Strona główna 0_Slider Trwa siatkarski turniej im. Tadeusza Ząbka

Trwa siatkarski turniej im. Tadeusza Ząbka [FOTO]

0

Już dziś poznamy zwycięzców kolejnego turnieju siatkarskiego kobiet im. Tadeusza Ząbka, organizowanego przez MKS Polonia Świdnica. Przypomnijmy, że o wygrane w dwóch kategoriach wiekowych (kadetki i juniorki) walczy 12 zespołów. 

W turnieju kadetek na starcie oglądamy osiem zespołów podzielonych na dwie grupy. W grupie A grają: MKS Polonia I Świdnica (trener Michał Tomiałowicz), UKS Jedynka Kluczbork, AZS AWF Poznań i Olimpia Jawor. Grupę B stanowią natomiast: MKS Polonia II Świdnica (trener Maciej Leński), Kadra Dolnego Śląska, AZS AWF Wrocław, a także UKS Krzanowice. W turnieju juniorek udział biorą cztery ekipy: MKS Polonia Świdnica (trener Michał Ornatowski), USA Lubsko, AZS AWF Wrocław i AZS AWF Poznań. Rywalizacja zakończy się przed 15.00, po niej uroczysta dekoracja drużyn w hali na Zawiszowie.

Tadeusz Ząbek urodził się we Lwowie 28 sierpnia 1931 roku. Do Świdnicy wraz z rodzicami przybył w roku 1946. W 1951 roku ukończył Liceum im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Po maturze ukończył Studium Nauczycielskie, które uprawniało go do nauczania przysposobienia wojskowego i wychowania fizycznego. Pracę zawodową podjął w Liceum Ekonomicznym w Świdnicy. Jako nauczyciel zorganizował sekcję siatkówki kobiet, do której wciągnął uzdolnioną sportowo młodzież z innych szkół. Początkowo zajęcia prowadził w sali gimnastycznej Zakładu Poprawczego, a następnie w sali II LO, którą przystosowano do potrzeb siatkówki. Formą naboru do sekcji była selekcja wśród dziewcząt ze szkół średnich. Dzięki takiemu podejściu już w roku 1957 ze swoimi dziewczętami zrzeszonymi w MKS zdobył 3. miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorek. Kolejnym krokiem było zdobycie w roku 1958 tytułu wicemistrza Polski juniorek. Sukces ten powtórzył trener Tadeusz Ząbek w roku 1959, ale już w sekcji piłki siatkowej przy Polonii. Systematyczna praca dała owoce w postaci tytułu mistrza Polski juniorek w roku 1960. Wyniki te zostały zauważone i w tych latach trener Tadeusz Ząbek został współpracownikiem trenera kadry narodowej, by następnie w latach 60-tych samodzielnie trenować kadrę Polski juniorek. W tym właśnie okresie, od 1968 roku zorganizował w Świdnicy klasy sportowe w szkołach podstawowych. Tak rozbudowane szkolenie zapewniało stały dopływ zawodniczek do wszystkich drużyn, jakie posiadała Polonia i nie tylko. Należy w tym miejscu przypomnieć, że w okresie największej świetności sekcji siatkówki klub Polonia posiadał sześć drużyn, a mianowicie: I ligę, II ligę, ligę okręgową, juniorki starsze, juniorki młodsze i młodziczki. Dla dziewcząt, które nie miały miejsca w drużynach Polonii, trener Ząbek zorganizował drużyny w innych klubach miejscowych. To dzięki tak zorganizowanej pracy klub odnosił sukcesy. W okresie pracy Tadeusza Ząbka, a szczególnie w latach 1961-1975 drużyna seniorek nieprzerwanie zaliczana była do czołowych drużyn ekstraklasy zdobywając dwukrotnie 3. miejsca w ekstraklasie. Drużyna juniorek w tym samym okresie zdobyła wielokrotnie tytuł mistrza Polski oraz wielokrotnie drugie i trzecie miejsca na podium. Karierę trenerską w Świdnicy Tadeusz Ząbek zakończył po 1975 roku, przenosząc się do Wrocławia, by tam kontynuować swą życiową pasję. Niedługo było dane Tadeuszowi Ząbkowi tam pracować. Śmierć zabrała go w 1980 roku, a więc w wieku 49 lat, kiedy jeszcze mógłby tak wiele zrobić.

/FOTO: red/
Poprzedni artykułZaprogramuj dziecku lepszy start w przyszłość
Następny artykułMaraton wystaw fotograficznych [FOTO]