Strona główna 0_Slider Olimpijskie powitanie szkoły

Olimpijskie powitanie szkoły [FOTO]

0

Po zmianach w systemie oświaty, po raz pierwszy zabrzmiał szkolny dzwonek. W Świdnicy naukę w publicznych szkołach podstawowych rozpoczęło 4 257 uczniów, w tym 780 w klasach gimnazjalnych. Gospodarzem miejskiego rozpoczęcia roku szkolnego w nowych realiach była od dziś ponownie Szkoły Podstawowej nr 2, która nowe klasy i uczniów przywitała w olimpijskim stylu, z płonącym zniczem, z kolorowymi chorągiewkami i występami.

Gospodarzem miejskiej inauguracji roku szkolnego w nowym systemie oświaty w Świdnicy była Szkoła Podstawowa nr 2, a dawnej Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków. Placówka powróciła po latach do ośmioklasowej podstawówki i przywitała dziś nowe klasy oraz uczniów, zgodnie z imieniem, jakie nosi szkoła, w olimpijskim stylu. W ceremonii wzorowanej na otwarciu największej międzynarodowej imprezy sportowej nowy rok szkolny powitano z kolorowymi chorągiewkami i płonącym zniczem olimpijskim. Przed publicznością wystąpili także utalentowani uczniowie.

Otwarcia nowego roku w zreformowanej placówce, w której oprócz wprowadzenia nowej struktury, miasto uruchomiło także oddział przedszkolny, dokonała dyrektor szkoły Alicja Matysik. W miejskiej uroczystości wzięli udział – prezent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, Marek Suwalski, zastępca prezydenta Świdnicy, przedstawiciele Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy oraz Komisji Oświaty Rady Miejskiej w Świdnicy, a także ks. Rafał Kozłowski, proboszcz Parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świdnicy, dyrektorzy szkół podstawowych i przedszkoli miejskich.

To było dla nas trudne lato, które postawiło przed nami ogromne wyzwania. Nie wiedzieliśmy czy damy sobie z nimi radę, ale wszystko udało się przygotować na piątkę z plusem, a może nawet na szóstkę – mówiła o dostosowywaniu w trakcie wakacji szkół do zmian w oświacie prezydent Świdnicy. – Przygotowaliśmy szkoły, by dzieci czuły się w nich dobrze i bezpiecznie, by wchodziły do niej, tak jak dziś, z uśmiechem i, by czekali na nich zadowoleni, pełni dobrej energii nauczyciele – dodała prezydent.

Nie dla wszystkich rok szkolny był jednak radosny. Jak informowała w komunikacie rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy Magdalena Dzwonkowska pracę straciło w Świdnicy 3 nauczycieli. Na emeryturę natomiast przeszło 11 nauczycieli, w tym 2 na świadczenia kompensacyjne.

W tym roku szkolnym w Świdnicy naukę w publicznych szkołach podstawowych rozpoczęło w sumie 4 257 uczniów, w tym 780 w klasach gimnazjalnych szkół podstawowych. W gminie Świdnica natomiast nowy rok szkolny w klasach podstawowych przywitało 1094, a w klasach gimnazjalnych 328 uczniów. W powiecie świdnickim w tym roku edukację podjęło około 4 tys. uczniów.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułPotrąciła dziecko na przejściu
Następny artykułModlili się w intencji ofiar II wojny światowej [FOTO]