Strona główna 0_Slider Świdniccy opozycjoniści w rocznicę porozumień sierpniowych

Świdniccy opozycjoniści w rocznicę porozumień sierpniowych

4

Chcą ponad podziałami wspominać wydarzenia z 31 sierpnia 1980 roku. Działacze pierwszej Solidarności w Świdnicy zapraszają na otwarte spotkanie w symbolicznym miejscu – przed siedzibą MKK w Rynku 25. Początek 31 sierpnia 2017 roku o godzinie 12.00.

Pierwsze spotkanie wyborcze NSZZ Solidarność w ŚFUP-ie. Zdjęcie z archiwum Marka Kowalskiego

Zawarcie porozumień przez władze PRL z komitetami strajkowymi w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu Zdroju i Dąbrowie Górniczej stało się podwalinami NSZZ Solidarność. Najsłynniejsze porozumienie zawarto 31 sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej, a jej sygnatariuszem był Lech Wałęsa.

Strajki z lata 1980 roku były inspiracją także dla świdniczan. Akcje protestacyjne przeprowadzono w PKS-ie i MPK. Prace przerwały także niektóre wydziały ŚFUP. W pozostałych zakładach panowała napięta atmosfera, pojawiały się plakaty popierające strajk w stoczni. We wrześniu zaczęły się zawiązywać komitety założycielskie Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych. Pierwsze już 4 września powstały w zakładach ZWAP i ZEM, kolejne zawiązały się w w następnych zakładach i instytucjach do początków października. W największych świdnickich fabrykach akces do komitetów założycielskich związku złożyło od 61 do 90% załóg.

Czym zajmowali się związkowcy w pierwszych dniach? Co udało im się uzyskać przez zaledwie kilkanaście miesięcy funkcjonowania Solidarności? Jak wspominają tamten czas dla Świdnicy, między innymi o to będzie można zapytać uczestników wydarzeń z tamtych lat podczas spotkania na Rynku. Do udziału zaproszeni są wszyscy mieszkańcy.

31 sierpnia 2017 roku, godz. 12.00, Rynek 25 w Świdnicy

/red./

Poprzedni artykułHot spoty w Strzegomiu
Następny artykuł„Wojna światów” na świdnickim Rynku