Strona główna 0_Slider Gmina Świdnica i Diecezja Świdnicka wspólnie dziękowały za plony

Gmina Świdnica i Diecezja Świdnicka wspólnie dziękowały za plony [FOTO]

0

Chłód i przelotny deszcz nie odstraszyły uczestników wspólnych dożynek gminy Świdnica i Diecezji Świdnickiej. Na święto plonów zaprosili mieszkańcy dwóch wsi – Lutomi Dolnej i Lutomi Górnej. Tradycyjnie efektowne wieńce dożynkowe i bogate stoiska przygotowały wszystkie 32 wsie z gminy Świdnica, ale nie zabrakło także gości z całej diecezji.

Na zaproszenie wójt Teresy Mazurek, Rady Gminy Świdnica i starostów dożynek, Lucyny Mroczek i Piotra Błaszko, odpowiedziało wielu gości. Polityczne różnice nie przeszkodziły we wspólnym świętowaniu posłom różnych opcji, w Lutomi pojawili się Katarzyna Mrzygłocka, Ireneusz Zyska i senator Wiesław Kilian, a także minister edukacji narodowej Anna Zalewska. W święcie uczestniczyli również samorządowcy z okolicznych miast i gmin, przedstawiciele służb mundurowych i licznych instytucji. Honory gospodarza pełnił również biskup świdnicki Ignacy Dec, który celebrował w Lutomi mszę dziękczynną za tegoroczne zbiory.

Tradycyjnie po nabożeństwie wszyscy przeszli  w korowodzie z wieńcami na plac sportowy, a uroczystość rozpoczęło Misterium Chleba w wykonaniu Zespołu „Mokrzeszów”. Wystąpił również świdnicki „Krąg”. Wójt Teresa Mazurek dziękowała rolnikom za trud i podkreślała, że choć plony były średnie, to był dobry rok, bo gminę omijały kataklizmy. Wspólnie z biskupem rozdzieliła chleb, wypieczony z tegorocznego zboża. Dożynki stały się także okazją, by uhonorować wyróżniających się rolników.

Gospodynie i gospodarze ze wszystkich miejscowości gminy Świdnica prześcigali się w atrakcjach, przygotowanych na dożynkowe stoiska. Były domowe wypieki, nalewki, chleby, miody, mięsa przyrządzane na wiele sposobów. Na scenie wystąpiły lokalne zespoły, m.in. „Kądziołeczka”, „Stokrotki”, „Ale Babki”, „A to Heca”, Zespół Pieśni i Tańca „Bystrzyca”. Specjalny program, zatytułowany „Mosty ponad słowami”, przygotowali najmłodsi mieszkańcy gminy. Zabawa ma potrwać do późnych godzin nocnych.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułPyszności na Targu Ziemi [FOTO]
Następny artykułDwa tragiczne wypadki na drogach powiatu