Strona główna 0_Slider Basen po sezonie. Co z modernizacją?

Basen po sezonie. Co z modernizacją?

4

Minęło już 9 miesięcy od uchwały Rady Miejskiej Świdnicy, na mocy której Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji miało przeprowadzić modernizację letniego kąpieliska przy ul. Śląskiej. Orędowniczką inwestycji jest prezydent Beata Moskal-Słaniewska. Do dziś miasto nie podpisało umowy z miejską spółką na realizację zadania.

„Zapowiedź o rozpoczęciu gruntownej modernizacji padła podczas sesji Rady Miejskiej 25 listopada 2016 roku. Radni 14 głosami, mimo krytyki opozycji, przyjęli wówczas uchwałę o przekazanie basenu w zarząd ŚPWiK i wykonaniu gruntownej przebudowy obiektu. Orędowniczką pomysłu jest prezydent Beata Moskal-Słaniewska, która modernizację kąpieliska uzasadniała jego fatalnym stanem. Zgodnie z ustaleniami z listopada ŚPWiK miało zaciągnąć pożyczkę ok. 20 milionów złotych (netto) i przeprowadzić całą inwestycję. Podstawą do rozpoczęcia działań ma być umowa z miastem, która szczegółowo ureguluje kwestię przekazania zarządzania obiektem, a także rekompensaty dla spółki za poniesione koszty. Do dzisiaj tej umowy nie ma.” – pisaliśmy 13 marca 2017 roku. Od tamtej pory sytuacja niewiele się zmieniła, choć, jak podkreślały władze miasta, zależy im na tym, by obiekt został zmodernizowany jak najszybciej, bo mieszkańcy nie mają alternatywnego letniego kąpieliska. Sama inwestycja ma wg założeń trwać 15 miesięcy. Na razie nie ma jeszcze ani umowy z ŚPWiK, ani z instytucją kredytującą.

-Uzgodniona między miastem a ŚPWiK umowa kompensacyjna oraz przedyskutowany projekt umowy na emisję obligacji, z których środki mają posłużyć do pokrycia kosztów modernizacji basenu letniego przy ul. Śląskiej, zostały przekazane do pracującej na rzecz emitenta – banku Pekao SA – międzynarodowej kancelarii prawnej Hogan Lovells. Ostatnie uwagi do umowy emisji ze strony spółki zostały przesłane i finał wydaje się być bliski. Po zaakceptowaniu ostatecznej treści dokumentów przez kancelarię, dojdzie do podpisania umowy kompensacyjnej, a po tym – umowy na emisję obligacji. Wkrótce po podpisaniu nastąpi ogłoszenie przetargu na wykonanie modernizacji: specyfikacja do przetargu i towarzyszący jej projekt są już gotowe. Z przyjemnością i niezwłocznie poinformuję czytelników portalu Świdnica24 o podpisaniu umów i zapoznam ze szczegółami – zapewnia rzecznik prasowy miejskich spółek Witold Tomkiewicz.

Basen funkcjonował przez całe wakacje, ostatni goście pojawili się tu wczoraj. Niewykluczone, że po raz ostatni korzystali z kąpieliska w obecnym kształcie. Projekt modernizacji basenu przy ulicy Śląskiej, wykonany ze środków zabezpieczonych w ramach Budżetu Obywatelskiego, zakłada przebudowę niecek na stalowe, budowę wielu zjeżdżalni, rwącej rzeki, ściany wody, przebudowę okalających basen budynków i zagospodarowanie terenu wokół. Prezydent Moskal – Słaniewska i jej zastępca Marek Suwalski przekonywali w listopadzie 2016 roku, że przebudowany obiekt przyciągnie ok. 40 tysięcy odwiedzających miesięcznie. Obecnie przy słonecznych miesiącach jest to ok. 30 tysięcy osób. Sezon ma zostać wydłużony o 2 miesiące, a to dzięki podgrzewaniu wody w dwóch nieckach.

Ile osób w tym roku odwiedziło kąpielisko? Na to pytanie odpowiedź mamy poznać na początku przyszłego tygodnia.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułPowtórzyć wynik ze sparingu. Pogoń Oleśnica – Polonia-Stal [LIVE, TERMINARZE]
Następny artykułCzołgiem po podświdnickim polu [FOTO/VIDEO]