Strona główna 0_Slider Artyści z Bośni zatańczą na świdnickim Rynku

Artyści z Bośni zatańczą na świdnickim Rynku [FOTO]

0

Tancerze z Bośni już przyjechali do Świdnicy i zwiedzają jej najpiękniejsze zabytki. Artyści razem ze świdnickim Zespołem Pieśni i Tańca „Jubilat” zaprezentują swoją kulturę i folklor już wkrótce na VII „Straganie Kultury”. Występy oraz warsztaty dla mieszkańców zaplanowano od piątku, w ramach XI Targów „Zdrowie ma Smak”. Wydarzenie odwiedzi także popularny tancerz, włoskiego pochodzenia Stefano Terrazzino.

Folklorystyczny „Stragan Kultury” zostanie zorganizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Tańca „Jubilat” oraz Świdnicki Ośrodek Kultury już po raz siódmy. – Projekt jest zjawiskiem, w ramach którego zapraszamy zespoły z Europy i nie tylko. Kilka lat temu uczestniczyła w nim chociażby grupa z Indonezji. Wydarzenie ma na celu propagowanie ich kultury w Świdnicy. Goście mają możliwość także poznawania naszego miasta, regionu, polskiej kultury i tradycji. Spotkanie owocuje również wyjazdami do krajów, których artystów gościmy u siebie – tłumaczy koordynator inicjatywy Lubomir Szmidt z ZPiT Jubilat.

W tym roku do udziału w międzynarodowym wydarzeniu zostali zaproszeni artyści z Bośni. – Zespół „Bugojno” z Bośni przybył do nas wczoraj i mieliśmy okazję pokazać grupie już trochę miasta – opowiada Lubomir Szmidt. Tancerze z Bośni kontynuowali dziś zwiedzanie Świdnicy i jej zabytków, a także uczestniczyli w warsztatach prowadzonych wspólnie ze świdnickim „Jubilatem”. – Jutro bośniaccy artyści będą zwiedzali oraz koncertowali w Zamku Książ i w Szczawna-Zdroju, a w piątek powracają do Świdnicy – mówi koordynator projektu.

„Stragan Kultury” w tym roku zaplanowano podczas XI Tragów „Zdrowie ma Smak”. Artyści z zespołu „Bugojno” wraz ze świdnickim Jubilatem zaprezentują bogactwo kultur w barwnym widowisku 25 sierpnia na Rynku. Dzień później zespoły wspólnie poprowadzą warsztaty z mieszkańcami, na których będą uczyć narodowych tańców. – W sobotę będzie można nas jeszcze zobaczyć w Galerii Świdnickiej – dodaje Lubor Szmidt.

Stragan Kultury i występy taneczne. Program:

25 sierpnia – Piątek:
17:00 – Stragan Kultury na otwarcie targów, ZpiT Jubilat, Rynek Świdnica

26 sierpnia – Sobota:
10:00 – 11.30 – Stragan Kultury, warsztaty taneczne z zespołem Jubilat
14:00 – Stragan Kultury, występ i zabawy taneczne, Galeria Świdnicka
20:00 – Stefano Terrazzino, Rynek Świdnica

Tekst i zdjęcia: AN

Poprzedni artykułPożegnanie wakacji z Galerią Świdnicką
Następny artykułJaworzyna Śląska gospodarzem kolarskiego czempionatu