Strona główna 0_Slider Papież Franciszek przyjął Order Uśmiechu z rąk świdniczan

Papież Franciszek przyjął Order Uśmiechu z rąk świdniczan

2

– Papież Franciszek przyjął dzisiaj Order Uśmiechu, a w imieniu dzieci wręczył go mój syn Miłosz – taką wiadomość przekazał Swidnica24.pl pochodzący ze Świdnicy Marek Michalak, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu i Rzecznik Praw Dziecka. Franciszek jest drugim po św. Janie Pawle II papieżem, który przyjął odznaczenie przyznawane przez dzieci. 9-letniemu Miłoszowi podczas ceremonii asystowała m.in. jego siostra Julia.

Zdjęcie M.Michalak

Zgodnie z decyzją Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu z 23 kwietnia 2016 roku, podjętą na wniosek dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 12 z Głogowa (wsparty kolejnymi wnioskami z innych miejsc Polski) tysięcznym Kawalerem Orderu Uśmiechu został papież Franciszek. Ceremonia wręczenia odznaczenia miała miejsce na Watykanie w dniu 2 sierpnia 2017 roku. Order Uśmiechu do papieskiej sutanny przypiął 9-letni Miłosz, w następstwie przekazania przez 14-letnią Julię Ojcu Świętemu dziesiątek listów od Polskich dzieci.

Bardzo lubię listy od dzieci – skomentował Franciszek oglądając piękne rysunki. Kapitułę podczas ceremonii reprezentowali: Kanclerz Marek Michalak (Rzecznik Praw Dziecka) i ks. Piotr Sadkiewicz z Leśnej. Ceremonia miała miejsce w Auli Pawła VI podczas audiencji generalnej. Papież był wyraźnie wzruszony i zadowolony. Mocno uściskał dzieci, wyrażając wdzięczność za ich szlachetny gest. Warto zauważyć, że zgoda na przypięcie Orderu jest bezprecedensowa, gdyż Papież Franciszek z zasady nie przyjmuje odznaczeń. Franciszek jest drugim w historii Kawalerem Orderu Uśmiechu. Wcześniej odznaczenie przyjął Jan Paweł II (267 Kawaler Orderu Uśmiechu). Papież Franciszek otrzymał legitymację z nr 1000.

Tak naprawdę to jechaliśmy do Ojca Świętego jedynie z prośbą (dziesiątkami listów od dzieci i tym od Kapituły) żeby zrobił ten wyjątek i przyjął Order od dzieci. Jednak Papież zmienił scenariusz spotkania i zrobił więcej, niż oczekiwaliśmy. Wyraził chęć, żeby mu ten Order przypięło dziecko teraz i natychmiast, stąd ceremonia miała nieco inny kształt. Franciszek zaskoczył wszystkich, nas także i jak zawsze pozytywnie. On jest prawdziwym przyjacielem dzieci – opisuje Marek Michalak.
 

Podczas spotkania członkowie Kapituły przekazali Papieżowi książkę „Nigdy tego nie zapomnę”, jaką o nim napisała polska pisarka dla dzieci Renata Piątkowska, a wstępem opatrzył Marek Michalak. Papież złożył również autograf na jednym egzemplarzu publikacji. – Poproszę zanieść je na moje biurko – powiedział Franciszek odbierając od członków Kapituły kilka egzemplarzy książek. Papież pobłogosławił także akcję Caritas Polska „Tornister pełen uśmiechów”, którą wspiera m.in. Rzecznik Praw Dziecka. – Papież Franciszek niezwykle imponuje mi od dnia powołania na Stolicę Piotrową swoją wrażliwością na dzieci, na krzywdy, jakich doznają od świata dorosłych. Papież konsekwentnie przypomina o godności dziecka i upomina, gdy jest ona deptana, poniewierana. Jestem Mu bardzo wdzięczny za to, że ten przekaz jest jednoznaczny i odważny. Papież wyraźnie nam przypomina, że nie wolno dzieci krzywdzić w jakikolwiek sposób, ani bić, ani poniżać – mówi Marek Michalak. Ceremonia wręczenia przez dzieci Orderu Uśmiechu Papieżowi Franciszkowi oficjalnie rozpoczęła obchody 50-lecia tego „najsłoneczniejszego z odznaczeń”, które potrwają do wiosny 2019 roku.

Kapituła Orderu Uśmiechu – jedynego odznaczenia przyznawanego na wniosek dzieci – zbiera się dwa razy do roku, wiosną i jesienią. Na każdym posiedzeniu przyznaje kilka lub kilkanaście odznaczeń. Rocznie otrzymuje kilkaset do tysiąca wniosków.

Przez blisko 50 lat przyznano ponad tysiąc słonecznych odznaczeń. Do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu należą m.in. Papież Franciszek, Dalajlama XIV, królowa Szwecji Sylwia, księżna Sarah Ferguson, Matka Teresa z Kalkuty, ks. Jan Twardowski, Jacek Kuroń, Irena Sendlerowa, Malala Yousafzai, Anna Dymna, prof. Zbigniew Religa, prof. Marian Zembala, Jakub Błaszczykowski.

Orderem odznaczono również Jana Pawła II. Papież odebrał Order, choć z zasady nie przyjmował żadnych odznaczeń. Był 267 kawalerem, na wniosek niewidomych dzieci z Krakowa i Lasek. Wniosek został napisany alfabetem Braille’a.

/Źródło Kapituła Orderu Uśmiechu, opr. red./

Zdjęcia archiwum MKOU

 

Poprzedni artykułWezwani do uszkodzonego komina [FOTO/VIDEO]
Następny artykułSilesian Cup: Pierwsze mecze, pierwsze gole [VIDEO]