Strona główna 0_Slider Wbiegną na wieżę ratuszową i powalczą na tatami

Wbiegną na wieżę ratuszową i powalczą na tatami

0

Sporo będzie się działo w następne weekendy (16-17 i 23-24 września). Przez dwa dni halą na Zawiszowie zawładną zawodnicy judo. Do tego odbędzie się już po raz czwarty, Świdnicki Bieg na Wieżę Ratuszową. 

Po raz pierwszy, 23 i 24 września, zawita do Świdnicy Superliga Judo – partnerski program rozwoju i integracji środowiska judo, tworzony przez i dla uczestników ligi: zawodników, rodziców i trenerów. W jej ramach zostanie rozegrany już po raz ósmy turniej dla dzieci i młodzików o mistrzostwo Świdnicy. To właśnie różne doświadczenia przy organizacji lokalnych zawodów stały się pretekstem do utworzenia Superligi Judo.

Jeszcze dwa lata temu na Dolnym Śląsku mieliśmy wiele turniejów, których organizacja sprawiała mniejsze lub większe problemy dla lokalnych klubów przez co ich wartość do weryfikacji postępów szkolenia była różna. Wprowadzenie Superligi i rok doświadczeń pierwszej edycji przyniosły uporządkowany system rozgrywek dla dzieci i młodzieży na terenie Dolnego Śląska połączony z wieloletnim programem treningowym, opartym na interdyscyplinarnym podejściu do rozwoju zawodników. To także realizacja postulatów zgłaszanych przez rodziców – wykłady z psychologii sportu, dietetyki, biomechaniki ruchu, warsztaty motywacji i kontakt w judo na poziomie masters – wyjaśnia Bartłomiej Zamęcki, trener judo w Świdnicy i Sobótce, współpomysłodawca Superligi.

Pierwszy dzień to trening z wielokrotnym mistrzem świata, zaprzyjaźnionym ze Świdnicą Rafałem Kubackim, który jest ambasadorem Superligi. W treningu mogą wziąć udział wszyscy chętni, którzy uprawiali lub uprawiają judo niezależnie od wieku. Po treningu, około godziny 13.15 w szranki rywalizacji staną zawodnicy w kategorii juniorów młodszych, amatorów i masters. Spodziewany jest udział kilkudziesięciu zawodników nie tylko z terenu Dolnego Śląska. W niedzielę o godzinie 9.30 na tatami staną ośmiolatkowie i dziewięciolatkowie, dla których może być to pierwsza próba weryfikacji umiejętności zdobytych na treningach w rywalizacji z zawodnikami z innych klubów. Po nich walczyć będą dzieci starsze i młodzicy – wśród nich zaprezentują się zawodnicy z działającego od prawie piętnastu lat UKS Judo Świdnica oraz klasy sportowej z SP 105 w Świdnicy.

Dla rodziców i trenerów przygotowano dwa wykłady z psychologii treningu, na które mogą przyjść wszyscy chętni, nie tylko związani z judo. Trybuny będą otwarte dla publiczności przez dwa dni. Można popatrzeć, by u progu roku szkolnego zdecydować o wyborze zajęć sportowych dla pociech. Trzeba kibicować, by małym fighterom ze Świdnicy dodać animuszu.

Już po raz czwarty zapraszamy z kolei biegaczy na wyjątkową imprezę jaką jest Świdnicki Bieg na Wieżę Ratuszową. W tym roku w organizację biegu włączyło się Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Wałbrzycha, dzięki czemu 150 uczestników otrzyma pamiątkowa koszulkę i medal na mecie. W trakcie imprezy zostanie przeprowadzona zbiórka krwi, do czego gorąco zachęcamy. Krew oddawać będzie można od 11:00 do 15:00. O godzinie 15:00 wśród krwiodawców zostaną rozlosowane nagrody rzeczowe.

Przypominamy, że bieg polega na pokonaniu pętli wokół Rynku, a następnie na wbiegnięciu po 222 schodach na taras widokowy wieży ratuszowej. Impreza odbędzie się 16 września. Zapisy w dniu imprezy od godz. 10.00 obok Informacji Turystycznej, a start biegu w samo południe. Limit zawodników i pakietów – 150. Udział jest tradycyjnie bezpłatny. Współorganizatorami są Świdnicki Klub Biegacza Hermes oraz Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Szczegóły na www.ks-j.pl