Strona główna 0_Slider Lokatorzy winni MZN-owi ponad 30 milionów złotych, MZN winien 1,7 miliona ...

Lokatorzy winni MZN-owi ponad 30 milionów złotych, MZN winien 1,7 miliona wspólnotom

8

32,4 miliona złotych winni są najemcy Miejskiemu Zarządowi Nieruchomości. Długi lokatorów i najemców lokali użytkowych odczuwają wszyscy, także wspólnoty mieszkaniowe. Aż 400 wspólnotom MZN jest winien 1,7 miliona złotych. Brakuje też pieniędzy na remonty miejskiego zasobu mieszkaniowego.

Wejście do siedziby MZN-u przy ul. Łukasińskiego. Zdjęcie Dariusz Nowaczyński

Sytuacja jest bardzo trudna i bez pomocy miasta dalsza realizacja zadań będzie coraz trudniejsza – alarmowała podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Alicja Masny, dyrektor wydziału mienia komunalnego. Obrady rozpoczęły się od przedstawienia oceny zarządzania komunalnym zasobem Gminy Miasto Świdnica przez zakład budżetowy Miejski Zarząd Nieruchomości.

W zarządzie MZN pozostaje 357 budynków mieszkalnych (w tym 107 stanowi własność miasta) i 126 użytkowych. Własnością miasta jest blisko 2000 mieszkań i to ich najemcy są największymi dłużnikami miasta. Jak podkreślała Alicja Masny, podejmowanych jest szereg działań, które maja prowadzić do oddłużania, w tym m.in. odpracowanie przez wolontariat należności. Miasto wiele spraw, które nie rokują polubownego rozwiązania, kieruje do sądu. W ostatnim czasie było 60 eksmisji do lokali socjalnych. Zastępca prezydenta Marek Suwalski podkreślił, że w latach 2011-2014 ściągalność należności wynosiła 70-75%, od 2 lat wynosi 84-86%. Alicja Masny, odpowiadając na pytanie przewodniczącego RM Jana Dzięcielskiego, stwierdziła, że lepsza ściągalność opłat jest widoczna po uruchomieniu programu 500 plus.

Radni dopytywali, co jeszcze można zrobić, by rozwiązać problem nie tylko długów, ale także remontów, których wciąż jest za mało. W tym roku zrealizowano dopiero 40% planów. Wykonywane są przede wszystkim te prace, które bezpośrednio rzutują na bezpieczeństwo mieszkańców. Radny Janusz Solecki przypomniał, że od lat mówi się o tym, by na remonty przeznaczać wszystkie środki, pozyskane ze sprzedaży mienia komunalnego.

W podsumowaniu oceny zwrócono uwagę także na stan siedziby Miejskiego Zarządu Nieruchomości. Budynki wymagają remontu.

Rada Miejska wysłuchała oceny, ale żadnych decyzji nie podjęła.

/asz/

Poprzedni artykułJak szukać ofert pracy w Niemczech dla opiekunek?
Następny artykułWizytacje w szkołach