Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz imprez

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz imprez

0

Targi „Zdrowie ma smak” z kiermaszem regionalnych produktów i bezpłatnymi badaniami profilaktycznymi, Świdnicki Festiwal Piwa, Stragan Kultury, Pożegnanie Wakacji w Galerii Świdnickiej, Krzyżowa-Music, Obóz średniowieczny czy dożynki. Podpowiadamy co można robić w ten weekend.

Targi „Zdrowie ma Smak” w Świdnicy
Po raz 11. zorganizowane zostaną na świdnickim Rynku Targi „Zdrowie ma Smak”. W dniach od 25 do 27 sierpnia na stoiskach wystawców będzie można skosztować i nabyć różnego rodzaju produkty z gospodarstw ekologicznych i żywność produkowaną metodami tradycyjnymi, jak chociażby miody, przetwory owocowo-warzywne, pieczywa, sery, wędliny, oleje, wina, nalewki i inne produkty. Targom będą towarzyszyły warsztaty związane z tematyką zdrowego odżywiania i zdrowego trybu życia oraz atrakcje dla dzieci i występy artystyczne.

Jak co roku odwiedzający wydarzenie będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji specjalistycznych, które zaplanowano na sobotę, 26 sierpnia. W ofercie znalazły się m.in. oznaczanie poziomu cukru, ciśnienia i cholesterolu we krwi, spirometria oraz pomiar stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu, badania ostrości wzroku, usg serca i tarczycy. W dwóch busach będzie można skontrolować słuch oraz wykonać badanie densytometryczne w kierunku wczesnego wykrywania osteoporozy. Na chętnych czekać będą również specjaliści: lekarz pediatra/neonatolog, internista, dermatolog i dietetyczka. W tym samym dniu zostanie przeprowadzona również zbiórka krwi.

Świdnicki Festiwal Piwa
W dniach od 25 do 27 sierpnia Targom „Zdrowie ma Smak” będzie towarzyszył II Świdnicki Festiwal Piwa. Na Rynku będzie można spróbować różnych rodzajów piwa z browarów rzemieślniczych. W programie także świdnicka bitwa piwna, pokazy warzenia piwa, występy i koncerty.

Stragan Kultury
W tym roku również „Stragan Kultury” zaplanowano podczas Tragów „Zdrowie ma Smak”. Tym razem w Świdnicy wystąpi zespół „Bugojno z Bośni. Artyści folklorystyczni wraz ze świdnickim Jubilatem zaprezentują bogactwo kultur w barwnym widowisku 25 sierpnia na Rynku. Dzień później zespoły wspólnie poprowadzą warsztaty z mieszkańcami, na których będą uczyć narodowych tańców. W sobotę zespoły wystąpią także w Galerii Świdnickiej.

Stragan Kultury i występy taneczne. Program:
25 sierpnia – Piątek:
17:00 – Stragan Kultury na otwarcie targów, ZpiT Jubilat, Rynek Świdnica
26 sierpnia – Sobota:
10:00 – 11.30 – Stragan Kultury, warsztaty taneczne z zespołem Jubilat
14:00 – Stragan Kultury, występ i zabawy taneczne, Galeria Świdnicka
20:00 – Stefano Terrazzino, Rynek Świdnica

Narodowy Test Słuchu w Świdnicy
26 sierpnia w godzinach od 10:00 do 16:00 na świdnickim Rynku zaparkuje słuchobus. Bezpłatne badania zostaną przeprowadzone w ramach Narodowego Dnia Słuchu 2017, czyli największej w Polsce kampanii społecznej profilaktyki chorób słuchu. Testy słuchu są dostępne dla każdego, nie trzeba mieć przy sobie żadnych skierowań lekarskich. Są oczywiście bezbolesne i nie zajmują więcej niż kwadrans. Wykonuje je ekipa wyszkolonych specjalistów.

Pożegnanie wakacji w Galerii Świdnickiej
Galeria Świdnicka zaprasza wszystkie dzieci wraz z rodzicami na wspólne pożegnanie wakacji, które odbędzie się już w najbliższy weekend, 26 sierpnia i 27 sierpnia. W godzinach 13.30 – 16.30 prowadzone będą warsztaty plastyczne „Mój najpiękniejszy dzień wakacji”. O godzinie 14.00 rozpocznie się występ taneczny zespołu „Bugojno” z Bośni, zaproszonego do Świdnicy przez Stowarzyszenie Miłośników Tańca „Jubilat” w ramach VII edycji „STRAGANU KULTURY W MAŁYM MIEŚCIE -TUTEJSI”. Energiczny i widowiskowy występ wzbogacony będzie o zabawy taneczne, w których udział będą mogli wziąć wszyscy chętni, zarówno dzieci jak i dorośli. Na zakończenie, w niedzielę 27 sierpnia o godzinie 14.00 swoje niezwykłe umiejętności przedstawi świdnicki Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg”, który również zaprosi zgromadzonych gości do wspólnej, tanecznej zabawy.

Krzyżowa- Music w regionie
Festiwal Krzyżowa-Music potrwa do 27 sierpnia. Po raz trzeci muzycy z całego świata spotkali się w Krzyżowej, aby wzorem amerykańskiego festiwalu muzyki kameralnej Marlboro-Music, wspólnie tworzyć, przeżywać i dzielić się muzycznymi doświadczeniami na koncertach. W festiwalu bierze udział 14 światowej sławy muzyków – Mistrzów, w tym m.in.: skrzypaczka Midori, klarnecista Charles Neidich oraz członkowie zespołów kameralnych takich, jak Artemis-Quartett, Vermeer-Quartett czy Rosamunde-Quartett, oraz 37 – wybranych w drodze rekrutacji, obiecujących talentów muzyki klasycznej. Spotkają się na wspólne muzykowanie i międzypokoleniową wymianę doświadczeń. Wszystko to pod kierownictwem artystycznym Viviane Hagner.

Program koncertów:
25 sierpnia o godz. 19:30 w Sali Koncertowej odbędą się koncerty w Krzyżowej, podczas których prezentowane będą dzieła m.in. Wolfganga Amadeusza Mozarta, Antoniego Dworzaka, Grażyny Baciewicz, Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina oraz Władysława Szpilmana

26 sierpnia w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdrój z kwintetem fortepianowym Césara Francka

26 sierpnia o godz. 12:30 w Krzyżowej odbędzie się koncert gościnny Festiwalu „Ensemble” z Zamku Książ.

27 sierpnia o godz. 18.00 we Wrocławiu, w stolicy Dolnego Śląska i jednym z najpiękniejszych miast Polski, odbędzie się tegoroczny koncert finałowy Festiwalu Krzyżowa-Music w Synagodze Pod Białym Bocianem, podczas którego będzie można usłyszeć m.in.: kwintet fortepianowy Mieczysława Weinberga, trzy utwory na kwartet smyczkowy Igora Strawinskiego oraz oktet smyczkowy Felixa Mendelssohn-Bartholdy.

Obóz średniowieczny w Nowicach
Kolejna odsłona Obozu średniowiecznego w gminie Jaworzyna Śląska odbędzie się w „Koziarni” w Nowicach 26 sierpnia w godzinach od 12.00 do 19.00. Impreza ma charakter multiperiodowy od wczesnego do późnego średniowiecza. W programie m.in. turnieje – łuczniczy, bojowy lekkozbrojny, bojowy ciężkozbrojny, na broń drzewcową, walki pokazowe oraz rekonstrukcja bitwy.
Organizatorami imprezy są: Rota św. Barbary, Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej, Drużyna Łucznicza Nowice, Stowarzyszenie Nowice Nasza Wieś.

Dożynki w gminie Dobromierz
W tym roku gospodarzem największego święta gminy Dobromierz będzie sołectwo Roztoka. W sobotę, 26 sierpnia o godz. 15.00 uroczystości dożynkowe rozpoczną się mszą św. polową na stadionie sportowym w Roztoce, poprzedzoną barwnym korowodem dożynkowym. Wystąpią gminne zespoły folklorystyczne: „Dobromierzanie”, „Czerwone Róże” oraz Zespół Tańca Narodowego „Krąg” ze Świdnicy. Zaprezentowane zostaną pokazy taneczne przez grupy „Energie Dance” i „Fire Dance”, pojazdy strażackie i karate. Dla najmłodszych przygotowane zostaną różnorodne gry, zawody sportowe i dmuchane zjeżdżalnie. Nie zabraknie także degustacji potraw, konkursów dożynkowych, występ zespołu ŁUKASH oraz zabawa taneczna. Dodatkowo przeprowadzone będą bezpłatne badania profilaktyczne.

Lotnicze atrakcje w Świebodzicach
Flyadventure Szkoła Sportów Lotniczych przy współpracy z Towarzystwem Lotniczym w Świebodzicach i Aeroklubem Ziemi Wałbrzyskiej oraz Jeleniogórskiej a także Muzeum Modelarstwa i Lotnictwa w Miniaturze w Szczawnie-Zdroju organizuje wydarzenie pn. „HANGGLIDING – 40 lat w Sudetach Poland 2017”. Imprez odbywa się w kilku miejscach, w dniach od 25 do 27 sierpnia. W sobotę, 26 sierpnia w godzinach od 18.00 do 21.00 odbywać się będzie szereg wydarzeń na naszym gminnym lotnisku w Świebodzicach. Będą to: demonstracje lotni z lat 70-tych ubiegłego wieku oraz najnowszych, loty holowane i tandemowe, loty szybowcowe, paralotniarskie, samolotowe. Finałem imprezy będzie wspólne spotkanie przy ognisku.

Święto plonów w gminie Strzegom
27 sierpnia dożynkowe uroczystości i zabawę zaplanowano na Święcie Chleba w Stanowicach. Wydarzenie rozpocznie się tradycyjnie mszą św. w Kościele w Stanowicach o godz. 13.00. W programie znalazły się także konkursy, degustacja potraw i ciast, wręczenie nagród w Parku Kasztanowym przy świetlicy wiejskiej, a także zabawa ludowa przy zespole „Sąsiedzi”.

W gminie Strzegom dożynki będą zorganizowane tego samego dnia także w Olszanach. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 mszą św. w Kościele pw. Trójcy Świętej w Olszanach, a następnie na boisku sportowym odbędzie się biesiada dożynkowa z występami artystycznymi ludowych zespołów, którą zakończy zabawa taneczna przy kapeli „Hot-Music-Band”. Nie zabraknie dodatkowych atrakcji – regionalnych przysmaków i bezpłatnej zjeżdżalni dla najmłodszych.

Dożynki w gminie Marcinowice
W niedzielę 27 sierpnia, gmina Marcinowice zaprasza na Święto Plonów, którego gospodarzem tym razem będą Śmiałowice. Dożynki obfitować będą w liczne atrakcje. Część oficjalna rozpocznie się korowodem dożynkowym spod kościoła pw. św. Wawrzyńca w Śmiałowicach na boisko, gdzie o godzinie 14.00 zostanie odprawiona polowa msza święta, a po modlitwie uczestniczy obejrzą misterium chleba i dożynkowy koncert zespołu „Akacjowe Śpiewule”. O podniebienia uczestników podczas dożynek zadbają sołectwa i stowarzyszenia z gminy Marcinowice. Muzyczną rozrywkę już od godziny 19.00 zapewnią trzy bloki taneczne – Amore Italiano, Abba – największe przeboje i Cygańskie Gitary. Muzyka będzie rozgrzewała dożynkową publiczność do północy. Organizatorzy zadbali także o mnóstwo atrakcji towarzyszących, które przygotowane będą w trzech strefach – zabaw, zdrowia i agro.

Koncert w świdnickiej katedrze
W związku z 750. rocznicą  kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej, uznawaną za patronkę Śląska, w świdnickiej katedrze został przygotowany koncert. Kantatę o św. Jadwidze wykonają – soliści i Chór Basilica Cantans oraz zespół kameralny Eurosilesia Ensemble.

Patronat nad wydarzeniem objęli – ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, ks. bp Ignacy Dec, biskup świdnicki oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zebrała: AN

Poprzedni artykuł12-latek ciężko ranny w katastrofie budowlanej już w domu
Następny artykułCzyja zguba? [Aktualizacja]