Strona główna 0_Slider Przychodnia „Eskulap” bez kontraktu na rehabilitację. Co z pacjentami?

Przychodnia „Eskulap” bez kontraktu na rehabilitację. Co z pacjentami?

7

Centrum Usług Medycznych „Eskulap” w Świdnicy nie otrzymało kontraktu na rehabilitację. Jak wyjaśnia rzecznik prasowy Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ powodem odrzucenia oferty jest brak nadzoru mgr. fizjoterapii nad pacjentami, korzystającymi z rehabilitacji w przychodni. Przychodnia zapowiada odwołanie od decyzji.


Centrum Usług Medycznych „Eskulap” w Świdnicy nie otrzymało nowego kontraktu na rehabilitację. – Na konkurs w zakresie fizjoterapii ambulatoryjnej na powiat świdnicki wpłynęło 14 ofert – dwie z nich zostały odrzucone, między innymi oferta z placówki Eskulap – informuje rzecznik prasowy Dolnośląskiego OW NFZ Joanna Mierzwińska.

Dlaczego przychodnia do tej pory realizująca świadczenia w zakresie rehabilitacji, tym razem nie dostała kontraktu? – Oferta została odrzucona z powodu braku nadzoru mgr. fizjoterapii nad pacjentami korzystającymi z rehabilitacji w przychodni – wyjaśnia rzeczniczka. Według prezes Anny Kraski-Baranowskiej przychodnia funkcjonuje poprawnie i nie ma braków kadrowych. – Spełniamy wszystkie wymagania, które fundusz postawił. Mamy magistrów, techników i licencjatów. Zatrudnionych jest osiem osób. Sprzęt jest z certyfikatami, a przychodnia przyjazna dla pacjentów – mówi Anna Kraska-Baranowska.

Świdnicki „Eskulap” odwołał się od decyzji. – Na odpowiedź będziemy musieli poczekać 2 tygodnie i zobaczymy, co będzie dalej. Obecnie mamy kontrakt na rehabilitacje i działamy według niego – stwierdza Anna Kraska-Baranowska, prezes Zarządu Centrum Usług Medycznych. „ESKULAP” Spółki z o.o. Nowy kontrakt ma obowiązywać od 1 października. – Na razie pacjenci normalnie przychodzą starym torem i są rehabilitowani według zapisów. Mam nadzieję, że do końca miesiąca wszystko się wyjaśni – tłumaczy.

Z przychodni „Eskulap”, jak zauważa Anna Kraska-Baranowska, korzystają w większości mieszkańcy Osiedla Młodych. – Powstała teraz taka biała plama, że nasi pacjenci być może nie będą mieli, gdzie się rehabilitować tak blisko. Oczywiście w większej odległości nie będzie z tym problemu, ale dla naszych niepełnosprawnych pacjentów jest to niestety za daleko – dodaje prezes „Eskulapu”. Czy brak kontraktu dla przychodni „Eskulap” spowoduje wydłużenie kolejek na rehabilitację? – Do tej pory w powiecie świdnickim było podpisanych 12 umów i od 1 października będzie ich tyle samo. Oznacza to, że dostępność dla pacjentów się nie zmieni – odpowiada Joanna Mierzwińska.

W Świdnicy kontrakty na rehabilitacje otrzymały przychodnie – „BH Med” na ul. Strzelińskiej, „Raj Med” na ul. Westerplatte, „Caritas” na ul. Budowlanej, „Marconi” na ul. Rzeźniczej, „Medyk” na ul. Gdyńskiej oraz Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej na ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego. W powiecie świdnickim kontakty dostały także przychodnie – „Helios” na ul. Armii Krajowej w Strzegomiu, „Promyk” na ul. Wałbrzyskiej w Świebodzicach, „MediMex” na ul. Słonecznej w Pszennie, „Sanus” na ul. Jana Pawła II w Jaworzynie Śląskiej, „Caritas” na ul. 3 Maja w Roztoce i SPZOZ na ul. Wojska Polskiego w Żarowie.

Tekst: AN
Zdjęcia: google.pl/maps

 • AnkaH

  I dobrze. ta przychodnia to skansen komunizmu.

  • Falco

   Twierdzisz, że tamtejsi rehabilitanci mają coś wspólnego z poprzednim ustrojem? Czy może, że są starzy jak połowa doktorów emerytów w tym ośrodku? Twój komentarz wyleciał chyba z tylnej części ciała, bo ma się nijak do tematu rehabilitacji.

   • Siostra Bernadetka

    Jeszcze kilka lat temu ułożono mnie tam na zapadniętej pryczy kiedy mój kręgosłup wył z bólu, odsłonięto mi dość intymne fragmenty ciała na oczach leżących obok pacjentów. Na wspólnej sali bez jakichkolwiek parawanów. Czekając na korytarzu można było naprzeciwko przeczytać wywieszoną tam listę pacjentów którzy zostaną przyjęci przez lekarza dość wrażliwej profesji 😀
    U dermatologa trzeba jak w obozie posługiwać się swoim numerem dokumentacji, za brak takowego rejestratorka stawiała do raportu.
    Kiedy czekałam w kolejce na badanie do badań okresowych pani pielęgniarka wprowadziła pacjenta bez kolejki, na protesty miała odpowiedź – ten pacjent zapłacił.
    Rozumiem że Eskulap świadczy usługi mojemu pracodawcy za “dziękuję”.

    Tak więc dziwię się że jakiekolwiek kontrakty miała ta firma, ja jej podziękowałam. I nie ma co biadolić, konkurencja się szybko uwinie i rozbierze klientów.

    • Falco

     Tak sobie czytam Twoje wypociny od paru lat, ale dopiero teraz mogę je porównać z rzeczywistością… I stwierdzam, że albo piszesz o innym ośrodku, albo jesteś obciążona genetycznie.
     Artykuł tyczy rehabilitacji nie wiem więc po co piszesz o wywieszonej liście pacjentów do jakiegoś lekarza. Związek z rehabilitacją żaden.
     Do każdego lekarza podczas rejestracji trzeba podać imię i nazwisko, a także numer kartoteki. Zawsze go sobie możesz wyryć na czole jeśli masz z tym problem. Tylko ostrożnie, by powietrze nie zeszło.
     Medycyna pracy… A to nie wiesz, że w całej służbie zdrowia jest tak, że pacjent, który zapłacił wymaga natychmiastowego przyjęcia w myśl zasady: płacę – wymagam? Tobie ktoś bronił zapłacić? Tak samo jak często pracownicy służby zdrowia wchodzą bez kolejki. Kombatanci również. Ogarniasz to?
     Nadal jednak nie rozumiem co to ma wspólnego z działem rehabilitacji, który jako jedyny nie dostał kontraktu.
     Choć o tym dziale też raczyłaś coś wypocić… Otóż śpieszę z odpowiedzią: każdy oddział rehabilitacji jest wyposażony w dużą salę, gdzie pacjenci wspólnie ćwiczą. Badanie pacjenta, czyli odsłanianie jego intymnych części, czyli rozebranie się do bielizny, odbywa się w małych, zamykanych gabinetach, gdzie nikt postronny ani inny pacjent nie wchodzi. Mam ci podać numery pokojów, w których takie badania pacjentów pod kątem wad postawy się odbywają?
     Widzę, że o sprawie gówno wiesz, ale, jak zwykle, nie przeszkadza ci to w zabieraniu głosu.

     • Siostra Bernadetka

      Przeczytałam twoją wypowiedź po raz pierwszy i już wiem że kolega z Azji do nas zawitał.

     • Falco

      Myślę, że z mongolizmem masz o wiele więcej wspólnego. I jak to często w takich chorobach bywa, nie wiesz, że masz problem tego właśnie rodzaju. I zajmij się czymś pożytecznym zamiast być pieskiem portalikowym, szczekać przy każdym artykule i wprowadzać opinię publiczną w błąd.

 • Iza

  Jak dla mnie rehabilitacja w Eskulapie jest najlepszą z jaką miałam do czynienia w Świdnicy. A mam porównanie, bo jako osoba z MPD, poruszająca się o kulach, potrzebuję rehabilitacji stale i żeby ją sobie w miarę zapewnić lądowałam i nadal ląduję w różnych przychodniach. Od 5 w miarę regularnie pojawiam się na rehabilitacji w Eskulapie i przez te 5 lat osiągnęłam tyle postępów w chodzeniu i ogólnie w mojej sprawności, jak nigdy wcześniej.
  Na rehabilitacji w Eskulapie są doświadczeni terapeuci, ludzie z pasją. Podchodzący do każdego pacjenta indywidualnie, słuchający go. Wszak najważniejszym tam pytaniem (które zadawano za każdym razem i mi, ale też słyszałam, jak jest zadawane innym pacjentom) jest: “Co przez rehabilitację chce osiągnąć?” A to o czymś świadczy.

  Ze szczerego serca – polecam :).