Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Gminne i diecezjalne dożynki już dzisiaj

Gminne i diecezjalne dożynki już dzisiaj

1

Lutomia Górna i Lutomia Dolna będą gospodarzami dożynek gminy Świdnica, które w tym roku będą jednocześnie dożynkami diecezjalnymi. Święto plonów rozpocznie się o godzinie 13.00 w niedzielę, 3 września o godzinie 13.oo na boisku w Lutomi Górnej.

-Dożynki gminne od wielu lat przepełnione są staropolską symboliką ludową i są świętem wszystkich rolników i mieszkańców naszej gminy. Gmina Świdnica to gmina o charakterze rolniczym. Mam nadzieję, że podobnie jak w roku ubiegłym wszystkie 33 sołectwa zaprezentują swoje przepiękne bochny chleba i wieńce dożynkowe. Będą one dowodem podziękowania i uznania dla wszystkich pracujących w rolnictwie i na rzecz rolnictwa. Dożynki to czas dziękczynienia ale i zabawy. Dlatego też zadbaliśmy o liczne atrakcje dla całych rodzin. Bogato przystrojone stragany każdego roku są ozdobą dożynek w gminie Świdnica. To właśnie na nich gospodynie prezentują to, co najsmaczniejsze, a serwowane produkty mają już swoich stałych odbiorców – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

Współgospodarzami tegorocznych dożynek są w tym roku dwa sołectwa.

Lutomia Dolna i Lutomia Górna to dwie miejscowości posiadające wspólną historię, leżące nad rzeką Miłą u podnóża Gór Sowich. Lutomia powstała w końcu XIV w. jako wieś książęca. Rozwijała się spokojnie aż do czasu wojny 30-letniej, kiedy to kilka razy była grabiona i spalona. W wieku XIX miejscowość wykorzystała swoje dogodne położenie i stała się przystankiem dla turystów zmierzających w Góry Sowie, zwłaszcza do pobliskiej Kroackiej Studzienki na zboczach Bieska. W dolnej części wsi znajduje się gotycki kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego z około 1476 roku, później kilkakrotnie przebudowany. W centrum znajdują się szkoła podstawowa i gimnazjum, które są ważnymi ośrodkami zarówno edukacyjnym jak również kulturowymi.

/Źródło Urząd Gminy Świdnica/

Poprzedni artykułAgnieszka Perepeczko zachwycona Świdnicą
Następny artykułWyszperane na świdnickiej giełdzie [FOTO]