Strona główna 0_Slider Schronisko dla bezdomnych kobiet przygotowuje się do otwarcia

Schronisko dla bezdomnych kobiet przygotowuje się do otwarcia [FOTO]

1

Budynek nowego schroniska dla bezdomnych kobiet, w którym miejsce będą mogły znaleźć także osoby niepełnosprawne, jest już gotowy. Pozostały drobiazgi, jak wykonanie ogrodzenia. Oficjalne otwarcie schroniska zaplanowano na 5 listopada.

Nowe schronisko dla bezdomnych kobiet w Świdnicy, znajdujące się przy ul. św. Brata Alberta, naprzeciwko szpitala „Latawiec”, powstaje z inicjatywy świdnickiego Towarzystwa im. Brata Alberta. – Budowa jest skończona. Od wykonawców obiekt został oficjalnie odebrany 7 sierpnia i wtedy mogliśmy już wyposażać budynek. Zostało zakupione główne umeblowanie, jak szafy czy łóżka. Pozostały jeszcze drobiazgi, ale mamy nadzieję, że uda się je pozyskać z darowizn – mówi prezes Gabriela Kowalczyk. Wśród potrzebnych jeszcze rzeczy są chociażby pościel, poduszki, koce, kosze na śmieci, wycieraczki, lustra do łazienek czy kuchenka mikrofalowa. – Wykonywane jest jeszcze także ogrodzenie, ale myślę, że wszystko do końca października będzie już gotowe – stwierdza.

Oficjalne otwarcie nowego schroniska planowane jest na 5 listopada. – Mamy jeszcze miesiąc. Zresztą nie wszystkie pomieszczenia od razu będą użytkowane. Nie od razu bowiem budynek będzie zapełniony. Na pewno do nowego schroniska zostaną przeniesione kobiety z obiektu przy ul. Westerplatte – wyjaśnia prezes organizacji. W schronisku tym przebywa obecnie osiem kobiet i nowy obiekt pozwoli je odseparować od mężczyzn. Organizacja zgodnie ze swoją ideą, choć nie jest to zabronione, nie chce koedukacji. Oprócz kobiet swoje miejsce w nowej placówce znajdą także osoby niepełnosprawne. – Cały parter zostanie przeznaczony dla niepełnosprawnych, a na piętrze będą przebywały kobiety – dodaje Gabriela Kowalczyk. W budynku znajdują się 2, 3 i 4-osobowe pokoje z łazienkami. W sumie nowe schronisko będzie mogło przyjąć około 60 osób.

Inwestycja warta jest 2,5 mln zł zł, z czego 40% kosztów pokryła dotacja z Banku Gospodarstwa Krajowego. Pozostała część środków pochodzi z wynajmu i sprzedaży nieruchomości należących do stowarzyszenia oraz z kwest.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułŚwidnicki dzień bez samochodu z nagrodami
Następny artykułLodowisko dla rolkarzy