Strona główna Kultura Świdnicka lekcja o rewolucji w teatrze

Świdnicka lekcja o rewolucji w teatrze

0

Teatr współczesny, jak wiele rewolucji, rodził się w odosobnieniu. Profesor Mirosław Kocur opowie o kilku pionierskich projektach artystycznych. Lekcja „Laboratoria teatralne w XX wieku” zaplanowana została 7 października o godz. 12.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy.

Na kolejnej lekcji teatralnej prof. Mirosława Kocura słuchacze będą mogli dowiedzieć się o rewolucyjnych projektach, realizowanych na peryferiach, przez małe zespoły opętanych sztuką szaleńców pod wodzą charyzmatycznych wizjonerów. Najsławniejszy z nich, Jerzy Grotowski, ostatecznie nawet nazwał swój zespół wprost Teatrem Laboratorium.

Mirosław Kocur to antropolog teatru i reżyser, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i PWST im. L. Solskiego w Krakowie, absolwent Politechniki Wrocławskiej (1979) oraz Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST (1986). Projektował i budował mosty na Pogórzu Karpackim, uczestniczył w przedsięwzięciach Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego, był kierownikiem artystycznym teatru Drugie Studio Wrocławskie (1987-1990) i dyrektorem międzynarodowego festiwalu sztuki „Broken Walls” w Kalifornii (1991). W roku 2005 otrzymał stypendium naukowe od fundacji Fulbrighta. Reżyserował i wykładał w Polsce, Szwajcarii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Grecji i Stanach Zjednoczonych. Opublikował „Teatr antycznej Grecji” (2001, Nagroda indywidualna MENiS i „Dolnośląski Brylant Roku”), „We władzy teatru. Aktorzy i widzowie w antycznym Rzymie” (2005, Nagroda im. Wojciecha Bogusławskiego), „Drugie narodziny teatru. Performanse mnichów anglosaskich” (2010), „Teatr bez teatru. Performanse w Anglii Wschodniej u schyłku średniowiecza” (2012) oraz „Źródła teatru” (2013).

/Halina Szymańska, Świdnicki Ośrodek Kultury/

Poprzedni artykułPodaruj płytki i stwórz bezdomnym psiakom kolorowy świat
Następny artykułGryzonie i stare piwnice a dziury w centrum Świdnicy