11/
godz. 17.00 wernisaż wystawy KRYSTYNY ANDRYSZKIEWICZ „Prześwity – fotokompozycje z lat 2006-2016”
/Muzeum Dawnego Kupiectwa, Rynek 37/
godz. 18.00 wernisaż wystawy ALEKSANDRA GLYADYELOVA „ДOЛЯ-СУДЬБА-LOS”
/Wieża Ratuszowa/
wernisaż wystawy KRZYSZTOFA GOŁUCHA „Co siódmy”
/Wieża Ratuszowa/
wernisaż wystawy projektu uczniów Technikum nr 7, Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych
w Bielsku-Białej, pod kierownictwem Piotra Borowicza „ZAPOMNIANY ŚLĄSK”
/Wieża Ratuszowa/
godz. 21.00 Klimaty SERGIUSZA SACHNO, spotkanie z autorem
/Klub „Bolko”, pl. Grunwaldzki 11/
godz. 22.00 META „XXVI FOTOMARATONU ŚWIDNICKIEGO 2017”
/Klub „Bolko”, pl. Grunwaldzki 11/
17 września /niedziela/
godz. 12.00 wręczenie nagród „XXVI FOTOMARATON ŚWIDNICKI 2017”
/Teatr, Rynek 44/
Ponadto: WYSTAWA PLENEROWA „XXVI FOTOMARATON ŚWIDNICKI 2017”