Strona główna 0_Slider Trzy dziedziny, trzy kobiety i trzy nagrody. Sezon kulturalny otwarty

Trzy dziedziny, trzy kobiety i trzy nagrody. Sezon kulturalny otwarty [FOTO]

1

Teatr, literatura i muzyka są pasjami trzech niezwykłych kobiet, z zapałem tworzących kulturę Świdnicy. Mowa o organizatorce wielu projektów teatralnych i literackich Halinie Szymańskiej, poetce i autorce książki „Czarny Pegaz” Barbarze Elmanowskiej oraz realizującej liczne muzyczne przedsięwzięcia Joannie Janas. Każda z nich, podczas otwarcia nowego sezonu artystycznego, otrzymała nagrodę kulturalną.

Sezon 2016/2017 był dla nas bardzo pracowity. Odbyło się 17 imprez plenerowych, 67 koncertów, 64 spektakle, czytania i performance, 25 wystaw, 69 projekcji filmowych, 18 konkursów, 49 spotkań autorskich i edukacyjnych, 67 warsztatów. Zrealizowaliśmy 4 projekty. Byliśmy współorganizatorami 97 imprez o różnej tematyce, a występy gościnne zespołów Świdnickiego Ośrodka Kultury miały miejsce w innych instytucjach, miastach i państwach aż 24 razy. Sumując daje to 501 wydarzeń od września 2016 do września 2017 – podsumowała poprzedni sezon kulturalny dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury Anna Rudnicka i podziękowała publiczności za udział w wydarzeniach instytucji, a także wyraziła wdzięczność za wsparcie i życzliwość. A jak wiele działo się przez cały rok w skrócie przedstawiała kilkuminutowa prezentacja multimedialna.

Nowy sezon kulturalny 2017/2018 został otwarty corocznymi nagrodami twórców świdnickiej kultury, które wręczyła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska wraz z wiceprezydentem Szymonem Chojnowskim oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Dzięcielskim. Statuetkami, dyplomami i gratyfikacjami w tym roku za swój wkład w życie kulturalne zostały uhonorowane trzy wyjątkowe kobiety.

Za dzielenie się pasją do teatru i organizację przedsięwzięć teatralnych, a także współtworzenie projektów literackich, jak „Alchemia Teatralna”, „Festiwal Teatru Otwartego”, „Forum Teatrów Niezależnych TRANSFORMACJE” „Rzeźnia poetycka” czy „Cztery Żywioły Słowa”, uhonorowana została 6 tys. zł Halina Szymańska, od ponad 20 lat pracująca w Świdnickim Ośrodku Kultury. W gronie odznaczonych znalazła się także świdnicka poetka, doktor nauk humanistycznych Barbara Elmanowska, za książkę „Czarny pegaz”, stanowiącą pierwszy powojenny przewodnik po grobach artystów pochowanych w Świdnicy. Poetka dostała 4 500 zł. Indywidualną nagrodę w wysokości 4 500 zł otrzymała również nauczycielka III LO w Świdnicy Joanna Janas, realizująca liczne muzyczne przedsięwzięcia na terenie Świdnicy. Pedagog założyła chociażby Orkiestrę Music Label czy prowadzi Chór Prima Voce, a już wkrótce zaprezentuje nowy projekt Queen symfoniczne pod tytułem „We are the champions”.

Po raz kolejny wyróżniono także lokalne organizacje i przedsiębiorstwa, które finansowo wspierają działania kulturalne w mieście. Statuetki i tytuł „Mecenasa Kultury” w tym roku odebrali – reprezentujący Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich prezes Andrzej Panas oraz Elżbieta Iwan z Drukarni DGE. „Mecenasem Kultury” została także Firma Kortas. Właściciele świdnickiej marki odzieżowej – Agnieszka i Dariusz Kortasowie nie mogli uczestniczyć w uroczystości.

Rozpoczynając nowy sezon kulturalny w Świdnicy zaproszono mieszkańców na najbliższe, tym razem filmowe wydarzenie. SPEKTRUM zaplanowano od 9 do 12 listopada. – Idziemy do przodu. Będzie ciekawiej i lepiej niż wcześniej. Sprzedaż karnetów ruszy 16 października i wtedy też ujawnimy program festiwalu. Solą festiwalu jest rozmowa, dialog i możliwość bezpośredniego spotkania gwiazd, które tworzą kino. Nie zdradzę całe składu, ale mogę powiedzieć, że odwiedzi nas chociażby znakomity reżyser, jeden z największych polskich twórców, legenda z okresu Kina Moralnego Niepokoju, wciąż aktywny Krzysztof Zanussi. Przyjedzie także na festiwal w związku z projekcją filmu „Pokot” pisarka, autorka scenariuszy Olga Tokarczuk. Niespodzianek mamy jednak jeszcze trochę – zapowiadał Lech Moliński, dyrektor artystyczny SPEKTRUM.

Inauguracja Sezonu Artystycznego 2017/2018 zakończyła się spektaklem „Słynny niebieski prochowiec”. Opowieść o latach 60-tych, młodości, miłości i buncie, składająca się z piosenek i wierszy uwielbianego przez miliony mistrza ballady Leonarda Cohena, w tłumaczeniu Romana Kołakowskiego, wykonali artyści z Teatru Piosenki.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułŚwięto latawca w Świdnicy
Następny artykułRozbudują stację PKP w Świebodzicach