Strona główna Wydarzenia Młodzież spotyka się już od 20 lat

Młodzież spotyka się już od 20 lat

2

Uczniowie ze szkoły Altkönigschule Kronberg (AKS) przyjeżdżają na wymianę do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży Krzyżowa od ponad 20 lat. To wyjątkowa w historii MDSM wymiana, która towarzyszy nam od samego początku.

Zdjęcie wykonane w 1994 roku

Uczniowie ze szkoły Altkönigschule Kronberg (AKS) wraz ze swoimi partnerami z Wrocławia, Grodziszcza, Sankt Petersburga oraz z Rennes (Francja) przez pierwsze cztery lata spotykali się w Stajni – pierwszym wyremontowanym budynku na terenie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej. Dookoła trwały jeszcze prace budowlane, zakończone w 1998 roku uroczystym otwarciem całego kompleksu. Na zdjęciach z tego okresu widać młodzież przygotowującą plakaty, a w tle plac budowy z remontowanymi budynkami krzyżowskiego majątku.

Szkoła AKS Kronberg jest nie tylko inicjatorem pierwszej wymiany młodzieżowej, która odbyła się w Krzyżowej, ale jest również tą szkołą, która jak żadna inna od tak dawna i z taką regularnością przyjeżdża do Krzyżowej zabierając ze sobą niezliczone szkoły partnerskie. Z grubsza licząc w ramach tej wymiany do Krzyżowej przyjechało już ok. tysiąca uczniów.

Koncepcję tych międzynarodowych spotkań młodzieży stworzył nauczyciel Jürgen Matern, przewodniczący koła zainteresowań nt. Krzyżowej w szkole AKS Kronberg. Natomiast idea spotkań bazuje na holistycznych założeniach Eugena Rosenstock-Huessyego (1888-1972) ze szczególnym uwzględnieniem następujących punktów: Pracy teoretycznej poruszającej zagadnienia historii współczesnej: dziś to m.in. Ruch Oporu wobec narodowego socjalizmu, historia najnowsza Polski, rozmowy ze świadkami czasu; Prac praktycznych (porządkowanie Wzgórza Cmentarnego);Wymiany kulturowej (wieczory narodowe);
Wycieczek: Dzierżoniów (Synagoga), Wrocław, Świdnica, miejsca pamięci (Rogoźnica, Auschwitz).

W tym roku w projekcie wzięło udział 33 uczestników i uczestniczek, którzy przyjechali ze szkół w: Kronberg (Niemcy), Brest (Białoruś), Warszawa (Polska), Las Palmas (Hiszpania), Praga (Czechy).

Uczestnikom projektu udało się również spotkać z Helmuthem Casparem von Moltke – synem Freyi i Jamesa von Moltke, który właśnie odwiedza Krzyżową, w ramach pobytu studyjnego Fundacji im. Freyi von Moltke na rzecz Krzyżowej.

/Katarzyna Śmiechowicz, Fundacja Krzyżowa/
Zdjęcia z archiwum Fundacji Krzyżowa

Poprzedni artykułSpadł z peronu, stracił przytomność
Następny artykułWystartowały XXX Dni Fotografii [FOTO]