Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz imprez

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz imprez

1

Festiwal Mąki w zabytkowym młynie w Siedlimowicach, wspólnie czytanie fragmentów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, Piknik Charytatywny dla małej Julki w Żarowie, dożynki gminne w Lutomi, w Pastuchowie oraz Świebodzicach czy Targi Ziemi w Kraskowie. Podpowiadamy co można robić w ten weekend w powiecie świdnickim.

Festyn w MDK-u
Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy zaprasza na Festyn Rekrutacyjny, który odbędzie się 1 września o godz. 16.00 na skwerku przy Gimnazjum nr 1 przy ul. M. Kozara-Słobódzkiego 21. W programie różnorodne zabawy dla dzieci i młodzieży – łucznictwo, slalom piłkarski, rzut piłeczką do kosza, rzut piłką do ścianki, bieg z woreczkiem, bieg z piłeczką na rakietce, rzut kółkiem na krzyżak. Oprawę muzyczną zapewnią dzieci i młodzież z MDK Świdnica.

Święto plonów w Jaworzynie Śląskiej
Sołectwo Pastuchów oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna zapraszają na Święto Plonów Gminy Jaworzyna Śląska. Tegoroczne Dożynki Gminne odbędą się 2 września w Pastuchowie. Uroczystości rozpoczną się o godz. 14.00 polową mszą św. Oprócz występów artystycznych rozegrany zostanie Turniej Wsi. Z pewnością nie zabraknie przepięknych stoisk dożynkowych, bogatych w wyroby gastronomiczne oraz ludowe rzemiosło.

Narodowe Czytanie w Świdnicy
2 września o godz. 11.00 na placu przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy odbędzie się akcja społeczna „Narodowe Czytanie”. Tym razem wybrani czytelnicy oraz zaproszeni goście odczytają fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. W programie akcji zaplanowano również występ Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg”. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia uczestnicy będą mogli skorzystać z okolicznościowej pieczęci i złożyć na swoich egzemplarzach „Wesela” pamiątkowy stempel.

Festiwal Mąki w Siedlimowicach
Druga edycja Festiwalu Mąki w Siedlimowicach zaplanowano została w 2 września w godzinach od 14.00 do 21.00. Najważniejszym punktem święta będzie konkurs na najlepszy chleb domowego wypieku „Chlebowzięci”. Mogą się do niego zgłaszać wszyscy, którzy amatorsko zajmują się wypiekiem chleba. Swoje specjały należy dostarczyć w dniu imprezy do godziny 15.00. Ponadto na festiwalowych gości będą czekały specjały przygotowane przez lokalnych i regionalnych pasjonatów zdrowego jedzenia, a także inne atrakcje.

Koncert w Morawie
W Pałacu w Morawie koło Strzegomia realizowany jest projekt muzyczny o wieloletniej tradycji, w którym oprócz uzdolnionych młodych smyczków z Polski i Niemiec udział biorą uczniowie szkoły muzycznej z Odessy. Młodzi muzycy grają pod kierownictwem artystycznym Zoi Nevgodovskiej, skrzypaczki koncertowej, docenta skrzypiec z Wyższej Szkoły Muzycznej Hannsa Eislera w Berlinie. Koncert finałowy Akademii Muzycznej, na który zaprasza Fundacja św. Jadwigi odbędzie się w Pałacu w Morawie w sobotę, 2 września 2017 r. o godz. 16.30. Wstęp wolny.

Giełda Staroci i Numizmatów
Giełda staroci gromadzi w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, w godzinach od 7.30 do około 13.30, tłumy świdniczan oraz przyjeżdżających z całego Dolnego Śląska kolekcjonerów, łowców okazji i miłośników rzeczy, których w sklepach już kupić nie można. Stałe spotkania mają w Świdnicy kolekcjonerzy numizmatów, pocztówek, birofiliści i filateliści. Kupić można meble, dzieła sztuki i biżuterię, stare zegary oraz akcesoria i części służące do przywracania starym przedmiotom ich dawnego blasku. Świdnicka giełda jest jedną z trzech najstarszych w Polsce i drugą co do wielkości na Dolnym Śląsku.

Uroczystości rocznicowe w muzeum Gross-Rosen
Muzeum Gross-Rosen oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej zapraszają na uroczystości upamiętniające 78. Rocznicę Agresji Niemiec na Polskę, które odbędą się 3 września 2017 r. na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Patronat nad wydarzeniem objęli marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz biskup świdnicki Ignacy Dec. W programie uroczystości: wystąpienia okolicznościowe, polowa msza św., złożenie wieńców i wiązanek kwiatów oraz zwiedzanie wystaw. Zbiórka na placu przed muzeum o godz. 11.45.

Targ Ziemi 124 w Kraskowie
W niedzielę 3 września zaplanowana została kolejna edycja Targów Ziemi. Wydarzenie odbędzie się w godzinach od 12.00 do 16.00 w Bzowej Ostoi Miłośników w Kraskowie, w gminie Marcinowice. Na kiermaszu można nabyć świeże, zdrowe i oryginalne produkty rolne, warzywa sezonowe, sery, chleby, przetwory malinowe, syropy z kwiatów, owoców i liści ziół, zioła, mydła glicerynowe, masło shea, konfitury z czereśni i mirabelki ze Ślężańskiego stoku i wiele innych oryginalnych, lokalnych produktów. W trakcie imprezy organizowane są także warsztaty. Na wrześniowej odsłonie targów zaplanowano zajęcia jabłkowe.

Dożynki gminne w Lutomi
Po kilku latach organizacji dożynek w Krzyżowej tegoroczne Święto Plonów odbędzie się w niedzielę 3 września, na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Lutomi Górnej. Współgospodarzami dożynek będą sołectwa: Lutomia Górna i Lutomia Dolna. – Dożynki gminne od wielu lat przepełnione są staropolską symboliką ludową i są świętem wszystkich rolników i mieszkańców naszej gminy. Gmina Świdnica to gmina o charakterze rolniczym. Na powierzchni 208 km2 ponad 11,86 tys. ha to grunty orne. Cieszymy się, że w niedzielę 3 września te dwa sołectwa będą najważniejszym punktem na mapie gminy Świdnica – podkreśla wójt Teresa Mazurek.

Święto plonów w Świebodzicach
Tradycyjnie w gminie Świebodzicach uroczystości dziękczynne za zebrane plony zaplanowano w dzielnicy Cierpnie. Dożynki rozpoczną się 3 września msza św. polowa o godz. 13.00. Zaraz po niej zabawę, degustację wypieków gospodyń wiejskich, koncert i wiele innych atrakcji.

Piknik charytatywny dla Julii w Żarowie
Charytatywny piknik „Kręcimy dla Julki” zaplanowany został na niedzielę, 3 września w Parku Miejskim w Żarowie. Podczas imprezy odbędzie się także loteria fantowa. Dochód ze sprzedaży rzeczy będzie przeznaczony na rehabilitację małej mieszkanki Żarowa Julii Malik zmagającej się z rzadką chorobą genetyczną. Podczas wydarzenia, o godz. 16.00 z Parku Miejskiego wyruszy rajd rowerowy organizowany przez Żarowskie Stowarzyszenie „Rowerowy Żarów”.

Zebrała: AN

Poprzedni artykułPijany nastolatek trzeźwiał w areszcie
Następny artykułPijalnia pod bykami