Strona główna Wydarzenia Czeski musical zainaugurował nowy projekt

Czeski musical zainaugurował nowy projekt [FOTO]

0

Historię o pościgu za pieniądzem, niespełnionej miłości, zdradzie i rozczarowaniu inspirowaną historyczną postacią Elżbiety Katarzyny Smiřickiej, należącej do jednego z najbogatszych czeskich rodów, przygotowali uczniowie i nauczyciele Artystycznej Szkoły Podstawowej w Jičínie. Musical zainaugurował nowy projekt partnerski powiatu świdnickiego z Czachami – „Poznaj kraj swoich przyjaciół”.

Powiat świdnicki wraz z miastem partnerskim Jičín rozpoczyna nowe wspólne przedsięwzięcie „Poznaj kraj swoich przyjaciół”. – Projekt jest wycelowany w promocję kultury, walorów turystycznych i przyrodniczych obu partnerskich regionów. W ramach całego projektu oprócz przygotowanego na otwarcie musicalu, mamy zaplanowanych również kilka występów w Jičínie, a także promocję samorządów na Międzynarodowych Targach Turystycznych w Poznaniu i Brnie – mówił starosta świdnicki Piotr Fedorowicz.

W inauguracji wzięła udział czeska delegacja na czele z zastępcą burmistrza Janem Jiřičką. – 10-letnie partnerstwo powiatu świdnickiego i miasta Jičín przyniosło wiele korzyści w zakresie kultury, turystyki, wzajemnego poznawania i realizacji wielu projektów, które były wsparte unijnym dofinansowaniem – zauważył Jan Jiřička. Nowe przedsięwzięcie partnerów będzie realizowane do 24 czerwca 2018 roku, dzięki pozyskanym środkom Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis. Dofinansowanie wynosi 27.398,88 EUR, które stanowią wydatki kwalifikowane dla powiatu świdnickiego.

Projekt zainaugurował musical przygotowany przez uczniów i nauczycieli Artystycznej Szkoły Podstawowej w Jičínie. W barwnym widowisku muzycy, tancerze i wokaliści przedstawili postać historyczną Elżbiety Katarzyny Smiřickiej, należącej do jednego z najbogatszych czeskich rodów. Nie grzesząca urodą bogata panna za wszelką cenę chciała zachować swój zamek w Jičínie, w którym obecnie mieści się szkoła, i, by nie został przejęty przez siostrę Marketę Salomenę, wysadziła go w powietrze podpalając beczki prochu znajdujące się w zamkowych piwnicach. – Elżbieta Katarzyna Smiřicka wcale nie jest taka zła jak często ją przedstawiają. Naszym musicalem nadaliśmy jej historii trochę człowieczeństwa – stwierdziła dyrygentka musicalu i dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia Jaroslava Komárková.

Muzyczny spektakl będzie dziś grany jeszcze raz o godz. 17.00 w Sali Widowiskowej przy ul. Pionierów 30 w Świdnicy.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułCo? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz imprez
Następny artykułGmina Świdnica pomaga poszkodowanym w nawałnicach