Strona główna 0_Slider Świdnicki Sąd Okręgowy promuje mediacje

Świdnicki Sąd Okręgowy promuje mediacje

0

Choć mediacje wciąż są traktowane nieufnie, w wielu sytuacjach zwyczajnie oszczędzają czas, nerwy i pieniądze. – Widzimy, że nareszcie pojawiają się pierwsze oznaki rosnącego zainteresowania taką formą rozwiązywania sporów, stąd nasza nowa inicjatywa – zapowiada sędzia Agnieszka Połyniak. Sąd Okręgowy od września wspólnie z mediatorami uruchamia stałe, bezpłatne dyżury mediatora wraz z infolinią.

Sędzia Agnieszka Połyniak

Od wielu lat Sąd Okręgowy wspólnie ze świdnickimi mediatorami zabiega o upowszechnianie idei mediacji. – Chcemy osobom, które planują lub są zmuszone przez sytuację życiową do tego, by swoje sprawy rodzinne czy finansowe załatwić w sposób formalny, przybliżyć rozwiązanie inne niż proces sądowy – mówi sędzia Agnieszka Połyniak, koordynator ds. mediacji w Sądzie Okręgowym w Świdnicy. – Mediacje są szybsze, tańsze i mniej stresujące. Pamiętać należy przy tym, że ugodę zawartą przed mediatorem ocenia i zatwierdza sąd i nie robi tego bezrefleksyjnie. Ustalenia muszą być zgodne z prawem i nie mogą naruszać czyjegokolwiek interesu. Warto dodać, że potwierdzona przez sąd mediacja ma taką samą moc jak orzeczenie sądu.

Zainteresowanie mediacjami zaczęło rosnąć wraz z nowymi zasadami przyznawania zasiłku 500+, gdzie samotni rodzice muszą wykazać się uregulowaną sytuacją alimentacyjną. – Dzięki mediacjom starający się o świadczenie 500+ zamiast składać wnioski o przeprowadzenie postępowania przed sądem, mogą za pośrednictwem mediatora zawrzeć ugodę, która jest później zatwierdzana przez sąd – wyjaśnia sędzia. Mediator może być pomocny w wielu innych sprawach, m.in. konfliktach rodzinnych, ustaleniu opieki nad dziećmi, w sprawach spadkowych, a także gospodarczych.

Dotychczas mediator udzielał informacji o zakresie spraw raz na dwa tygodnie, a spotkania organizowane były w sali konferencyjnej sądu. Od września tego roku dyżury będą organizowane w każdy wtorek od 10.00 do 13.00 w pokoju B-022 na parterze Sądu Okręgowego, plac Grunwaldzki 14. W tych terminach czynna będzie także infolinia – 74 85 18 306. Informacje można znaleźć także na stronie SO w zakładce „Masz prawo do mediacji”.

Dyżurujący mediator udzieli informacji, w jakich sprawach można przystąpić do mediacji, jak przebiega mediacja, jakie są koszty (zawsze niższe niż procesu sądowego), jakie są korzyści z rozstrzygnięcia sporu na drodze mediacji. Informacje udzielane są bezpłatnie. Sąd Okręgowy wydał ulotki informujące o dyżurach, które będzie można znaleźć w punktach obsługi klienta sądów całego okręgu.

To nie koniec pomysłów. 25 września w „salonie mediacji” spotkają się sędziowie i mediatorzy. – Środowisko sędziowskie będzie miało okazję poznać konkretne osoby, które zajmują się mediacjami – wyjaśnia sędzia Połyniak. Natomiast 17 października podczas ogólnopolskiego Tygodnia Mediacji w Miejskiej Bibliotece Publicznej od 16.00 do 18.00 każdy chętny będzie mógł porozmawiać z sędziami, prokuratorami, pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej i mediatorami.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcie Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykuł„Z Mamą i Tatą odkrywam Świdnicę”
Następny artykułNieoczekiwane sytuacje i jak zminimalizować straty z nimi związane?