Strona główna Temat dnia O tygrysich prążkach na brzuchu, czyli skąd się biorą rozstępy w ciąży

O tygrysich prążkach na brzuchu, czyli skąd się biorą rozstępy w ciąży

0

Rozstępy w ciąży pojawiają się u wielu kobiet, a ich uniknięcie bywa niemożliwe. Niemniej, istnieje sposób, by zminimalizować ryzyko pękania skóry na brzuchu, udach, pośladkach i piersiach. Jest nim odpowiednia pielęgnacja skóry.

Dlaczego skóra pęka?

W czasie ciąży kobieta tyje średnio 12-16 kg, a obwód jej brzucha powiększa się o kilkadziesiąt centymetrów. Panie z bardzo szczupłą talią, około 60 cm, pod koniec ciąży mogą mieć w pasie nawet ponad 100 cm – z tego powodu skóra na brzuchu może zacząć pękać. Szybki przyrost wagi jest naturalny i potrzebny w ciąży, zwłaszcza w drugim trymestrze, dlatego chcąc uniknąć rozstępów nigdy nie powinno się stosować diety. Zbyt mała ilość kalorii spożywanych w czasie ciąży może skutkować anemią i niedowagą u noworodka bądź sprawić, że nieodpowiednio odżywiony maluch w przyszłości będzie narażony na szybsze tycie i nadwagę.

Rozstępy w ciąży biorą się głównie z powodu szybkiego rozciągania się skóry na skutek przybierania na wadze oraz zwiększania się rozmiarów macicy. Na stronie http://pieknieizdrowo.pl/ można znaleźć liczne porady, w jaki sposób pielęgnować ciało w ciąży, by zapobiec rozstępom oraz innym problemom skórnym. Warto pamiętać, że usuwanie rozstępów jest trudne i kosztowne, dlatego lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie ich powstawaniu.

Nie zawsze winne tycie

Od czego robią się rozstępy, jeśli nie od tycia w ciąży? Część pań zauważa u siebie czerwone pręgi na brzuchu, pomimo niewielkiego przyrostu wagi i małego rozmiaru brzucha. W takich przypadkach winę za rozstępy ponosi najczęściej zbyt słabe nawilżenie skóry oraz brak witamin i minerałów w diecie. Ciężarne powinny stosować przeznaczone dla nich kosmetyki na rozstępy, które można wmasowywać w skórę brzucha, piersi, ud i pośladków już od pierwszych dni ciąży.

Domowe sposoby na rozstępy warto pozostawić na okres po ciąży i karmieniu piersią, gdyż niektóre składniki samodzielnie przygotowywanych peelingów czy mikstur mogą mieć szkodliwy wpływ na płód lub skład mleka. Więcej o domowych sposobach na rozstępy można dowiedzieć się na http://pieknieizdrowo.pl/rozstepy-zwalcz-je-raz-na-zawsze/. Jeżeli prążki na skórze pojawiają się na skutek słabego nawilżenia skóry, warto stosować peeling na rozstępy przed nałożeniem balsamu zwiększającego elastyczność skóry. Peeling poprawi ukrwienie skóry, przez co krem wniknie głębiej (nie powinno się stosować peelingu na skórze brzucha). Dodatkowo warto przyjmować preparaty witaminowe dla ciężarnych oraz jeść dużo owoców i warzyw, by uzupełnić niedobór minerałów (zwłaszcza cynku odpowiadającego za wytrzymałość włókien kolagenowych w skórze).

/artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułNieudana inauguracja piłkarek Polonii Świdnica
Następny artykułPoczytaj Wyspiańskiego! Narodowe Czytanie już 2 września