Strona główna 0_Slider Uczta smaków trwa na Rynku. Atrakcji nie brakuje

Uczta smaków trwa na Rynku. Atrakcji nie brakuje [FOTO]

2

Mnóstwo różnych smaków, z palety zdrowej i naturalnej żywności, tradycyjnie wytwarzanych produktów, regionalnych przekąsek na zimno i na ciepło, a także wielu odmian piwa rzemieślniczego, można skosztować na trwających w sercu Świdnicy Targach „Zdrowie ma Smak” i na Świdnickim Festiwalu Piwa. Wydarzeniu towarzyszy wiele atrakcji jak zabawy i gry dla dzieci, występy taneczne czy koncerty. Dziś gwiazdą będzie włoski tancerz i wokalista Stefano Terrazino.

Całą paletę różnorodnych smaków i produktów od miodów, olejów, nalewek przez pachnące chleby na zakwasie, sery krowie czy kozie oraz wędliny po mnóstwo przetworów, soków i koncentratów owocowych i warzywnych czy kiszonek można odnaleźć na licznych stoiskach wystawców z różnych regionów Polski, z powiatów tatrzańskiego, kartuskiego czy łowickiego, ale i Czech, którzy przybyli na 11. już Targi „Zdrowie ma Smak”. Najlepszymi produktami targów w tym roku zostały chleb żytni na liściach pokrzywy, kwas chlebowy oraz borówka z gruszkami. Na świdnickim Rynku nie brakuje także przekąsek na ciepło, w tym pierogów czy pieczonego mięsa, ale też na zimno, jak pajda chleba z różnymi dodatkami oraz naturalne lody.

Wydarzeniu towarzyszy drugi już Świdnicki Festiwal Piwa. Dla miłośników złocistego trunku przygotowano bogatą ofertę ponad stu rodzajów piwa rzemieślniczego z 20 małych browarów. Amatorzy napojów bezalkoholowych mogą natomiast skosztować chociażby kambuczy, herbaty poddanej procesowi fermentacji w sposób kontrolowany. Oprócz degustacji trunków przygotowano również pokazy warzenia piwa domowego czy bitwę piwną.

Targi żywności oraz piwny festiwal to nie tylko możliwość degustacji czy zakupu potraw i trunków. Wczoraj podczas otwarcia zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Jubilat” wraz z zaproszonymi zagranicznymi przyjaciółmi. Tym razem w ramach VII „Straganu Kultury” do Świdnicy przybył zespół folklorystyczny „Bugojno” z Bośni. Zespoły wykonały wspólnego, międzynarodowego poloneza, który był efektem kilkudniowych warsztatów. Z folklorystycznymi artystami jeszcze dziś będzie można się spotkać, nauczyć tańca lub obejrzeć występ na świdnickim Rynku oraz w Galerii Świdnickiej.

Dodatkową atrakcją był również koncert zespołu DSW trzech utalentowanych świdniczanek – Gabrieli Zięby, Iwony Kuśnierz i Kasi Bakalarczyk – Kielak. Wokalistki zaśpiewały zarówno covery, w tym Maryli Rodowicz „Damą być”, ale i własne utwory jak „Zgadnij sam”. Piątkowy wieczór zakończyła Biesiada Piwna ze specjalnym repertuarem piosenek przygotowanych przez zespół wrocławskiego Teatru Frant. A dziś w programie kolejne koncerty. Tym razem na scenie w Rynku wystąpią Mantra i Tantua. Gwiazdą wieczoru będzie tancerz i wokalista włoskiego pochodzenia Stefano Terrazino.

Dzisiejszym targom towarzyszyć będą również gry, zabawy i animacje dla dzieci, a także zgodnie ideą promowanie zdrowego stylu życia liczne bezpłatne badania profilaktyczne w teatrze miejskim. Będzie można z nich skorzystać od 10.00 do 15.00.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułWyciek skażonej substancji do Bystrzycy [FOTO]
Następny artykułBezpłatne badania w teatrze [FOTO]